Pálení žáhy, bolest v krku, nepříjemný kašel nebo pocit knedlíku v krku po jídle… Všechny tyto potíže mohou mít společného jmenovatele – reflux. Co je to reflux, proč vzniká a jak ho rozpoznat včas? Podíváme se i na to, jakou roli ve zvládání refluxu hraje strava a životní styl, nebo jestli s léčbou pomohou nějaké bylinky.
|
Když mluvíme o refluxu, máme na mysli zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu. Tento jev, odborně nazývaný gastroezofageální reflux (GERD), postihuje až 15‑20 % obyvatel západních zemí (Locke et al., 1997). Vzniká tehdy, když dolní jícnový svěrač, který normálně zabraňuje návratu potravy ze žaludku, nefunguje správně. Výsledkem je nepříjemné dráždění jemné sliznice jícnu.
I když není jícnový reflux přímo život ohrožující, může významně ovlivnit kvalitu života. V některých případech, pokud zůstane neléčený, zvýšit riziko vzniku barettova jícnu a dokonce i rakoviny jícnu.
Jak poznáte, že by mohlo jít o reflux jícnu (někdy se také označuje jako reflux žaludku)? Mezi typické příznaky refluxu jícnu patří:
Speciální kapitolou je tichý reflux, kdy pálení žáhy nemusí být přítomné, ale nemoc se projevuje jinými symptomy. Reflux a bolest v krku, knedlík v krku nebo chronický kašel si na první dobrou nejspíš nespojíte, ale mohou značit reflux.
Podle Mikami a Murayama (2015) jsou příčiny vzniku refluxu různé:
Ptáte se, zda může stres v refluxu hrát svou roli? Ano – psychická zátěž může zhoršit vnímání příznaků refluxu, i když samotný vznik GERD způsobuje hlavně mechanické oslabení svěrače.
Refluxem v těhotenství trpí až dvě třetiny nastávajících maminek (Broussard & Richter, 1998). Hlavní viník? Hormony. Zvýšená hladina progesteronu a estrogenu uvolňuje dolní svěrač jícnu, který normálně brání návratu žaludeční kyseliny zpět nahoru. Výsledkem je pálivý pocit za hrudní kostí, kyselá chuť v ústech nebo pocit těžkosti po jídle.
Ačkoli dokáže reflux v těhotenství dokáže potrápit, naštěstí způsobuje vážné komplikace jen zřídka. Většinou potíže samy odezní krátce po porodu.
Diagnostické možnosti se v posledních letech rozšířily – od běžné radiologie a endoskopie až po modernější metody, jako je měření pH v jícnu nebo podrobné sledování souvislosti mezi příznaky a tím, co se skutečně děje uvnitř trávicího traktu (Fass et al., 2021).
Díky těmto přístupům dokážeme mnohem lépe rozlišit, zda se opravdu jedná o GERD, nebo jestli jsou potíže způsobeny jiným onemocněním jícnu či žaludku. Proč na tom tolik záleží? Protože jen přesná diagnóza vede k účinné léčbě.
|
Jedním ze základních kamenů toho, jak léčit reflux, je úprava stravy a životního stylu.
Co by měl obsahovat ideální jídelníček při refluxu?
lehce stravitelná jídla
menší porce
ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, chléb, cereálie, sýry, tučné ryby
Zároveň se snažte jíst pomalu a po malých porcích do polosyta. Vyhněte se také nočním svačinám a večeřte více než tři hodiny před spaním (Zhang et al., 2021).
Studie také potvrzují, že jedno z opatření, co na reflux funguje, mohou být velmi nízkosacharidové diety. Významně totiž snižují vystavení jícnu žaludeční kyselině a zlepšují symptomy GERD, zejména u obézních jedinců (Austin et al., 2006).
Vybírejte banány, ovesné vločky, rýži, vařenou zeleninu, bílé maso (krůtí, kuřecí) apod.
|
Kromě stravy může pomoci také snížení nadváhy, spánek na levém boku, volba volnějšího (tedy ne těsného oblečení) i nekuřáctví.
Potravinám s vysokým obsahem tuku, přemíře masa, smaženým jídlům, čokoládě, kávě, kořeněným jídlům, alkoholu a příliš slaným potravinám (Zhang et al., 2021). Některým osobám může vadit také konkrétně syrová cibule, česnek, rajčata, citrus, ostré koření, citrusy, a sycené nápoje.
Kouření i špatné duševní zdraví jsou také spojeny s GERD (Zhang et al., 2021).
Způsoby, jak vyléčit reflux, se zaměřují na:
dietní opatření
farmakologickou léčbu (inhibitory protonové pumpy /PPI/, H2 lokátory, antacida)
v některých případech chirurgický zákrok k posílení svěrače nebo odstranění hiátové hernie
Alternativně se zkoumá i účinnost dýchacích cvičení (například brániční dýchání), která mohou pomoci zvýšit tlak dolního jícnového svěrače. Pomoci mohou také probiotika, melatonin nebo multivitamin.
Antacida jsou volně prodejné léky na reflux, které by měly ve vaší domácí lékárničce figurovat – zejména, pokud vás pálí žáha. Dokážou totiž rychle neutralizovat žaludeční kyseliny a přinést úlevu. Ale věděli jste, že dlouhodobé užívání antacid může mít i svá rizika?
Při častém a dlouhodobém používání hrozí například průjem, změny v hospodaření s vápníkem a také hromadění hořčíku v těle, což může nepříznivě ovlivnit správnou činnost ledvin. Pokud tedy potřebujete antacida užívat déle než dva týdny, určitě doporučujeme navštívit svého praktického lékaře.
Společně pak najdete vhodnější cestu léčby – ať už v podobě léků na předpis, nebo v některých případech i doporučení chirurgického řešení. Nezapomínejte, že vaše zdraví je na prvním místě!
|
Pokud vás trápí příznaky refluxu bez pálení žáhy nebo jiné atypické projevy refluxu, je vhodné podstoupit důkladné vyšetření.
Zajímá vás přírodní cesta, jak si ulevit od refluxu? Tyto bylinky představují několik šetrných pomocníků, jak zmírnit projevy refluxu.
Heřmánek – zklidňuje sliznice
Sléz lesní – chrání sliznice před podrážděním
Máta peprná – vhodná s opatrností (u někoho však může reflux zhoršovat)
Lékořice – má protizánětlivé účinky
Růžový olej
a některé tradiční čínské bylinky vykazují v počátečních studiích příznivé účinkyU duodenogastrického refluxu jsou doporučovány bylinky, které chrání sliznici žaludku a podporují regeneraci.
Pokud máte dlouhodobé potíže s pálením žáhy, bolestí na hrudi, chronickým kašlem nebo problémy s polykáním, neváhejte a objednejte se ke svému praktickému lékaři. K nám do MOJE AMBULANCE se můžete objednat pohodlně přes naši mobilní aplikaci.
Reflux se nejčastěji projeví pálením žáhy, tedy pocitem pálivé bolesti za hrudní kostí, zvláště po jídle. Mezi další příznaky patří bolest v krku, chrapot, chronický kašel, pocit knedlíku v krku nebo nepříjemné říhání. Pokud se tyto obtíže objevují pravidelně, je vhodné konzultovat stav s praktickým lékařem.
Ano, chronický kašel je častým příznakem mimojícnového refluxu.
Pro rychlou úlevu při refluxu pomáhá:
vypít sklenici vody na zředění žaludeční kyseliny
postavit se nebo se projít (nelehat si)
vyhýbat se těžkým jídlům a kořeněným pokrmům
při potížích můžete krátkodobě využít volně dostupné antacida (léky neutralizující kyselinu)
Při refluxu je vhodné vyhýbat se:
mastným a smaženým jídlům
čokoládě, alkoholu, kofeinu
syceným nápojům a citrusovým plodům
kořeněným a kyselým potravinám (např. rajčata, chilli)
velkým porcím a jídlu těsně před spánkem
Správná “reflux dieta” je klíčem ke zmírnění potíží.
Dlouhodobé řešení ale vždy vyžaduje změnu stravy a návyků, nejen „rychlou první pomoc“.
Při lehčích formách refluxu můžete vyzkoušet přírodní metody:
Změna stravy: jezte menší porce, vyhýbejte se tučným, smaženým a kořeněným jídlům.
Bylinky: některé rostliny pomáhají chránit sliznici jícnu a zmírňují podráždění (více výše).
Brániční dýchání: speciální dechová cvičení mohou posílit dolní jícnový svěrač.
Správné návyky: neuléhejte hned po jídle, spěte s mírně zvýšenou horní polovinou těla.
Při přetrvávajících potížích je vždy vhodné konzultovat léčbu i přírodními prostředky s lékařem.
Pokud vás zajímá, jaký čaj pomáhá při refluxu, skvělou volbou jsou:
Heřmánkový čaj – uklidňuje sliznici jícnu i žaludku.
Slézový čaj – vytváří ochranný film na sliznici.
Zázvorový čaj – podporuje trávení (pozor ale na citlivost, zázvor může někomu vadit).
Fenyklový čaj – pomáhá proti nadýmání a podporuje jemné trávení.
Vyhněte se ale mátovému čaji – i když většině může pomáhat trávení, může u některých lidí zhoršit reflux!
Kromě změny stravy a bylinek pomáhá na reflux jícnu:
jíst pomalu a v klidu
nekonzumovat velké porce
omezit alkohol, kávu, čokoládu a kořeněná jídla
nosit volné oblečení (žádné těsné pásky přes břicho)
zhubnout, pokud je nadváha
zvýšit horní část postele o 10‑15 cm
Pravidelné a vědomé změny mají dlouhodobý efekt na zmírnění příznaků.
Bez použití léků můžete reflux zvládat hlavně těmito kroky:
stravovat se šetrně a pravidelně
upravit životní styl – přestat kouřit, omezit alkohol
dodržovat klidový režim po jídle (nejméně 2‑3 hodiny před spaním nejíst)
zkusit bylinky a čaje vhodné na reflux
provádět dechová cvičení na posílení bráničního dechu
Pokud se potíže výrazně nezlepší během několika týdnů, je důležité navštívit lékaře.
Austin, G., Thiny, M., Westman, E., Yancy, W., & Shaheen, N. (2006). A Very Low-Carbohydrate Diet Improves Gastroesophageal Reflux and Its Symptoms. Digestive Diseases and Sciences, 51, 1307-1312. https://doi.org/10.1007/s10620-005-9027-7.
Broussard, C., & Richter, J. (1998). Treating Gastro-Oesophageal Reflux Disease During Pregnancy and Lactation. Drug Safety, 19, 325-337. https://doi.org/10.2165/00002018-199819040-00007.
Fass, R., Boeckxstaens, G., El‐Serag, H., Rosen, R., Sifrim, D., & Vaezi, M. (2021). Gastro-oesophageal reflux disease. Nature Reviews Disease Primers, 7, 1-23. https://doi.org/10.1038/s41572-021-00287-w.
Locke, G., Talley, N., Fett, S., Zinsmeister, A., & Melton, L. (1997). Prevalence and clinical spectrum of gastroesophageal reflux: a population-based study in Olmsted County, Minnesota.. Gastroenterology, 112 5, 1448-56 . https://doi.org/10.1016/S0016-5085(97)70025-8.
Mikami, D., & Murayama, K. (2015). Physiology and pathogenesis of gastroesophageal reflux disease.. The Surgical clinics of North America, 95 3, 515-25 . https://doi.org/10.1016/j.suc.2015.02.006.
Zhang, M., Hou, Z., Huang, Z., Chen, X., & Liu, F. (2021). Dietary and Lifestyle Factors Related to Gastroesophageal Reflux Disease: A Systematic Review. Therapeutics and Clinical Risk Management, 17, 305 - 323. https://doi.org/10.2147/TCRM.S296680.