Astma: Vše, co potřebujete vědět

7.5.2024

Podle statistik trpí astmatem přibližně 2–3 % české populace, u dětí dokonce více (až 10 %). Naštěstí jsme v posledních desetiletích svědky mimořádného pokroku ve výzkumu a léčbě tohoto onemocnění, díky čemuž dnes víme, jak jej efektivně mírnit a kontrolovat jeho příznaky. Přestože je astma nevyléčitelné, nabízí moderní medicína řadu strategií pro udržování onemocnění pod kontrolou a zlepšení kvality života pacientů. V tomto článku se podrobněji zaměříme na různé aspekty astmatu – od jeho základních charakteristik, přes typické symptomy až po současné možnosti léčby a preventivní opatření, která mohou pomoci lidem s astmatem žít plnohodnotný život bez zbytečných omezení. 

Astma: Vše, co potřebujete vědět

Astma: Co to je? 

Astma (astma bronchiale) je chronické onemocnění, při kterém se vaše dýchací cesty zúží, zduříprodukují nadměrné množství hlenu. Kvůli tomu se vám pak hůře dýchá a můžete zažívat dušnost, sípání i kašel. 

Chronické onemocnění znamená, že jej nelze nadobro vyléčit. Dosud se nenašel žádný způsob, jak se zbavit astma jednou provždy. I když nemáte žádné příznaky a cítíte se dobře, astma je stále přítomné a může kdykoli propuknout. Díky pokročilosti medicíny ale jeho příznaky můžete snadno kontrolovat. 

Vyskytuje se v různých mírách závažnosti. Zatímco pro některé lidi je astma jen malou obtíží, pro jiné může být velkým problémem. Takové těžké astma narušuje každodenní činnosti a může vést k život ohrožujícímu astmatickému záchvatu

Jak astma ovlivňuje vaše dýchací cesty 

Dýchací cesty astmatika jsou přehnaně citlivé na výskyt určitých látek jako např. tabákový kouř, prach, roztoče, zvířecí srst, chemikálie, infekce dýchacích cest či pyl. Tyto látky můžeme souhrnně pojmenovat jako spouštěče astmatu. Někdy se však spouštěči astmatu může stát smích nebo stres (stresové astma). 

Jakmile se astmatik dostane do kontaktu se spouštěčem, imunitní systém uvolní určité chemické látky, které způsobují, že: 

  • stěny dýchacích cest zduří a svaly okolo nich se stáhnou. Kvůli tomu je proudění vzduchu skrze takto zúžené dýchací cesty (= dýchání) ztížené a vzniká pískavý zvuk (= sípání). 

  • Žlázy v dýchacích cestách začnou produkovat velké množství hustého hlenu, který dále blokuje dýchací cesty a nutí vás kašlat. 

Zúžení dýchacích cest je vratné – a to buďto odstraněním spouštěče, nebo léčbou vhodnými léky, případně kombinací. Pokud však záněty související s astmatem neléčíte vždy, když se spouštěčem přijdete do kontaktu, zánět se zvyšuje a vaše příznaky se pravděpodobně zhorší

Jak se projevuje astma? 

Jak se projevuje astma? 

Příznaky astmatu se u jednotlivých osob liší. Mezi ty nejčastější patří:

  • dušnost

  • pocit sevřeného hrudníku

  • sípání při výdechu (běžný příznak astmatu u dětí)

  • potíže se spánkem způsobené dušností, kašlem nebo sípáním

  • záchvaty kašle nebo sípání, které se zhoršují v důsledku nachlazení nebo chřipky

Příznaky se někdy mohou dočasně výrazně zhoršit – tomu se říká astmatický záchvat. Některé astmatické záchvaty mohou být až život ohrožující. Ve skutečnosti každých 10 sekund prodělá někdo astmatický záchvat, který může ohrozit jeho život.

Nicméně pokud se s astmatem léčíte, vaše šance na záchvat se výrazně snižuje.

Protože se astma v průběhu času často mění, je důležité, abyste ve spolupráci s lékařem sledovali symptomy a podle potřeby upravovali léčbu.

Jak poznáte, že se vaše astma zhoršuje?

  • příznaky astmatu jsou častější a závažnější

  • musíte častěji používat inhalátor pro rychlou úlevu od bolesti

  • máte stále větší potíže s dýcháním

První pomoc při astmatickém záchvatu

Při astmatickém záchvatu je klíčové reagovat rychle a efektivně, abyste předešli závažným komplikacím nebo dokonce ohrožení života. Co je nutné udělat?

  1. Uvolněte astmatikovi oblečeníuveďte jej do Fowlerovy polohy (polosed). Tak mu v rámci možností usnadníte dýchání.

  2. Astmatik by měl mít u sebe inhalátor s látkami pro rychlou úlevu od příznaků astmatu. Pomozte postiženému inhalátor použít.

  3. Pokud je to možné, přesuňte osobu do prostředí s čerstvým vzduchem. Je totiž možné, že je v prostředí s alergeny nebo iritanty, které můžou situaci zhoršovat.

  4. Pokud se ani po použití inhalátoru příznaky nezlepší, zavolejte záchrannou službu.

Pokuste se v rámci možností zachovat klid, protože stres může příznaky zhoršit.

Proč vzniká astma? Aneb příčiny astmatu

Vědci zatím stále nevědí, proč někteří lidé astmatem trpí, zatímco jiní ne. Některé faktory však představují vyšší riziko: 

  • Alergie: Alergie mohou zvyšovat riziko vzniku astmatu. 

  • Faktory životního prostředí: U lidí se astma může vyvinout po vystavení se vlivům, které dráždí dýchací cesty. Mezi tyto látky patří alergeny, toxiny, výpary a pasivní nebo pasivní kouření. Tyto látky mohou být škodlivé zejména pro kojence a malé děti, jejichž imunitní systém se ještě nevyvinul. 

  • Genetika: Přestože odpověď na otázku, zda je astma dědičné, zatím 100% nemáme, existuje vyšší riziko rozvoje tohoto onemocnění, pokud se ve vaší rodině v minulosti vyskytovalo astma nebo alergická onemocnění. 

  • Respirační infekce: Některé respirační infekce, jako například respirační syncytiální virus (RSV), mohou poškodit vyvíjející se plíce malých dětí. 

Stále se také zkoumá, jaký je vliv psychosomatiky na astma

Typy astmatu 

Rozlišujeme mezi alergickým astmatemnealergickým astmatem, přičemž to nealergické se dále dělí na: 

  • Zátěžové astma – projevuje se nebo zhoršuje při tělesné námaze, obzvláště pak v chladném a suchém vzduchu. Příznaky astmatu nastupují již během tělesné námahy, ale nejvíce je pocítíte až po ní. 

  • Infekční astma – vyvolávají nebo zhoršují ho respirační infekce, jako jsou viry nebo bakterie, které postihují dýchací cesty. 

  • Iritační astma – objevuje se, když jako spouštěče působí nejrůznější chemické nebo fyzikální podněty (studený vzduch, cigaretový kouř, výfukové plyny apod.). 

Kdy vyhledat lékaře? 

Kdy vyhledat lékaře? 

Kdykoliv se domníváte, že vy nebo vaše dítě může trpět astmatem, objednejte se k praktickému lékaři. Podobné příznaky může způsobovat několik onemocnění, proto je důležité stanovit správnou diagnózu a zahájit správnou léčbu. Praktický lékař obvykle dokáže diagnostikovat astma dotazem na příznaky a provedením několika jednoduchých testů. 

Připravte si odpovědi na otázky jako: 

  • jaké máte příznaky, 

  • kdy se objevují a jak často, 

  • zda se zdá, že je něco vyvolává, 

  • zda trpíte onemocněními, jako je ekzém nebo alergie, nebo zda se v rodině vyskytly v minulosti. 

TIP: Ještě nemáte svého praktického lékaře? Registrujte se do MOJE AMBULANCE. 

Jedním z důležitých vyšetření je tzv. spirometrie, neboli vyšetření plicních funkcí. Během něj foukáte do přístroje, který měří, jak rychle dokážete vydechnout a kolik vzduchu dokážete udržet v plicích. 

Tato odborná vyšetřovací metoda je nově dostupná na pobočkách MOJE AMBULANCE. Celé vyšetření probíhá pod dohledem vyškolené zdravotní sestry, je bezbolestné a trvá pouze 2–3 minuty. 

Astma v těhotenství 

Kvůli hormonálním změnám, které v těhotenství probíhají, se může u nastávající matky astma zhoršit. Podávání léků na astma je však pro plod méně škodlivé než případné astmatické záchvaty – ty mohou vést k omezení vývoje plodu a rozvoji komplikací. Proto se s dostatečným předstihem raďte s týmem lékařů, který zahrnuje gynekologa i vašeho ošetřujícího lékaře. 

Léčba astmatu 

Léčba astmatu 

Jak jsme již zmiňovali, astmatu se nezbavíte, ale se správnou léčbou minimalizujete potíže a hlavně zabráníte trvalým změnám v průduškách. Správně léčený astmatik pak může vést vcelku normální život – včetně sportu. 

Ve všeobecnosti se předepisují tyto dva typy léků na astma: 

  • Úlevové léky, které pomáhají rozšířit průdušky; používají se k rychlému a účinnému potlačení akutních projevů astmatu. 

  • Preventivní léky, které působí protizánětlivé; účinek se projevuje až po nějakém čase, jejich užívání by mělo být dlouhodobé. 

U alergického typu astmatu je samozřejmě nutno užívat i antialergické léky. 

Neléčené astma vás může omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných denních aktivitách. Zároveň dochází k trvalému poškození průdušek a plic. Hrozivá statistika však říká, že ročně u nás na astma umírá kolem 100 osob. 

Jak na astma bez léků aneb bylinky na astma 

Některé byliny a potraviny mohou zmírnit příznaky astmatu tím, že snižují zánět, bojují proti oxidačnímu stresu a posilují imunitní systém. Patří mezi ně kurkuma, ženšen a česnek, nigella sativa, med a reishi. 

Bez předchozí konzultace s lékařem by však v žádném případě neměla přírodní léčba astma nahrazovat tu inhalační, pouze jí doplňovat