Poradna
14.1.2025
Digitální detox: Důležitý krok pro lepší psychiku, vyšší produktivitu i kvalitnější spánek
Kolik času denně stráví vaše oči pohledem na obrazovku telefonu nebo počítače? Schválně se podívejte do statistik na vašich zařízeních (na iPhone automaticky jako Čas u obrazovky, u Androidu nejčastěji Digitalní pohoda). Zaskočily vás? Nejvyšší čas uvažovat o digitálním detoxu! Ten vám pomůže vrátit kontrolu nad svým časem a energií.
13.1.2025
Čím sladit místo cukru? Nejlepší alternativy pro zdravější životní styl
Svět cukru, potažmo sacharidů, sladidel i náhrad cukru jsou komplexní témata, která se topí v záplavě mýtů. Chcete vědět, čím zdravě sladit? A je to opravdu tak, že když pečete buchtu, a namísto cukru v ní použijete med, tak že je z ní rázem zdravá buchta – anebo že díky této záměně dokonce zhubnete? Pojďme se na vše podívat. Tak, abyste ve všem měli jasno jednou pro vždy.
6.1.2025
Chronická rýma: Jak ji rozpoznat, léčit a zvládnout její příznaky
Rýma nás může potkat kdykoli, obzvlášť během chladnějších měsíců. Co když se ale rýma stane každodenní součástí vašeho života a trvá déle než několik týdnů? Neustále ucpaný nos, výtoky nebo stékání hlenu do krku mohou být příznakem chronické rýmy. A možná jí trpíte i vy, potýká se s ní totiž každý pátý dospělý. Pojďme si přiblížit, jak tuto potíž rozpoznat, jaké jsou její příčiny a jak ji zvládnout.
20.12.2024
Jak a proč začít s otužováním: Cesta ke zdraví a vitalitě začíná chladem
Vidíte kolem sebe nadšence, kteří se dobrovolně koupou ve studené vodě a říkáte si, proč si to dobrovolně dělají? To zjistíte v tomto článku. A protože má otužování nesporné benefity, určitě se vám bude hodit také info, jak se začít otužovat správně a odpovědi všechny další otázky, které byste mohli mít.
11.12.2024
Štípe, ale pomáhá: Zázvor jako lék na kašel, nevolnost i nadváhu
Věděli jste, že se o zázvoru mluví jako o jednom z nejcennějších přírodních léků? Pokud ne, možná jen nevíte, s čím vším vám dokáže pomoci. Asi jste slyšeli o zázvoru na nachlazení či odhlenění nebo o zázvoru jakožto léku na ranní nevolnost. Čtěte dále a zjistěte všechny důvody, proč je dobré zařadit zázvor do jídelníčku – i jak to udělat.
9.12.2024
Jak na zácpu: Dieta při zácpě a další opatření, díky kterým se vám uleví
Zácpa je běžný a nepříjemný trávicí problém, který mnoho z nás zažívá, ale málokdo o něm rád mluví. Jak na zácpu? Jak se chovat, abyste zácpě předešli, a co dělat, když už vás trápí? Tomu se podíváme na zub v tomto článku.
3.12.2024
Kdy je správný čas navštívit plicní (pneumologickou) ambulanci?
Zdraví našich plic je klíčové pro kvalitní život. Pokud vás trápí dlouhodobé problémy s dýcháním, přetrvávající kašel nebo jiné příznaky spojené s dýchacími cestami, může být návštěva plicní ambulance tím správným krokem.
21.11.2024
“Proč je mi pořád zima?” Zjistěte, jak se zbavit zimomřivosti jednou provždy
Je vám neustále zima nebo máte pocit chladu na nohách či rukou, a už si nevíte rady? Byť se to zdá jako maličkost, může negativně ovlivňovat kvalitu vašeho života – a někdy znamenat závažný problém. V tomto článku se podíváme na příčiny zimomřivosti i praktická řešení, která můžete ihned vyzkoušet.
20.11.2024
Bolestivá diagnóza: Revmatoidní artritida
Určitě jste se už setkali s pojmem revma. Asi víte i to, že při něm člověka bolí klouby. Ale věděli jste, že nejde o onemocnění kloubů a že se jedná o nevyléčitelné a často podceňované onemocnění? Přečtěte si náš článek o revmatoidní artritidě a dozvíte se, jak ji poznat a jestli můžete onemocnět i vy!
24.10.2024
Cesta k bezproblémovému zažívání aneb Ověřené tipy, jak zlepšit trávení
Když nefunguje naše trávení, nemůžeme se cítit dobře. S nafouklým břichem se zkrátka nežije pohodlně. Na trávení jídla mají vliv naše každodenní volby, které v oblasti stravy, životního stylu i péče o sebe děláme. Co můžete udělat pro to, aby vaše trávení fungovalo na jedničku? Podívali jsme se na všechny oblasti života, které si v tomto ohledu zaslouží pozornost.
7.10.2024
Podzimní únava: Jak se vypořádat s poklesem energie a nálady
Podzim přináší nejen krásně zbarvenou přírodu, ale také fenomén, který mnoho z nás zná až příliš dobře – podzimní únavu. Pokud se s příchodem října cítíte unavenější než obvykle, máte problémy s koncentrací a náladou, nejste sami. Pojďme se podívat na to, co je podzimní únava, proč ji zažíváme a ak s ní bojovat.
13.9.2024
Ochuzovat se o spánek neprospívá nikomu a ničemu. Co vše způsobuje nedostatek spánku?
Každý z nás už občas zažil bezesnou noc. Z různých důvodů vám nejde usnout a následující den pak stojí za starou bačkoru. Co když se ale nedostatek spánku stane chronickým problémem?
12.9.2024
Hořčík: Důležitější minerální látka, než si možná myslíte
Hořčík (magnesium) je pro lidský organismus naprosto nezbytná mikroživina. Hraje totiž klíčovou roli v mnoha různorodých biologických procesech. Pojďte se s námi ponořit do tajů hořčíku a zjistit jeho význam, adekvátní denní příjem, příznaky nedostatku a přebytku hořčíku i jak doplnit hořčík.
1.8.2024
Osvědčené tipy, jak na spáleniny od slunce
Kdo se ještě nikdy na sluníčku nespálil, jako by nebyl. Ať už jste se chtěli opalovat, ale zapomněli jste opalovací krém pravidelně reaplikovat, anebo jste si jen neuvědomili, že i přes mraky vás může slunce spálit, stalo se – a spáleniny od slunce jsou na světě. Co dělat, když zjistíte, že vaše slunění má bolestivé následky?
29.7.2024
Preventivní prohlídka pod lupou: Co obsahuje?
Fakt: Předcházet nemocem je jednodušší, než je léčit. I proto vám od mala kladou na srdce, ať pravidelně chodíte na nejrůznější preventivní prohlídky. V tomto článku se dozvíte, proč je prevence důležitá, na jaké preventivní prohlídky máte nárok, jak často na preventivní prohlídku chodit a co obsahuje preventivní prohlídka u praktického lékaře.
26.7.2024
Kolik vody denně potřebujete a proč? Kompletní průvodce pitným režimem
Voda je život. A to není jen prázdné marketingové tvrzení z reklamy na balenou vodu, ale holý fakt. Bez (dostatečného) příjmu vody bude naše fyzické i psychické zdraví chátrat. Pojďte zjistit vše podstatné o pitném režimu a jeho vlivu na zdraví i hubnutí.
27.6.2024
Pro léto bez starostí: Prevence a první pomoc při úpalu a úžehu
Léto plné slunce přináší radost i rizika, jako jsou úpal a úžeh. Naučte se, jak těmto nebezpečným stavům předcházet a jak poskytnout účinnou první pomoc.
17.6.2024
Průvodce darováním krve: Co všechno potřebujete vědět?
Darování krve je jednoduchým, ale hrdinským činem, který ročně zachrání spoustu životů. Proč je tak důležité, kdo může darovat krev a jaké výhody darování krve přináší?
24.5.2024
Jak se správně opalovat aneb jak na bezpečnou ochranu před sluncem
Slunce je nezbytným zdrojem vitaminu D a jeho paprsky mají pozitivní vliv na naši náladu. Nicméně nadměrné vystavení slunci může mít vážné důsledky pro naši pokožku i celkové zdraví. Podle statistik trpí každý rok miliony lidí po celém světě následky nadměrného vystavení UV záření. Jak tedy na zdravé opalování a dostatečnou ochranu před UV zářením?
23.5.2024
Váš průvodce posílením imunity aneb jak udržet nemoci na uzdě
Optimálně fungující imunitní systém je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho zdraví. Je to náš hlavní obranný mechanismus proti nemocem, infekcím a dalším zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na různé faktory, které negativně ovlivňují imunitní systém a nabídneme praktické tipy a rady, jak na posílení imunity.