Poradna
13.9.2024
Ochuzovat se o spánek neprospívá nikomu a ničemu. Co vše způsobuje nedostatek spánku?
Každý z nás už občas zažil bezesnou noc. Z různých důvodů vám nejde usnout a následující den pak stojí za starou bačkoru. Co když se ale nedostatek spánku stane chronickým problémem?
12.9.2024
Hořčík: Důležitější minerální látka, než si možná myslíte
Hořčík (magnesium) je pro lidský organismus naprosto nezbytná mikroživina. Hraje totiž klíčovou roli v mnoha různorodých biologických procesech. Pojďte se s námi ponořit do tajů hořčíku a zjistit jeho význam, adekvátní denní příjem, příznaky nedostatku a přebytku hořčíku i jak doplnit hořčík.
1.8.2024
Osvědčené tipy, jak na spáleniny od slunce
Kdo se ještě nikdy na sluníčku nespálil, jako by nebyl. Ať už jste se chtěli opalovat, ale zapomněli jste opalovací krém pravidelně reaplikovat, anebo jste si jen neuvědomili, že i přes mraky vás může slunce spálit, stalo se – a spáleniny od slunce jsou na světě. Co dělat, když zjistíte, že vaše slunění má bolestivé následky?
29.7.2024
Preventivní prohlídka pod lupou: Co obsahuje?
Fakt: Předcházet nemocem je jednodušší, než je léčit. I proto vám od mala kladou na srdce, ať pravidelně chodíte na nejrůznější preventivní prohlídky. V tomto článku se dozvíte, proč je prevence důležitá, na jaké preventivní prohlídky máte nárok, jak často na preventivní prohlídku chodit a co obsahuje preventivní prohlídka u praktického lékaře.
26.7.2024
Kolik vody denně potřebujete a proč? Kompletní průvodce pitným režimem
Voda je život. A to není jen prázdné marketingové tvrzení z reklamy na balenou vodu, ale holý fakt. Bez (dostatečného) příjmu vody bude naše fyzické i psychické zdraví chátrat. Pojďte zjistit vše podstatné o pitném režimu a jeho vlivu na zdraví i hubnutí.
27.6.2024
Pro léto bez starostí: Prevence a první pomoc při úpalu a úžehu
Léto plné slunce přináší radost i rizika, jako jsou úpal a úžeh. Naučte se, jak těmto nebezpečným stavům předcházet a jak poskytnout účinnou první pomoc.
17.6.2024
Průvodce darováním krve: Co všechno potřebujete vědět?
Darování krve je jednoduchým, ale hrdinským činem, který ročně zachrání spoustu životů. Proč je tak důležité, kdo může darovat krev a jaké výhody darování krve přináší?
24.5.2024
Jak se správně opalovat aneb jak na bezpečnou ochranu před sluncem
Slunce je nezbytným zdrojem vitaminu D a jeho paprsky mají pozitivní vliv na naši náladu. Nicméně nadměrné vystavení slunci může mít vážné důsledky pro naši pokožku i celkové zdraví. Podle statistik trpí každý rok miliony lidí po celém světě následky nadměrného vystavení UV záření. Jak tedy na zdravé opalování a dostatečnou ochranu před UV zářením?
23.5.2024
Váš průvodce posílením imunity aneb jak udržet nemoci na uzdě
Optimálně fungující imunitní systém je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho zdraví. Je to náš hlavní obranný mechanismus proti nemocem, infekcím a dalším zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na různé faktory, které negativně ovlivňují imunitní systém a nabídneme praktické tipy a rady, jak na posílení imunity.
13.5.2024
Bolestivá diagnóza: Revmatoidní artritida
Určitě jste se už setkali s pojmem revma. Asi víte i to, že při něm člověka bolí klouby. Ale věděli jste, že nejde o onemocnění kloubů? A že se jedná o nevyléčitelné a často podceňované onemocnění? Přečtěte si náš dnešní článek o revmatoidní artritidě a dozvíte se, jak ji poznat a jestli jí můžete onemocnět i vy!
7.5.2024
Astma: Vše, co potřebujete vědět
Podle statistik trpí astmatem přibližně 2–3 % české populace, u dětí dokonce více (až 10 %). Naštěstí jsme v posledních desetiletích svědky mimořádného pokroku ve výzkumu a léčbě tohoto onemocnění, díky čemuž dnes víme, jak jej efektivně mírnit a kontrolovat jeho příznaky. Přestože je astma nevyléčitelné, nabízí moderní medicína řadu strategií pro udržování onemocnění pod kontrolou a zlepšení kvality života pacientů. V tomto článku se podrobněji zaměříme na různé aspekty astmatu – od jeho základních charakteristik, přes typické symptomy až po současné možnosti léčby a preventivní opatření, která mohou pomoci lidem s astmatem žít plnohodnotný život bez zbytečných omezení.
25.3.2024
Seriál První pomoc: Epileptický záchvat
Epilepsie si nevybírá. Objevuje se v každém věku a často postihuje děti. Onemocnění přichází následkem úrazu, nemoci (nádor, cévní mozková příhoda) nebo může být způsobeno genetickými predispozicemi. Víte jak poskytnout člověku během epileptického záchvatu první pomoc?
18.3.2024
Zatočte s jarní únavou: Proč vzniká a jak ji zvládnout?
Ráno se vám nechce vstávat, během dne jste bez energie, a to i když venku svítí sluníčko a přichází teplé dny? Nejspíš je za tím jarní únava. Víte, proč vzniká a jak se s ní nejlépe vypořádat? Přinášíme tipy, díky kterým se rychle vrátíte do plné kondice.
7.3.2024
Jaro vs. alergici – jak účinně bojovat s alergií?
Jaro se tváří jako příjemné a radostné období, někteří z nás se ale každoročně připravují na ustavičné smrkání a kýchání. Alergie na pyl dovede znesnadnit každodenní fungování, proto je vhodné věnovat pozornost už raným příznakům. Odkud se vlastně alergie bere a jak se s ní účinně vypořádat? Dozvíte se v článku.
20.2.2024
Jak pečovat o domácí lékárničku
Máte ve své domácnosti zavedenou lékárničku, nebo se Vám léky a léčivé přípravky povalují různě po bytě?
29.1.2024
Zdravé FRESHE a SMOOTHIE
Doplňte svému tělu potřebné vitamíny, antioxidanty, živiny, enzymy a další účinné látky. Čerstvé šťávy posilují imunitu a napomáhají lépe se bránit všudy přítomným virům a bakteriím. Jsou lépe stravitelné a prospěšné látky se tak efektivněji vstřebávají. Účinně brání únavě mozku, posilují cévy, čistí trávicí ústrojí a napomáhají jeho správné funkci.
15.1.2024
Péče o pokožku v zimě
Proč je obzvláště v zimním období důležité pečovat o pleť? Právě v tomto období je naše pokožka vystavována extrémům v podobě přechodu mezi suchým vytápěným interiérem a mrazivým počasím. Ve vzduchu je velmi nízká vlhkost a bez správné péče bývá pokožka vysušená, rozpraskaná a svědí. Správná péče je pro její zdraví a krásný vzhled zcela klíčová.
19.12.2023
Mohou ohrozit na životě: Na tyhle kombinace léků, bylinek a doplňků stravy pozor
Přírodní lékárna skrývá řadu pokladů, které umí bojovat s chorobami nebo jim pomáhají předcházet. Avšak pozor, řada z nich není zdaleka tak neškodná, jak se možná domníváme. Zejména pokud je užíváme souběžně s léky, mohou nás dokonce až ohrozit na životě, připomíná MUDr. Ludmila Mazylkinová. Které z nich patří k nejnebezpečnějším?
24.11.2023
Připravte své tělo na zimu
Zima naší kondici příliš nepřeje. Studené počasí a krátké dny nahrávají častým virózám, únavě i celkové nevýkonnosti a skleslosti. Proti typickým sezónním neduhům ale naštěstí nejsme úplně bezbranní.
13.11.2023
8 důvodů, proč zvolit praktického lékaře MOJE AMBULANCE
Hledáte nebo chcete změnit stávajícího praktického lékaře? Najít toho správného nemusí být vždy lehké. Proč se registrovat u MOJE AMBULANCE a jaké výhody s námi získáte?