Fakt: Předcházet nemocem je jednodušší, než je léčit. I proto vám od mala kladou na srdce, ať pravidelně chodíte na nejrůznější preventivní prohlídky. V tomto článku se dozvíte, proč je prevence důležitá, na jaké preventivní prohlídky máte nárok, jak často na preventivní prohlídku chodit a co obsahuje preventivní prohlídka u praktického lékaře.
I když se cítíte zdraví, preventivní prohlídky nevynechávejte. Mohou odhalit závažná onemocnění v raném stádiu ‑ kdy jsou mnohem snadněji léčitelná. Pravidelnými kontrolami lze předcházet například srdečním onemocněním, rakovině či cukrovce.
Čím dříve je onemocnění diagnostikováno, tím větší je šance na úspěšnou léčbu. A navíc – pravidelné preventivní prohlídky přispívají k celkovému zlepšení zdravotního stavu a kvality života. Pomáhají udržovat zdravý životní styl a poskytují cenné rady a doporučení.
Preventivní prohlídka u praktického lékaře – 1x za 2 roky.
Preventivní prohlídka u stomatologa – 1x ročně.
Gynekologická preventivní prohlídka včetně screeningu karcinomu děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku – od 15 let 1x ročně.
Vyšetření prsou – od 45 let každé 2 roky (od 25 let pokud máte rodinnou anamnézu nebo rizikové faktory pro výskyt rakoviny prsu).
Kolonoskopie – od 50 let, každých 10 let.
Vyšetření cholesterolu a tuků v krvi – v 18, 30, 40, 50 a 60 letech.
Vyšetření EKG – od 40 let každé 4 roky.
Test na okultní krvácení stolice – od 50 let 1x ročně.
Program včasného záchytu karcinomu prostaty – určen mužům od 50 do 69 let.
Postup preventivní prohlídky u nás je stejný jako u jakéhokoliv praktického lékaře – obsah preventivní prohlídky je ukotven ve vyhlášce o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
První část prohlídky zajišťuje zdravotní sestra:
změří vaši výšku, zváží vás a zaznamená BMI (Body Mass Index),
změří váš krevní tlak a puls,
zeptá se vás na alergie a další rizika,
provede orientační vyšetření zraku a barvocitu,
provede orientační vyšetření sluchu,
zkontroluje datum některých posledních očkování (proti tetanu a u klientů nad 65 let také proti pneumokokům) a zjistí zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě,
provede EKG (u klientů nad 40 let),
vydá a vysvětlí test na okultní krvácení (u pacientů nad 50 let),
provede MiniCog vyšetření (u klientů ve věku 65‑80 let),
pokud jste byli vyzváni k přinesení vzorku moči, provede orientační vyšetření moči diagnostickým papírkem.
Poté přejdete do ordinace k lékaři a preventivní prohlídka pokračuje.
Praktický lékař zahájí jeho část prohlídky podrobným dotazováním na váš zdravotní stav, rodinnou anamnézu a životní styl. Zvláštní pozornost věnuje rizikovým faktorům a profesním rizikům.
Lékař dále:
testuje vědomí (orientovaný / zmatený),
zkoumá prokrvenost kůže,
provede poslech srdce a plic, aby zjistil případné abnormality,
prohmatává břicho,
prohlíží končetiny pro nálezy otoků.
Laboratorní testy zahrnují krevní obraz, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, které poskytují důležité informace o vašem zdravotním stavu.
Další vyšetření se provádějí dle věku a zdravotního stavu pacienta. Například EKG u pacientů nad 40 let, test na okultní krvácení u pacientů nad 50 let a screeningové kolonoskopie.
Poté lékař dojde k závěru: Je potřeba předepsat léky? Poslat vás na specializovaná vyšetření či odběry? Zařadit do životního stylu některá opatření? A preventivní prohlídka je u konce.
Ano, na všechny preventivní prohlídky je potřeba se objednat předem.
Ano, dostanete upozornění prostřednictvím SMS, zpravidla po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky.
Jsme rádi, že u nás v MOJE AMBULANCE absolvuje pravidelné preventivní prohlídky přes 50 % našich klientů. Máte již v diáři termín preventivní prohlídky na letošní rok? Pokud ne, objednat se můžete přes náš formulář na preventivní prohlídku, mobilní aplikaci Moje Ambulance, e-mail nebo telefon.