V předchozím dílu našeho seriálu jsme vám popsali, jak správně aplikovat pravidla první pomoci v případě hypoglykémie. Nicméně jak správně postupovat, pokud diabetika postihne opačný stav zvaný hyperglykémie? Zjistěte v našem článku.
|
Hyperglykémie (neboli hyperglykemický šok) vyjadřuje stav vysoké hladiny krevního cukru v těle. Pokud je hyperglykemie dlouhotrvající a závažná, může nastat tzv. hyperglykemické kóma. Nejčastěji se vyskytuje u osob s cukrovkou I. typu.
U diabetiků se objevují většinou dva typy hyperglykemického šoku, a to:
hyperosmolární neketonická forma;
nebo ketonická forma v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu.
Bez lékaře však jen těžko rozlišíte, o který typ se jedná. Vedoucími příznaky zůstávají poruchy vědomí, dehydratace nebo zrychlené a prohloubené dýchání.
|
Za nejčastější příčinu hyperglykémie se u mladých pacientů považuje nesprávné dávkování inzulinu a nevhodná životospráva. Dalším důvodem může být i relativní nedostatečná aplikace inzulinu při současně probíhající infekci, při úrazu, srdečním onemocnění nebo v těhotenství.
Prvotní příznaky hyperglykémie se vyvíjí v průběhu několika dní až jednoho týdne. Dělí se na subjektivní a objektivní.
Mezi subjektivní příznaky patří:
Objektivní projevy hyperglykemie jsou:
Stav bezvědomí vzniká většinou pomalu a objevuje se až v pokročilé fázi hyperglykémie.
Víte ale, co dělat při hyperglykémii?
Pokud máte po ruce glukometr, okamžitě změřte pacientovi množství cukru v krvi. U hyperglykémie naměříte vysokou hodnotu cukru v krvi (hodnoty při hyperglykemii: >10mmol/).
V případě stavu bezvědomí uložte pacienta na bok do stabilizované polohy a pozorně sledujte jeho životní funkce. Za každé situace vždy zavolejte rychlou odbornou pomoc.
Pokud pacient v bezvědomí není, donuťte jej se napít tekutin a podle potřeby podejte inzulín (pokud diabetik má tyto potřeby u sebe).
Léčba hyperglykemie je pak součástí léčby diabetu. Potřebujete znát pouze základy první pomoci.
Zlatá rada na závěr: Diabetici u sebe většinou nosí průkaz diabetika. Tento průkaz ovšem hledejte jen tehdy, pokud jste u pacienta minimálně dva. Nikdy ho nehledejte za cenu oddálení první pomoci.
Děkujeme MUDr. Ludmile Mazylkinové za rozhovor.
K tématu HYPERGLYKÉMIE jsme pro vás připravili manuál diabetika V dalším článku ze seriálu První pomoci se podíváme na První pomoc při podchlazení.
|