Prevence cukrovky

8.6.2013

V současnosti je v české populaci cca 7% diabetiků. Diabetes mellitus – cukrovka – je závažné onemocnění, jehož průvodním příznakem je zvýšená hladina cukru v krvi.

Existují 2 typy cukrovky:

1. typem jsou postiženi většinou mladí pacienti, onemocnění začíná náhle a je podmíněno částečným nedostatkem nebo úplnou absencí inzulínu. Inzulín snižuje hladinu cukru v krvi. Inzulín je tvořený slinivkou, která je ale většinou postižena zánětem a nedokáže vyprodukovat potřebné nebo žádné množství inzulínu. Léčba spočívá v náhradě inzulínu, pacienti si musejí inzulín aplikovat injekčně několikrát denně.

2. typem cukrovky jsou postiženi spíše starší pacienti. Cukrovka 2. typu začíná postupně a vyvíjí se většinou měsíce až roky, onemocnění začíná plíživě. Slinivka tvoří normální nebo i zvýšené množství inzulínu, ale ten nemůže v těle účinkovat. Cukrovka 2. typu se rovněž projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Navíc se nadbytečně tvořený inzulín chová v těle agresivně a přispívá k zanášení cév, ke tvorbě aterosklerózy, což se může projevit například infarktem myokardu, mrtvicemi, odumíráním nohou, selháním ledvin nebo slepotou. Léčba cukrovky spočívá zejména ve využití dietních opatření, pohybového režimu – snižování tělesné hmotnosti, při kterém se obnovuje účinek vlastního inzulínu. Také se využívají perorální antidiabetika – tablety, které snižují hladinu cukru. V případě pokročilých stádií se využívá inzulín.
Cukrovka 2. typu se stává celosvětovou epidemií, které se dá ale předcházet, nebo její projevy a komplikace výrazně zmírnit, nebo nástup onemocnění odsunout do velmi pozdního věku.

Jak se cukrovka projevuje?

  • Zvýšeným pocitem žízně, častým močením, úbytkem na váze, únavou, častými infekcemi zejména močových cest, plísňovými onemocněními.
  • Při těchto příznacích je nutné vyhledat lékaře a provést vyšetření na cukrovku, které se provádí odběrem krve nalačno, nebo někdy speciálně po vypití sladkého roztoku a následným odběrem moči.

Co mohu proti cukrovce udělat?

  • Udržovat si normální tělesnou hmotnost.
  • Pravidelně cvičit a hýbat se (alespoň 30 minut obden ostré chůze).
  • Nepřejídat se kalorickými potravinami, konzumovat méně kalorická jídla s dostatkem vlákniny a vitamínů.
  • Nekouřit, nepít větší množství alkoholu (nad 2dcl vína/denně).
  • Chodit pravidelně na preventivní prohlídky.
  • MOJE AMBULANCE nabízí pravidelná preventivní vyšetření, která vedou k včasnému odhalení cukrovky u pacientů, kde tato choroba probíhá v začátečních fázích a většinou skrytě. Proto je zde velká naděje na efektivní léčbu a předcházení komplikacím.
  • Dále MOJE AMBULANCE provádí léčbu diabetu i dalších doprovodných rizikových faktorů a spolupracuje se specializovanými ambulancemi.