Život s cukrovkou? Naučte se desatero diabetika

10.8.2023

Cukrovka – nevyléčitelné onemocnění, které váš život změní jednou provždy. Osvojte si naše praktické desatero.

Život s cukrovkou

1. Hlídejte si váhu

Kila navíc jsou vaše prokletí? Naše první rada se vám nejspíš nebude příliš zamlouvat. Máte-li cukrovku, udržujte svou hmotnost v normě nebo nejvýše v mírné nadváze.

2. Změřte se

Pokud váš obvod pasu není v normě (ženy 80 cm, muži 94 cm), i snížení o 1-2 centimetry vám prospěje a budete se cítit lépe. Popadněte krejčovský metr a nebojte se přiznat si, že je nejvyšší čas na změnu!

3. Začněte se hýbat

I malá pohybová aktivita je lepší než žádná. Pohyb hraje v léčbě a prevenci cukrovky nejvýznamnější roli.

4. Vyrazte na procházku

Nedokážete si představit cvičení v posilovně a neholdujete žádnému sportu? Nevadí. Obyčejná chůze bude pro začátek bohatě stačit:

  • každý den věnujte 30 minut svižné procházce

  • délku procházky postupně prodlužujte: ideální je hodina denně

5. Odložte slánku

Žádné jídlo pro vás není dost slané? Sůl zvyšuje chuť k jídlu a nepříznivě ovlivňuje krevní tlak. Naučte se proto solit o mnoho méně než doposud.

6. Zamilujte si zeleninu

Místo slaných, nezdravých jídel a sladkostí sáhněte po zelenině.

Příležitostně si dopřejte ovoce s nízkým obsahem cukru, například grapefruit nebo borůvky, které obsahují zdraví prospěšné antioxidanty. Naopak se vyhněte například hroznovému vínu, které je plné cukru. Ovoce vždy počítejte do denního příjmu sacharidů.

7. Změřte si hladinu cukru

Hladinu cukru si občas změřte před jídlem a po jídle. Všímejte si, které jídlo způsobuje velký vzestup hladiny cukru ve vašem těle. Veďte si zápisník receptů, které vám prospívají.

8. Vyhýbejte se úrazům

Jako diabetik věnujte velkou pozornost drobným úrazům a oděrkám na nohách. Pokud se vám dobře nehojí nebo jsou neobvykle zbarvené, navštivte neprodleně lékaře!

9. Navštivte poradnu

Nedaří se vám shodit kila navíc? Požádejte svého lékaře o kontakt na obezitologickou poradnu. Odborník vám pomůže najít správnou cestu a zhubnout bez zbytečného stresování.

10. Nevynechávejte prohlídky

Choďte na preventivní prohlídky. Cukrovka je zákeřné onemocnění, získejte proto dobrý přehled o svém zdravotním stavu a budete mít před ní náskok.