Voda je život. A to není jen prázdné marketingové tvrzení z reklamy na balenou vodu, ale holý fakt. Bez (dostatečného) příjmu vody bude naše fyzické i psychické zdraví chátrat. Pojďte zjistit vše podstatné o pitném režimu a jeho vlivu na zdraví i hubnutí.
I v případě, že nežijete podle zásad zdravého životního stylu, určitě víte, že je denní pitný režim důležitý. Možná ale nevíte, jak moc je zásadní a proč.
Faktem je, že jen hydratovaný organismus může fungovat dobře a už jen mírný nedostatek vody negativně ovlivňuje naše zdraví i celkovou pohodu. Je to zejména proto, že v každém orgánu (mozek, ledviny, plíce…) i tělesné tkáni (svaly, kosti a dokonce i zubní sklovina) se nachází voda, kterou daná část těla nutně potřebuje ke správné funkci. Kromě toho se voda také podílí na:
a plno dalších. Správná hydratace těla může předejít mnoha zdravotním problémům a podpořit optimální fungování organismu.
Obecná doporučení uvádějí, že by dospělý člověk měl vypít přibližně 2‑3 litry vody denně. Jedná se však o hrubé vodítko. To, kolik doopravdy potřebujete vypít vody, ovlivňuje několik faktorů: váha, věk, míra i typ fyzické aktivity a klima.
Výpočet pitného režimu podle váhy je užitečný způsob, jak zjistit, kolik vody byste měli právě vy denně vypít. Doporučení pro dospělého člověka zní 35‑40 ml vody na každý kilogram tělesné hmotnosti.
Pokud tedy vážíte 70 kg, měli byste denně vypít přibližně 2,5‑2,8 l vody. I to je však doporučení pro pitný režim v běžný, nepříliš horký den beze sportu. V létě, kdy se člověk hodně potí, nebo při sportu potřebujete tekutiny ztracené potem dopít navíc.
Tip: Přečtěte si také tipy, jak zamezit nadměrnému pocení. |
Do pitného režimu se počítá nejen čistá voda, ale také jiné tekutiny jako čaje, polévky, džusy a dokonce i některé potraviny s vysokým obsahem vody, jako jsou ovoce a zelenina. Džusy a další sladké nápoje však pijte s mírou, případně si je řeďte vodou. Uděláte tak dobře i pro zdraví zubů i management hmotnosti.
Dostatečný pitný režim hraje klíčovou roli i v procesu hubnutí. Kromě toho, že je voda nezbytná pro správnou funkci metabolismu, vám dodržování pitného režimu pomáhá udržet pocit sytosti, což může snížit chuť k jídlu a přejídání. Zároveň hydratovaný organismus podá při fyzické aktivitě lepší výkon, což dále přispěje k udržení kalorického deficitu, který je klíčem k hubnutí.
Zkrátka a dobře: Pitný režim a hubnutí jdou ruku v ruce, takže pokud chcete shodit nějaké to přebytečné kilo, nezapomínejte pít (nekalorické nápoje).
Nedostatek pitného režimu vede k dehydrataci organismu. Ta může mít na vaše tělo mnoho negativních dopadů: od únavy a závratí po vážnější zdravotní problémy, jako jsou ledvinové kameny, srdeční potíže nebo úpal. Nedostatečný pitný režim může způsobit bolesti hlavy, suchou pokožku a sníženou fyzickou i mentální výkonnost. V extrémních případech může dehydratace vést až ke kolapsu organismu. Proto je tak důležité udržovat správný pitný režim dospělých i dětí.
Příznaky nedostatečného pitného režimu mohou zahrnovat suchou pokožku, tmavě žlutou moč, suché rty a pocit žízně. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, je důležité zvýšit příjem tekutin co nejdříve.
Pitný režim seniorů je nutné sledovat o něco důkladněji – s věkem totiž klesá pocit žízně. Pokud tedy senior nemá vybudované v oblasti pitného režimu návyky, je potřeba na něj dohlížet. Dehydratace u starších lidí může mít ještě závažnější důsledky.
Pokud navíc senior trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo jiným chronickým onemocněním, bude nutné adekvátně upravit jejich pitný režim podle doporučení lékaře.
Objednejte se na preventivní prohlídku, kde můžete s lékařem probrat i váš pitný režim.
Jak se donutit dodržovat správný pitný režim, když nepociťujete žízeň a dokázali byste pohodlně fungovat na jedné sklenici vody celý den? Zde je několik praktických tipů:
Udělejte si to lákavé. Pořiďte si kvalitní a líbivou láhev na vodu (např. skleněnou) a mějte ji vždy naplněnou po ruce.
Vodu si ochuťte – klidně i bezkaloricky (na trhu existuje spousta ochucovadel vody) anebo si přidejte do vody ovoce či zeleninu (okurka, meloun, jahody, limetky i bylinky).
Využijte tzv. stohování návyků – např. vypijte sklenici vody pokaždé, když si dočistíte zuby, dojíte nebo jdete na záchod. Navázat návyk pití vody s něčím, co už pravidelně a automaticky děláte, vám pomůže pít, i když nemáte žízeň.
Přidejte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vody, jako jsou ovoce a zelenina.
Použijte aplikaci na telefonu nebo na chytrých hodinkách, které vám v pravidelných intervalech připomenou, že je čas se napít.
Pokud sportujete, zařaďte do svého pitného režimu i kokosovou vodu nebo izotonické nápoje, které vám pomohou doplnit elektrolyty.
Správný pitný režim je klíčem k udržení dobrého zdraví i podpoře hubnutí. Dodržování správného pitného režimu může zlepšit vaši energii, náladu a celkovou pohodu. Začněte tedy již dnes s dodržováním správného pitného režimu a sledujte, jak pozitivně ovlivní váš život.