Průvodce darováním krve: Co všechno potřebujete vědět?

17.6.2024

Darování krve je jednoduchým, ale hrdinským činem, který ročně zachrání spoustu životů. Proč je tak důležité, kdo může darovat krev a jaké výhody darování krve přináší? 

Proč se stát dárcem krve?

Proč darovat krev? 

Věděli jste, že při náročnější operaci se spotřebují až 3 litry krveněkolik jednotek krevní plazmy? Právě díky transfuzním jednotkám mohou lékaři tyto zákroky vykonávat. I když je pokrok ve vědě obrovský, umělou krev zatím vytvořit nedokážeme. Proto je dárcovství krve tak důležité a zdravotníci na něj spoléhají. 

Uvažujete o darování krve, ale stále váháte? Zkuste překonat strach a možná se z vás stane hrdina ‑ 1 jednotka krve může zachránit až 3 lidské životy. Darovaná krev se dělí na různé krevní složky, a proto můžete jediným darováním pomoci více lidem. 

Najděte si ještě dnes, kde darovat krev nejblíže vašemu bydlišti a objednejte se na vaše první darování. Všechny důležitosti potřebné k vašemu prvnímu darování se dočtete dále v našem článku. 

Chci se stát dárcem aneb Podmínky pro darování krve 

V České republice můžete darovat krev v případě, že: 

  • jste ve věku mezi 18 ‑ 65 lety 
  • vážíte přes 50 kg. 

Dárcem se tedy může stát každý zdravý dospělý bez závažných zdravotních problémů

Jak často můžete podstoupit darování krve? Darovat můžete jednorázově nebo pravidelně – a to jednou za 4 měsíce, pokud jste ženajednou za 3 měsíce, pokud jste muž

Kdy se dárcovství vyhnout? 

Pro dárcovství existují i další pravidla. Darovaná krev musí mít určitou kvalitu, aby se předešlo šíření nemocí. Kdy nelze darovat krev? Uvádíme několik nejčastějších případů, v nichž existuje omezení pro darování krve

  • když jste právě nemocní nebo jste v pracovní neschopnosti

  • trpíte chronickým onemocněním nebo silnou alergií, 

  • v posledním týdnu jste podstoupili trhání nebo operaci zubu, 

  • v posledních 14 dnech jste užívali antibiotika, 

  • v posledním měsíci jste měli na sobě přisáté klíště, 

  • v posledních 6 měsících jste absolvovali operaci nebo jste si v téhle době dali udělat nový piercing či tetování, 

  • jste HIV pozitivní nebo jste v úzkém kontaktu s HIV pozitivní osobou, 

  • užíváte drogy nebo konzumujete v nadměrném množství alkohol, 

  • nemáte stabilního sexuální partnera, 

  • máte menstruaci nebo pár dní před / po ní, 

  • jste těhotná. 

Stejně tak se nedoporučuje darování krve po očkování, po borelióze, při astmatu či kojení

Věděli jste, že 14. červen je Světovým dnem dárcovství krve? Připomínáme si jím nejen důležitost dárců, ale také narození biologa Karla Landsteinera, který objevil 4 hlavní krevní skupiny. 

Dárcovství krve - jak probíhá odběrV odběrovém místě jsou přizpůsobená lehátka a během odběru na vás dohlíží zdravotní personál. 

Jak probíhá darování krve? 

Darování krve nejčastěji probíhá na transfuzních odděleních nemocnic, které najdete v každém větším městě. Při příchodu na odběrové místo obdržíte Dotazník pro dárce krve, kde vyplníte informace o vašem zdravotním stavu. Připravte si také občanský průkaz a doklad o zdravotním pojištění v České republice – bude potřeba pro registraci do evidence transfuzního oddělení. 

Pracovníci vám následně změří teplotu, tlak a odeberou vzorek krve na okamžitý rozbor. Pozor, v některých transfuzních stanicích se připravte také na odebrání vzorku moči. Na základě všech údajů pak lékař určí, jestli jste vhodným dárcem. O průběhu odběru vás následně proškolí sestry, které na vás budou také dohlížet. 

Nelekejte se v případě, že se vám udělá špatně. Zvláště pro prvodárce je to úplně běžné, tělo totiž není zvyklé na větší ztrátu krve. Pokud se tak stane, informujte o tom sestry a po odběru nezapomeňte odpočívat. 

To, jak dlouho trvá darování krve, bude záviset na mnoha faktorech, celkově však na transfuzní stanici strávíte cca 40‑60 minut a zahrnuje: 

  • registraci a vyplnění dotazníku, 
  • lékařské vyšetření a kontrolu, 
  • samotný odběr krve,
  • odpočinek po odběru.

Množství darované krve se musí pohybovat v rozmezí 400‑500 ml (v závislosti na pravidlech konkrétní transfuzní služby), standardně se však jedná o 450 ml. 

Věděli jste, že průměrný člověk za život dostane minimálně 3x transfuzi krve?  

Příprava na odběr a odpočinek po něm 

Před odběrem 

Samotná příprava na odběr začíná den předem, kdy byste se měli vyhýbat tučným jídlům a alkoholu. Co jíst před darováním krve? V den odběru nezapomeňte na lehkou snídanipít hodně tekutin – ideální je voda nebo jemně slazený čaj. Čím víc tekutin vypijete, tím lépe krev při darování poteče

Po odběru 

“Co jíst po darování krve? A mohu v ten den sportovat?” S těmito otázkami se setkáváme často. Všeobecně platí, že po odběru je vhodné myslet na rychlé doplnění energie, a to ideálně formou ovoce, sušenky nebo slazeným nápojem. Také se ve zbytku dne vyhněte těžké fyzické prácizkuste co nejvíce odpočívat. Stejně tak není vhodné užívat alkohol po darování krve, a to alespoň 24 hodin, z důvodu snížené schopnosti těla se z alkoholu zotavit i zvýšeného rizika dehydratace. 

Věděli jste, že máte po darování krve nárok na volno z práce? 

Existují nějaké odměny za darování krve? 

Ano, za bezpříspěvkové dárcovství – tedy takové, kdy vám není vyplacena finanční odměna – získáte několik výhod. Patří k nim placené volno v den odběru nebo 3 000 Kč sleva na dani za darování krve za každý odběr. O dalších výhodách se můžete informovat také u své zdravotní pojišťovny. 

Kromě těchto výhod se vám však dostane také ocenění za darování krve v podobě medaile, resp. plakety prof. MUDr. Jana Janského a Zlaté kříže, které uděluje Český červený kříž. 

 Nejčastější otázky o darování krve 

Nejčastější otázky o darování krve 

Proč není vhodné darování krve při menstruaci

Darování krve a menstruace nejdou dohromady z několika důvodů: fyzická i psychická náročnost, dehydratace i fakt, že během menstruace ženy přirozeně ztrácí krev. Poslední zmíněné může vést ke snížení hladiny hemoglobinu a červených krvinek. Darování krve v tomto období by mohlo ještě více snížit tyto hladiny, což by mohlo vést k anémii nebo zhoršení zdravotního stavu dárkyně. 

Proč nemohu darovat krev po tetování? 

Tetování je invazivní procedura, která narušuje pokožku a může představovat riziko infekce, pokud nejsou dodrženy správné hygienické postupy. Darováním krve po tetování byste tedy potenciálně mohli přenést infekci na člověka, který vaši krev přijme. Tím, že čekáte po tetování určitou dobu (alespoň 6 měsíců), se minimalizuje riziko, že by se případná infekce či dokonce krví přenosné nemoci (jako hepatitida B, hepatitida C nebo HIV) mohla přenést na příjemce krve. 

Může diabetik darovat krev? 

Ano, diabetici mohou darovat krev, ale za určitých podmínek. Před plánovaným darováním krve to konzultujte se svým lékařem, který posoudí váš individuální zdravotní stav. Stejně tak buďte i na transfuzní stanici upřímní ohledně svého zdravotního stavu a léků, které užíváte. 

Je vhodné darování krve po covidu?

I když zájem lidí o darování krve během pandemie poklesl, za dodržení všech hygienických pravidel můžete krev darovat i po prodělání. V případě, že jste překonali onemocnění covid‑19, počkejte s odběrem alespoň dva týdny po úplném odeznění příznaků. 

TIP: Prodělali jste onemocnění covid‑19 a trápí vás příznaky post-covid syndromu? Přečtěte si, jak se s ním vypořádat v domácích podmínkách. 

Darování krve po porodu ‑ ano, či ne? 

Většina transfuzních služeb doporučuje, aby ženy po porodu čekaly alespoň 6 měsíců, než budou moci darovat krev. Pokud však matka kojí, je důležité, aby počkala, dokud kojení není hlavním zdrojem výživy pro dítě. 

Matka by měla být v dobrém zdravotním stavu, nemít žádné infekce nebo jiné zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit darování krve. Je vhodné konzultovat záměr darovat krev se svým lékařem, který může posoudit individuální zdravotní stav a dát doporučení na základě konkrétní situace matky. 

Má darování krve nějaká rizika nebo výhody? 

Z oblasti rizik se jedná zejména o závratě, mdloby, slabost, únava a bolest a modřiny v místě vpichu – právě proto se doporučuje v den odběru odpočinek. 

Co se týče výhod, kromě zmiňovaných odměn získáte před každým odběrem krve základní lékařské vyšetření, které může pomoci včas odhalit některé zdravotní problémy, a také pocit sounáležitosti a altruismu. 

Jste pravidelným dárcem nebo se v blízké době chystáte na své první darování krve? Pojďte nám napsat vaše zkušenosti nebo obavy do komentářů pod tento příspěvek na náš Facebook nebo Instagram a inspirujte svým příběhem někoho dalšího.