Průvodce darováním krve: Co všechno potřebujete vědět?

9.6.2021

Darování krve je jednoduchým, ale hrdinským činem, který ročně zachrání spoustu životů. Proč je tak důležité, kdo se může dárcem stát a jaké benefity to přináší?

Proč se stát dárcem krve?

Proč se stát dárcem? 

Věděli jste, že při náročnější operaci se spotřebují až 3 litry krve a několik jednotek krevní plazmy? Právě díky transfuzním jednotkám lékaři mohou tyto zákroky vykonávat. I když je pokrok ve vědě obrovský, umělou krev zatím vytvořit nedokážeme. Proto je dárcovství krve tak důležité a zdravotníci na něj spoléhají. Uvažujete o darování krve, ale stále váháte? Zkuste překonat strach a možná se z vás stane hrdina – 1 jednotka krve může zachránit až 3 lidské životy. Darovaná krev se dělí na různé krevní složky, a proto můžete jediným darovaním pomoci více lidem.

Chci se stát dárcem 

V České republice můžete darovat krev v případě, že je vám 18 – 65 let a vážíte přes 50 kg. Dárcem se tedy může stát každý zdravý dospělý bez závažných zdravotních problémů. Darovat můžete jednorázově nebo pravidelně – a to jednou za 4 měsíce, pokud jste žena a jednou za 3 měsíce, pokud jste muž.

Kdy se dárcovství vyhnout? 

Pro dárcovství existují i další pravidla. Darovaná krev musí mít určitou kvalitu, aby se předešlo šíření nemocí. Uvádíme několik nejčastějších případů, kdy je nutné se darování krve vyhnout:

  • když, jste právě nemocní nebo jste v pracovní neschopnosti,
  • trpíte chronickým onemocněním nebo silnou alergií,
  • v posledním týdnu jste podstoupili trhání nebo operaci zubu,
  • v posledních 14 dnech jste užívali antibiotika,
  • v posledním měsíci jste měli na sobě přisáté klíště,
  • v posledních 6 měsících jste absolvovali operaci nebo jste si v téhle době dali udělat nový piercing či tetování,
  • jste HIV pozitivní nebo jste v úzkém kontaktu s HIV pozitivní osobou,
  • užíváte drogy nebo konzumujete v nadměrném množství alkohol,
  • nemáte stabilního sexuální partnera,
  • máte menstruaci nebo pár dní před / po ní,
  • jste těhotná.

 Věděli jste, že 14. červen je Světovým dnem dárcovství krve? Připomínáme si ním nejen důležitost dárců, ale také narození biologa Karla Landsteinera, který objevil 4 hlavní krevní skupiny.

Dárcovství krve - jak probíhá odběrV odběrovém místě jsou přizpůsobená lehátka a během odběru na vás dohlíží zdravotní personál.

Jak samotný odběr probíhá? 

Darování krve nejčastěji probíhá na transfuzních odděleních nemocnic, které najdete v každém větším městě. Při příchodu na odběrové místo obdržíte Dotazník pro dárce krve, kde vyplníte informace o vašem zdravotním stavu. Připravte si také občanský průkaz a doklad o pojištění v České republice – bude potřeba pro registraci do evidence transfuzního oddělení. Pracovníci vám následně změří teplotu, tlak a odeberou vzorek krve na okamžitý rozbor. Na základě všech údajů pak lékař určí, jestli jste vhodným dárcem. O průběhu odběru vás následně proškolí sestry, které na vás budou také dohlížet.

Nelekejte se v případě, že se vám udělá špatně. Zvláště pro prvodárce je to úplně běžné, tělo totiž není zvyklé na větší ztrátu krve. Pokud se tak stane, informujte o tom sestry a po odběru nezapomeňte odpočívat. 


Věděli jste, že průměrný člověk za život dostane minimálně 3x transfuzi krve?


Příprava na odběr a odpočinek po něm 

Samotná příprava na odběr začíná den předem, kdy byste se měli vyhýbat tučným jídlům a alkoholu. V den odběru nezapomeňte na lehkou snídani a pijte hodně tekutin – ideální je voda nebo jemně slazený čaj. Čím víc tekutin vypijete, tím lépe krev při darování poteče. Po odběru zase myslete na doplnění energie, a to ideálně formou ovoce, sušenky nebo slazeným nápojem. Ve zbytku dne se vyhněte těžké fyzické práci a zkuste co nejvíce odpočívat.

Mám jako dárce výhody? 

Ano, za bezpříspěvkové dárcovství, tedy takové, kdy vám není vyplacena finanční odměna, získáte několik výhod. Patří k nim placené volno v den odběru nebo 3 000 Kč slevu na daň z příjmu za každý odběr. O dalších výhodách se můžete informovat také u své pojišťovny. Co se ale pro dárce nemění, je možnost získat plakety prof. MUDr. Jana Janského a Zlaté kříže, které uděluje Český červený kříž.

Dárcovství v době Covidu 

I když zájem lidí o darování krve během pandemie poklesl, za dodržení všech hygienických pravidel můžete krev darovat i teď. V případě, že jste překonali onemocnění covid-19, počkejte s odběrem alespoň dva týdny po úplném odeznění příznaků. Pokud jste v karanténě a nemoc se u vás neprojevuje, krev můžete darovat po jejím skončení.

 

Jste pravidelným dárcem nebo se v blízké době chystáte darovat poprvé? Napište nám na Facebook a inspirujte svým příběhem někoho dalšího.