O čem vypovídají hodnoty krevního rozboru?

11.8.2020

Každé vyšetření krve pomáhá lékaři odhalit jiné parametry. Věděli jste, které hodnoty doktor zjistí z krevního obrazu? A co biochemické vyšetření?

O čem vypovídají hodnoty krevního rozboru?

V rámci prevence je vhodné vyšetřit i krevní obraz

Součástí preventivní prohlídky je kromě jiného i odběr krve. Z odběru se poté zjišťuje jednak krevní obraz pacienta, ale i biochemické vyšetření. V rámci preventivního vyšetření je předem stanoveno, které hodnoty by se měly z krve zjišťovat a v jakých intervalech by se měly pohybovat. Další jsou už na zvážení lékaře.

Celkově se tak může jednat buď o kontrolní odběr, nebo o doplnění parametrů při sledované diagnóze pacienta a konkrétních potíží.

Krevní obraz není totéž co biochemické vyšetření

Každé vyšetření pomáhá lékaři odhalit jiné parametry. Věděli jste, které hodnoty doktor zjistí z krevního obrazu? A co biochemické vyšetření?

Parametry krevního obrazu:

  • Počet, velikost a barvení červených krvinek
  • Počet a jednotlivé druhy bílých krvinek
  • Počet krevních destiček

Parametry biochemického vyšetření:

  • Jaterní testy
  • Tuky (lipidy)
  • Minerály
  • Glykemie
  • Ledvinové testy a kyselina močová

„Dále je možné stanovit srážlivost krve, hladiny různých hormonů, sérologii (tou se zjišťuje přítomnost nebo nepřítomnost určitých patogenů, např. virů a bakterií), imunologické vyšetření a mnoho dalších parametrů, které se už pak spíše realizují na úzce specializovaných pracovištích.“ MUDr. Ludmila Mazylkinová - MOJE AMBULANCE Praha - OC Plaza

Přijďte nalačno a vypijte dostatek neslazené vody

Jednou z důležitých podmínek, které by měl pacient před odběrem krve dodržet, je přijít nalačno. Kromě toho by se měl minimálně 12 hodin předem vyvarovat tučným jídlům a alkoholu, které by mohly negativně zkreslit výsledky.

„Je vhodné, aby se pacient před odběrem dostatečně napil, tím máme na mysli čistou neperlivou vodu, nikoliv slazenou nebo dokonce kávu. Došlo by tím pak ke zkreslení výsledků.“ MUDr. Ludmila Mazylkinová - MOJE AMBULANCE Praha - OC Plaza

Jak probíhá odběr krve?

Proces odběru krve je poměrně rychlý a není nijak zásadně bolestivý. Pro lidi, kteří trpí strachem z jehel, to může být hodně nepříjemný zážitek. Jak se při odběru správně postupuje? To nám popsala MUDr. Ludmila Mazylkinová v následujících bodech:

  1. Pacient se usadí nebo položí a zaškrtí se mu místo na končetině nad plánovaným místem vpichu.

  2. Doplňkově může pacient končetinou i zacvičit, aby se žíla více naplnila, a tím pádem byla lépe viditelná.

  3. Poté dojde po vpichu k odběru krve do sterilních zkumavek. Pro určité rozbory jsou odlišné zkumavky (např. krevní obraz a biochemické vyšetření jsou v jiných zkumavkách).

  4. Nakonec se uvolní škrtící manžeta, po vytažení jehly se přitlačí čtverec a pacient na toto místo tlačí asi 3 až 5 minut, dokud nedojde k zastavení krvácení.

  5. Poté se místo zalepí.

Lékař neléčí čísla, ale pacienta

Pokud jsou hodnoty jednotlivých testů mimo dané rozmezí, je možné je určitým režimem nebo léčbou za pomoci léků (nebo i jiným typem léčby) upravit. Vše je nutné korigovat s rozumem a doktor by se neměl za každou cenu snažit „vsunout“ některé parametry do tabulkových hodnot.

„Každý z parametrů má určité hranice – spodní a horní. Kromě absolutních hodnot se posuzuje i stav každého pacienta. Všeobecně řečeno, lékař neléčí čísla, ale pacienta. Co u některého považujeme ještě za normální, u jiného může alarmovat určitou abnormalitu.“ MUDr. Ludmila Mazylkinová - MOJE AMBULANCE Praha - OC Plaza

Děkujeme MUDr. Ludmile Mazylkinové za rozhovor a užitečné informace.