Post-covid syndrom: jak ho zvládnout v domácích podmínkách?

12.5.2021

Nový typ koronaviru svými vlastnostmi překvapil lékaře i vědce během pandemie hned několikrát. Nejnovějším poznatkem je post-covidový syndrom, který se projevuje dlouhou rekonvalescencí po překonání nemoci. Jaké jsou jeho příznaky a jak se s ním vypořádat bez častých návštěv lékaře?

post-covidový syndrom

Jak rozeznat post-covidový syndrom? 

Překonali jste vy nebo někdo z vašich blízkých covid-19? Typické projevy onemocnění mohou přetrvávat i několik týdnů, ale nemusí to značit dlouhodobé důsledky. K typickým příznakům patří únava, ztráta nebo oslabení čichu a chuti, zvýšená tělesná teplota, potíže s dýcháním nebo tlak na hrudi. Tyto příznaky většinou v případě, že se jedná o tzv. dlouhý covid, samovolně odezní. Pokud ale příznaky přetrvávají nebo se dokonce objevují nové i po 12 a více týdnech, jedná se o post-covidový syndrom označovaný jako PCS. U většiny pacientů se rozvinou potíže, které před onemocněním neměli, a to i v případě, že překonali bezpříznakový covid.

Jak se post-covid syndrom nejčastěji projevuje? 

  • extrémní únava a vyčerpání
  • dlouhotrvající kašel
  • změny nálad
  • problém se soustředit
  • respirační potíže
  • bolesti hlavy nebo migrénové stavy
  • nevolnost
  • bolesti v kloubech a svalech, které se mohou přesouvat
  • ztráta vlasů
  • bolest hrdla

Může postihnou i vás? 

I když se hodně mluví o rizikových skupinách pacientů, PCS se může objevit u každého a postihuje přibližně 1 z 10 pacientů, kteří nemoc překonali. Proto je nejlepším možným přístupem prevence onemocnění, a to hlavně posilováním imunity a udržováním zdravého životního stylu.

Co vám pomůže? 

Pokud se u vás nebo vašich blízkých objevily výše popsané příznaky, obraťte se v první řadě na lékaře. Pro tyto případy jsou k dispozici postcovidová centra, kde zkontrolují plicní funkce pacienta a také udělají rentgenový snímek hrudníku. Na základě získaných informací pak započne léčba přetrvávajících symptomů.

V současné době však tato zařízení čelí přeplnění, a proto je mnoho pacientů nuceno léčit se v domácích podmínkách. Nemějte však obavy, PCS můžete zvládnout i doma a s případnými dotazy ohledně léčby vám pomůžou také lékárníci, kteří vám doporučí vhodné léky a doplňky stravy.

Domácí léčba post-covid syndromu 

Rozhodli jste se pro zotavování v klidu domova? Pak pro vás máme několik tipů, jak to zvládnou co nejlépe.

Odpočívejte 

A to hodně – dopřejte si dostatek spánku i chvilek oddechování během dne. Pro regeneraci organismu potřebujete energii, proto jí dobíjejte, jak to jen jde.

Myslete na pitný režim i pestrou stravu 

Možná ani nemáte příliš chuť k jídlu, když ale ano – volte jídla bohatá na živiny. Konzumujte hodně zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a bílkovin. K pití čisté vody přidejte bylinkové čaje nebo minerální vody a vyhněte se přeslazeným nápojům.

Posilte imunitní systém 

Ten je klíčový ke zvládnutí jakéhokoliv zdravotního problému. Pokud vám chybějí důležité prvky, vaše imunita bude oslabená. Doplňujte hlavně vitamín C a vitamín D a z minerálů myslete na hořčík, který vám pomůže při vyčerpání i bolesti svalů.

Dopřejte si mírný pohyb 

Post-covidový syndrom vám možná nedovolí výkony, na jaké jste byli zvyklí, proto zkuste alespoň krátké procházky a strečinková cvičení. Účinná je také dechová rehabilitace, kterou vás provede zkušený fyzioterapeut.

Pomozte si výživovými doplňky i vůněmi 

Příznaky PCS mohou být vyčerpávající i po psychické stránce. Cítíte se ze všeho podráždění nebo jste bezradní ze situace, ve které se nacházíte? Zkuste užívat extrakt z levandule, který zklidní nervový systém, nebo provoňte místnost levandulovým esenciálním olejem. Olej s vůni citronu naopak povzbudí dobrou náladu a přípravky se složkou jinanu dvoulaločného vám pomohou, pokud vás trápí zapomnětlivost nebo neschopnost se soustředit.

 

Při výběru jakýchkoliv léků nebo výživových doplňků doporučujeme dopředu konzultovat jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem.

 

Potkali jste se s post-covidovým syndromem i osobně? Napište nám do komentářů na Facebook a podělte se o to, co vám nejvíce pomohlo.