Pravidelná chůze: čím víc kroků, tím lépe

6.8.2020

Dnešní hektický svět si vybírá svou daň i na lidském zdraví. Sedavé zaměstnání, málo odpočinku a nedostatek volného času brání rozvoji dalším sportovním aktivitám a pohybu. Pokud vám nezbývá čas na sport, zkuste se alespoň denně projít. Pravidelná chůze dokáže s tělem udělat zázraky. A pokud změníte i stravování, kila půjdou rychleji dolů.

Pravidelná chůze

Pravidelná chůze = minimální zátěž pro klouby

S pravidelnou chůzí může začít prakticky kdokoliv, pokud člověku v cestě nestojí žádné vážné zdravotní komplikace. Na rozdíl od běhu a jiných sportovních aktivit chůze zatěžuje klouby pouze v přiměřené míře. Čas od času vyzkoušejte i střídavou chůzi, při které zkombinujete klasickou chůzi s rychlou. Pozitivní účinky na sebe nenechají dlouho čekat.

Tip: Vystřídejte cestu autem nebo tramvají za pravidelnou procházku. Vystupte o tři zastávky dřív od svého bydliště a projděte se. Samozřejmě pouze tehdy, pokud tomu počasí přeje.

5 důvodů, proč začít s pravidelnou procházkou

 • Snížíte krevní tlak i hladinu cholesterolu. Během chůze totiž roste produkce oxidu dusnatého, který uvolňuje cévy.
 • Minimalizujete riziko vzniku srdečních chorob a mrtvice. Některé vědecké studie dokonce uvádí, že pravidelná půlhodinová procházka snižuje riziko až o 18 %.
 • Povzbudíte kreativní mysl a budete šťastnější. Pokud toho máte v práci až nad hlavu, ale stále potřebujete přicházet s novými nápady, chvíli po práci vypněte. Máte v okolí park nebo les? Tím líp! Uvidíte, že po hodinové procházce se nápady začnou sami chrlit a budete šťastnější. Jakýkoliv pohyb totiž pomáhá ke tvorbě nových mozkových buněk.
 • Pravidelným pohybem bojujete s přebytečnými kily. Pokud strávíte chůzí alespoň hodinu denně, snížíte riziko obezity až o 50 %. Zároveň posílíte i svaly na nohou a na břichu. Přidejte k pohybu i změnu stravy a kila půjdou dolů o to rychleji.
 • Motivaci k pravidelné chůzi zvýší i pes. Často se nemůžete dotlačit k tomu, abyste si zašli na procházku? Pořiďte si psa! Pokud s ním při jednom venčení strávíte alespoň 20 minut, za den si připíšete k dobru hodinu procházky.
 • Pořiďte si kvalitní obuv. Pokud to s pravidelnou chůzí myslíte vážně, investujte peníze do kvalitní sportovní obuvi. Vybírejte boty se silnou podrážkou, zpevněným kotníkem a s podporou klenby.

Pravidelná chůze

Při chůzi dodržujte správnou techniku

Při pravidelné chůzi myslete nejen na výsledné pozitivní účinky, ale i na správné držení těla. Víte, jak na to?

 • Uvolněte krk, ramena i záda. Držte hlavu ve vzpřímené poloze a dívejte se před sebe.
 • Zbytečně se nezastavujte. Choďte plynule a snažte se dodržovat stejně dlouhé kroky.
 • Začněte od paty. Při každém kroku nejdříve došlápněte na patu. Postupně těžiště přesuňte až ke špičce.
 • Zapojte všechny svaly u nohou. Ulevíte kolenům i kyčlím.
 • Vyrovnejte trup a zatáhněte břišní i hýžďové svaly. Zabráníte tím prohnutí bederní páteře. Dýchejte zhluboka.

Tip: Denně by měl člověk ujít alespoň 12 000 kroků. Pokud chcete mít přehled o přesném počtu, pořiďte si krokoměr, sportovní hodinky nebo si stáhněte do telefonu mobilní aplikaci. Všechny tyto technologie už dokáží přepočítat kroky na spálené kalorie a změří i ušlou vzdálenost.

 

OK REHABILITACE - komplexní rehabilitační péči.
- komplexní rehabilitační péče