6 jarních bylinek, které podpoří vaše zdraví

9.4.2021

Příroda se postupně probouzí a na loukách i poblíž domů raší první bylinky. Ty jsou na jaře plné prospěšných látek, které mohou podpořit lidský organismus. Které léčivé bylinky to jsou a jak vám mohou pomoci?

Kopřiva dvoudomá

Mnozí ji považují za plevel, ale věděli jste, že kopřiva je léčivá od kořenu až po listy? Její mladé lístky můžete využít třeba v jarním salátu nebo polévce. Starší listy naopak usušte a později si z nich připravte čaj. Kopřiva vám pomůže pročistit krev, snížit hladinu cukru v krvi a také podpoří činnost jater, žaludku, sleziny a žlučníku. Zpozornět by měli i pánové, protože kořen kopřivy se využívá při problémech se zvětšenou prostatou. Skvělou zprávou je, že tuhle bylinku najdete téměř všude – při cestách, vedle polí i v blízkosti lesů. Pokud se ale rozhodnete jít kopřivu hledat, dobrým vodítkem jsou místa s vlhčí půdou bohatou na živiny.

Medvědí česnek

Víte, že po zimě tuto bylinku vyhledávají i medvědi? V posledních letech se stala mezi lidmi velice populární – může za to nejen výrazná česneková chuť, ale taky vysoký obsah minerálních látek, vitamínů a silic. Medvědí česnek podporuje činnost srdce, pomáhá při trávení a průduškových nebo plicních zánětech. Z čerstvých lístků rychle připravíte pomazánku i pesto nebo je nakrájejte a rovnou s nimi posypte chleba s máslem. Chuťový zážitek je zaručený! A kde se medvědí česnek vyskytuje? Najdete ho ve stinných lesích a hájích s vlhkou půdou.

Sedmikráska obecná

Kdo by neznal jemné květy sedmikrásky? Bylinka, která se objevuje mezi prvními na jaře a kvete až do podzimu.. Květy navíc můžete konzumovat čerstvé! Sedmikráska pomáhá při zápalu dýchacích cest a kašli, ale má taky močopudné účinky a podporuje činnost žlučníku a jater. Ozdobte sedmikráskami salát a kromě hezky vypadajícího jídla dostanete do těla spoustu živin, které podpoří po zimě vaši imunitu. Sedmikrásku najdete především na slunných svazích a loukách, ale možná i na vaší zahradě.

Podběl lékařský

Sytě žluté květy podbělu si jen tak lehce nespletete – ze země vylézají hned začátkem jara a běžně se vyskytují podél cest, lesů i na rumištích. V lidovém léčitelství je podběl známou a často používanou bylinkou, a to hlavně při potížích horních cest dýchacích. Pomáhá při vykašlávání, ale podporuje léčbu zánětu močového měchýře. Z minerálů je bohatý na zinek, který je v lidském těle důležitý pro dobrou imunitu, a draslík, který zodpovídá za správnou funkci svalového a nervového systému.

Smetanka lékařská

Známá také jako pampeliška, je jednou z nejuniverzálnějším bylinek, které podpoří celé tělo. Použít ji můžete od kořene až po květ, který je typický svou krásnou žlutou barvou. Podpoří nejen močovou soustavu, ale také tráveníčinnost žaludku i jater. Listy obsahují celou řadu vitamínů a minerálů jako vápník, křemík a draslík. Typické pampeliškové mléko, které vyteče při ulomení stonku, vám pomůže s bradavicemi i po bodnutí hmyzem. Konzumovat v sušené formě můžete taky kořen, který je plný tříslovin a hořčin. Ale pozor – ten je nejlepší sbírat ještě před vykvetením.

Popenec břečťanovitý

Drobná bylinka s fialovými kvítky je opět častým doplňkem trávníků a jen málo lidí tuší, že má na zahradě léčivku. Najdeme ho na loukách, stráních nebo podél cest a sbíráme hlavně lístky. Popenec pomáhá při nadýmání a střevních potížích, se zánětem dýchacích cest a je také dobrou doplňkovou bylinkou pro jarní detoxikační kúry. Čerstvě posekaná bylinka se hodí například do salátu, pomazánek nebo omelety.

 

Upozornění: Léčivé bylinky neslouží jako náhrada léků, proto prosím konzultujte jejich užívání se svým lékařem.

 

Znáte bylinky, o kterých píšeme? Podělte se s námi na Facebooku o vaše tipy na léčivky a inspirujte i ostatní.

REGISTRACE