6 jarních bylinek, které podpoří vaše zdraví

9.4.2021

Příroda se postupně probouzí a na loukách i poblíž domů raší první bylinky. Ty jsou na jaře plné prospěšných látek, které mohou podpořit lidský organismus. Které léčivé bylinky to jsou a jak vám mohou pomoci?

6 jarních bylinek, které podpoří vaše zdraví

Kopřiva dvoudomá 

Mnozí ji považují za plevel, ale věděli jste, že kopřiva je léčivá od kořenu až po listy? Její mladé lístky můžete využít třeba v jarním salátu nebo polévce. Starší listy naopak usušte a později si z nich připravte čaj. Kopřiva vám pomůže pročistit krev, snížit hladinu cukru v krvi a také podpoří činnost jater, žaludku, sleziny a žlučníku. Zpozornět by měli i pánové, protože kořen kopřivy se využívá při problémech se zvětšenou prostatou. Skvělou zprávou je, že tuhle bylinku najdete téměř všude – při cestách, vedle polí i v blízkosti lesů. Pokud se ale rozhodnete jít kopřivu hledat, dobrým vodítkem jsou místa s vlhčí půdou bohatou na živiny.

Medvědí česnek 

Víte, že po zimě tuto bylinku vyhledávají i medvědi? V posledních letech se stala mezi lidmi velice populární – může za to nejen výrazná česneková chuť, ale taky vysoký obsah minerálních látek, vitamínů a silic. Medvědí česnek podporuje činnost srdce, pomáhá při trávení a průduškových nebo plicních zánětech. Z čerstvých lístků rychle připravíte pomazánku i pesto nebo je nakrájejte a rovnou s nimi posypte chleba s máslem. Chuťový zážitek je zaručený! A kde se medvědí česnek vyskytuje? Najdete ho ve stinných lesích a hájích s vlhkou půdou.

Sedmikráska obecná 

Kdo by neznal jemné květy sedmikrásky? Bylinka, která se objevuje mezi prvními na jaře a kvete až do podzimu. Květy navíc můžete konzumovat čerstvé! Sedmikráska pomáhá při zápalu dýchacích cest a kašli, ale má taky močopudné účinky a podporuje činnost žlučníku a jater. Ozdobte sedmikráskami salát, a kromě hezky vypadajícího jídla dostanete do těla spoustu živin, které podpoří po zimě vaši imunitu. Sedmikrásku najdete především na slunných svazích a loukách, ale možná i na vaší zahradě.

Podběl lékařský 

Sytě žluté květy podbělu si jen tak lehce nespletete – ze země vylézají hned začátkem jara a běžně se vyskytují podél cest, lesů i na rumištích. V lidovém léčitelství je podběl známou a často používanou bylinkou, a to hlavně při potížích horních cest dýchacích. Pomáhá při vykašlávání, ale podporuje léčbu zánětu močového měchýře. Z minerálů je bohatý na zinek, který je v lidském těle důležitý pro dobrou imunitu, a draslík, který zodpovídá za správnou funkci svalového a nervového systému.

Smetanka lékařská 

Známá také jako pampeliška, je jednou z nejuniverzálnějších bylinek, které podpoří celé tělo. Použít ji můžete od kořene až po květ, který je typický svou krásnou žlutou barvou. Podpoří nejen močovou soustavu, ale také tráveníčinnost žaludku i jater. Listy obsahují celou řadu vitamínů a minerálů jako vápník, křemík a draslík. Typické pampeliškové mléko, které vyteče při ulomení stonku, vám pomůže s bradavicemi i po bodnutí hmyzem. Konzumovat v sušené formě můžete taky kořen, který je plný tříslovin a hořčin. Ale pozor – ten je nejlepší sbírat ještě před vykvetením.

Popenec břečťanovitý 

Drobná bylinka s fialovými kvítky je opět častým doplňkem trávníků a jen málo lidí tuší, že má na zahradě léčivku. Najdeme ho na loukách, stráních nebo podél cest a sbíráme hlavně lístky. Popenec pomáhá při nadýmání a střevních potížích, se zánětem dýchacích cest a je také dobrou doplňkovou bylinkou pro jarní detoxikační kúry. Čerstvě posekaná bylinka se hodí například do salátu, pomazánek nebo omelety.

 

Upozornění: Léčivé bylinky neslouží jako náhrada léků, proto prosím konzultujte jejich užívání se svým lékařem.

 

Znáte bylinky, o kterých píšeme? Podělte se s námi na Facebooku o vaše tipy na léčivky a inspirujte i ostatní.