Detoxikují i udržují v těle rovnováhu: jak podpořit ledviny?

4.3.2021

V lidovém léčitelství je období zimy spojeno s péčí o ledviny –⁠ párový orgán fazolovitého tvaru zodpovídá nejen za regulaci vody, ale i celkovou detoxikaci organizmu. Víte, jak jej podpořit?

Proč jsou ledviny důležité?

Proč jsou ledviny důležité?

Funkce ledvin spočívá především v udržení rovnováhy organizmu - odstraňují odpadní látky, regulují objem vody v těle, rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a také kontrolují množství minerálů v krvi. Navíc produkují aktivní formu vitamínu D, který je důležitý pro zdravý růst kostí a hormon erytropoetin, který řídí tvorbu červených krvinek. Ledviny tedy zodpovídají za mnoho důležitých funkcí, které ovlivňují celkové zdraví lidského těla.

Je všechno v pořádku?

Nevýhodou a také nebezpečím v krizových případech je, že onemocnění ledvin nebolí. Mnoho lidí proto častokrát netuší, že má nějaký problém. O oslabené funkci ledvin vám ale mohou napovědět některé z následujících příznaků:

  • časté nebo naopak méně časté močení
  • neobvyklé zbarvení moči
  • bolest v oblasti beder
  • otoky způsobené zadržením vody v těle
  • únava
  • slabé vlasy a kosti
  • psychické napětí a stres

Pokud u sebe pozorujete některý z těchto příznaků, určitě nepanikařte, ale v blízké době vyhledejte lékaře a pro jistotu si ověřte, jak jste na tom se zdravím.

Ledviny jsou párový orgán a sídlí podél páteře.

Ledviny jsou párový orgán a sídlí podél páteře.

Co ledvinám pomůže?

Správné fungování ledvin můžete vždy podpořit, a to i v případě, že na sobě nevidíte žádné příznaky jejich oslabení. Jak na to?

Vyvážená strava

Platí, že jsme to, co jíme a při nerovnováze organismu se to rychle projeví. Pro podporu funkce ledvin se proto zaměřte hlavně na teplé zeleninové pokrmy a čerstvé ovoce. Zkuste se aspoň pár dní v týdnu vyhnout masovým jídlům a všeobecně bílkovinovým potravinám. Kromě toho omezte množství soli a vyhněte se taky jednoduchým rychlým cukrům. Namísto toho zařaďte do jídelníčku suroviny jako jsou fazole, borůvky, brusinky, kvašená zelenina a kvalitní obilniny jako oves nebo pohanka. Dávejte si pozor na jídla s velkým obsahem draslíku, které ledvinám neprospívají –⁠ omezte banány, ořechy a sušené ovoce.

Pohyb

Máte sedavé zaměstnání a na cvičení není čas? Zkuste si ho najít. Už jen krátká procházka každý den vašemu zdraví velice prospěje. Časem zkuste přidat na tempu chůze a délce trasy, čímž prokrvíte celé tělo a pomůžete i ledvinám. Pravidelný pohyb je přece základním pilířem celkového zdraví.

Doplňky stravy

Pokud chcete svoje ledviny opravdu nastartovat, doplňte vitamíny skupiny B a pro celkové posílení imunity vitamíny D a C. Sáhnout můžete taky po bylinkách –⁠ v lidovém léčitelství se při onemocněních ledvin využívá například celík zlatobýl, který má močopudné a protizánětlivé účinky. Celkovou detoxikaci organismu naopak podpoří jalovec obecný, který má pozitivní vliv i na zažívání.

Upozornění: Pokud berete léky nebo máte vážný zdravotní problém, užívání doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem.

 

Ledviny patří k jedněm z nejdůležitějších orgánů. Upravíte svůj životní styl a podpoříte jejich funkci? Podělte se s námi o své zkušenosti na našem facebookovém profilu.