Chytré aplikace, které vám usnadní péči o zdraví

21.2.2022

Stažení aplikací do telefonu je snadné, většina z nich je zdarma a často nám zjednodušují život. Věděli jste ale, že si díky nim můžete i hlídat pitný režim, zlepšit kvalitu spánku, snížit hladinu stresu nebo rovnou komunikovat se svými lékaři? O několika z nich jsme se rozepsali.

Chytré aplikace, které vám usnadní péči o zdraví

OnlineAmbulance

Co takhle mít veškerý přehled o svém zdraví po ruce v telefonu a moct přímo komunikovat se svým praktickým lékařem? Aplikace OnlineAmbulance umožňuje registrovaným klientům MOJE AMBULANCE zažádat o léky na pár kliknutí, mít přehled o aktuálních informacích provozu pobočky a evidovat minulé i právě probíhající pracovní neschopnosti. A jak funguje?

OnlineAmbulance

Aplikaci si stáhnete na Google Play nebo App Store, zvolíte pobočku, kterou navštěvujete, a zažádáte o aktivační klíč. Ten si vyzvednete u sestřiček na recepci vaší domovské pobočky. Pomocí klíče aplikaci aktivujete a ověříte zaslaným verifikačním SMS. V posledním kroku si zvolíte čtyřmístný PIN kód, prostřednictvím kterého se budete do aplikace v budoucnu přihlašovat, a máte hotovo.

Monitorování spánku

Není žádným tajemstvím, že se kvalitní spánek podílí na naší fyzické i psychické pohodě a zdraví. Pokud ale patříte mezi ty, kteří i tři hodiny po ulehnutí počítají ovečky, můžete si ke snadnějšímu usínání pomoci třeba českou aplikací Sleep as Android, která mapuje vaše spánkové fáze a vzbudí vás tehdy, kdy jste v té nejlehčí. Pokud tedy chcete vstávat v 8 ráno, musíte si nastavit alespoň půlhodinové rozmezí, během kterého vás má aplikace probudit. Ze statistik sledování spánku vám i sestaví grafy toho, jak jste spali a během noci třeba nahraje, kolikrát jste chrápali.

Snížení hladiny stresu

Pandemie nehezky zamávala s psychikou nás všech a narostl počet lidí s úzkostmi a psychickými potížemi. Pokud vás přepadne splín, můžete sáhnout do kapsy pro svůj telefon a pomoct si od něj třeba českou aplikaci Calmio, která byla vytvořena ve spolupráci s psychology a nabízí několik oblastí, ve kterých se můžete zlepšit. Bojujete proti úzkostem a stresu? Trápí vás špatný spánek? Calmio slibuje, že pocítíte výsledky už po několika dnech.

Snížení hladiny stresu

Aplikace Nepanikař dnes pomáhá lidem ve 151 zemích a nabízí několik modulů od zvládání deprese, úzkosti a paniky až po poruchy příjmu potravy a myšlenky na sebevraždu. Obsahuje návody, jak tíživé situace zvládat, jako jsou dechová cvičení, uklidňující počítání, meditace nebo tvorba záchranného plánu. Součástí jsou i kontakty na odbornou pomoc.

Menstruační kalendář

Ženy určitě ocení aplikaci Menstruační kalendář, která je v češtině a slouží k zaznamenávání pravidelnosti menstruace, intenzity krvácení, ovulace, ale i symptomů, které často provází premenstruační syndrom, jako je citlivost prsou, změny nálady a akné. Můžete si v ní mimo jiné vést i údaje o své antikoncepci, četnosti styků a výsledcích ovulačních testů.

Pitný režim

Patříte mezi ty, kteří se natáhnou pro skleničku s vodou, jen když mají opravdu žízeň? Pak je pro vás aplikace Water Drink Reminder jako stvořená. Zadáte do ní své osobní údaje, jako je věk, pohlaví a aktuální hmotnost, a doberete se výsledku, kolik litrů vody máte denně vypít, abyste zůstali hydratovaní a onemocnění ledvin se vám vyhnulo obloukem. Aplikace vás bude v pravidelných intervalech upozorňovat, že je nejvyšší čas doplnit tekutiny. Můžete si zapisovat druh nápoje a objem a sledovat, jak se v dodržování pitného režimu lepšíte.