Změny počasí i nálady: jaké vitamíny doplnit na konci roku?

30.11.2020

S koncem roku procházíme změnou teplot, která je pro náš organismus a imunitní systém velkou výzvou. Nejenže se můžeme cítit unavení a smutní nebo podráždění, ale ve vzduchu číhají také různé viry i bakterie, kterým se v chladnějším vlhkém počasí obzvlášť daří. Jak podpořit svou imunitu, abychom to hravě zvládli? Vitaminy jsou základem.

Změny počasí i nálady: jaké vitamíny doplnit na konci roku?

Co je úlohou imunitního systému

Obranyschopnost organismu je důležitá funkce, která nás chrání před chorobami a před vnějšími vlivy, které by mohly narušit tělesnou rovnováhu. Imunitní systém jednoduše rozpoznává mezi tím, co je pro nás škodlivé a co ne. Pro jeho správné fungování je ale nutné, aby tělo mělo dostatek výživných látek a vitamínů.

Které vitamíny doplnit?

Vitamin C je klíčovým vitamínem při podpoře imunitního systému. Přirozeně se vyskytuje v černém rybízu, echinacei nebo v citrusech. K dostání je i ve výživových doplňcích, které ho často kombinují s dalšími účinnými látkami.

Vitamínu D máme sice díky slunečným dnům o něco více, ale i tak ho tělo nemusí mít dostatek. Většina z nás dokonce trpí na nedostatek vitamínu D během celého roku, a to i přesto, že je zcela nezbytný pro funkci imunitního systému. Kde ho najdeme? Vyskytuje se v tučných rybách, a to konkrétně v jejich tukové složce.

Mezi tučné ryby s vysokým obsahem vitamínu D patří například makrela Mezi tučné ryby s vysokým obsahem vitamínu D patří například makrela 

Vitamíny skupiny B mají pro lidský organismus obrovský přínos. Společně přispívají ke správné funkci metabolismu, nervové soustavy i imunitního systému. Ideální volbou na doplnění celé skupiny vitamínů je B‑komplex, který je dostupný v každé lékárně.

Vitamin E se přirozeně vyskytuje v některých mléčných výrobcích, ale i v mandlích nebo ve slunečnicovém oleji. Podporuje obranyschopnost našeho organismu a správné fungování kardiovaskulárního systému.

Vitamín E najdete v mléčných výrobcích Vitamín E najdete v mléčných výrobcích 

Nezapomínejte ani na prvky

Kromě vitamínů lidské tělo potřebuje řadu dalších látek, aby vše fungovalo jak má. Pokud bojujete s podzimní nebo zimní únavou a špatnou náladou, doplňte hořčík. Pomáhá snižovat stres, únavu i svalové napětí. Pokud chcete podpořit imunitní systém ještě více, myslete na selen, který je důležitý pro odbourávání toxických látek a zinek, který podpoří produkci protilátek.

I procházka v přírodě má pozitivní dopad na naši imunitu I procházka v přírodě má pozitivní dopad na naši imunitu 

Na co ještě pamatovat?

Přechod k zimnímu období je nároční jak pro tělo, tak po naši duševní pohodu. Proto podpořte svou imunitu kvalitním spánkem, dostatečným množstvím tekutin a pravidelným jídlem, kde se zaměřte na výživné pokrmy ze zeleniny. Myslete také na pohyb a přes víkend zajděte třeba na procházku do přírody. O tom, jak je pravidelná chůze důležitá nejen pro naše fyzické, ale i psychické zdraví, jsme navíc psali už ve starším článku. Ten si můžete přečíst zde. Takže už máte plány na následující víkend?