Echinacea - lékař mezi bylinkami

14.8.2020

Někdo ji vnímá jako léčivou rostlinu, jiný jako okrasnou květinu do zahrádky. Její léčivé účinky jsou pro lidské tělo nenahraditelné. Ne nadarmo se echinacei říká indiánské zlato.

Echinacea - lékař mezi bylinkami

Echinacea (Třapatka nachová) svými blahodárnými účinky podporuje imunitu a pomáhá léčit nejrůznější typy zánětů. V Severní Americe ji odpradávna používali indiáni při bolestech zubů, krku nebo při kašli. Pokud tedy začnete pociťovat prvotní příznaky nachlazení, víte, po čem sáhnout. Hodí se jako zázračný doplněk nejen k antibiotikům.

Trvalka ve vaší zahrádce

Pokud jste dlouho přemýšleli nad tím, jaká bylinka by se vám mohla do bylinkové zahrádky hodit, zakupte si semínka echinacei. Její léčivé účinky ocení celá vaše rodina, od dětí až po seniory. Pozor by si měly dávat těhotné ženy. Pozitivum této trvalky spočívá i v tom, že nepřináší užitek pouze lidem, ale i včelám. Jde totiž o medonosnou rostlinu. Echinacea se používá jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Začerstva se ovšem její účinky násobí.

Jak doma nejlépe echinaceu vypěstovat? Zakoupená semínka je dobré zasít už v březnu. Zhruba v druhé polovině května by měly být sazeničky připraveny k výsadbě do záhonku. Doporučujeme sázet do výživné půdy a na slunné místo.

Nejúčinnější je kořen

Echinaceu člověk využije naprosto celou. Léčivé účinky jsou obsaženy jak v kořenu, nati, ale i v květu. Největší koncentrace léčivých látek se soustřeďuje v jejím kořenu. Pokud se rozhodnete pro zakoupení v lékárně, snažte se dávat přednost přípravkům, které obsahují šťávu z kořene.

Echinacea je v lékárenském průmyslu zpracovávána ve formě tabletek, tobolek, sirupu nebo tinktury. Tinktura je ze všech možností nejúčinnější. Aby ji mohly užívat i děti, vyrábí se ve verzi bez alkoholu. V domácím prostředí se z echinacei připravují čaje, odvary nebo vysoce účinné domácí tinktury.

Echinacea dodá sílu a působí protizánětlivě

Pokud začnete echinaceu užívat už při prvních známkách nachlazení, můžete s její pomocí nemoci velmi rychle předejít. Pokud nemoc zcela nezvrátí, tak alespoň zkrátí a zmírní její průběh. Škála léčivých účinků je velmi široká. Věděli jste, na co dalšího ji můžete využít?

Echinacea umožňuje:

  • Posilovat obranyschopnost buněk až o 80 %
  • Léčit nachlazení, bolest v krku a kašel
  • Stimulovat imunitu a zvyšovat množství bílých krvinek
  • Léčit záněty močového měchýře
  • Zhojit kožní nemoci jako lupénku nebo ekzémy
  • Bojovat proti oparům na rtu nebo hemoroidům
  • Zhojovat lehké popáleniny
  • Léčit infekční nemoci

Tímto její blahodárné účinky nekončí. Prokazatelně pozitivní vliv má i při léčbě rakoviny, kdy se používá jako doprovodná léčba při chemoterapii. Pomáhá totiž zvyšovat množství obranných buněk v těle.