Trápí vás bolesti kloubů? Může jít o artritidu

24.11.2022

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může postihnout jeden kloub, ale i několik zároveň. Zatímco u některých pacientů vypukne artritida infekčního původu, jiní zase trpí neinfekční variantou. Jak poznáte rozdíl mezi artritidou a artrózou? A jak probíhá léčba?

Příznaky artritidy

Příznaky artritidy 

V ideálním případě jsou naše klouby flexibilní a pohyblivé. Stárnutím, zvýšenou námahou, nadváhou, prochladnutím a jinými faktory ale můžou klouby o tuto funkci přijít. A jak to končí víme všichni – člověka provází bolest, cítí se ztuhle a nemůže se pořádně hýbat. 

Onemocnění kloubů postihuje všechny jedince bez ohledu na věk. Symptomy, které můžete zaznamenat, jsou: 

 • bolest kloubů, 
 • ztuhlost, 
 • otoky kloubů, 
 • omezení pohyblivosti, 
 • zčervenání kůže okolo bolavého kloubu. 

Většina příznaků bývá nejhorší ráno. Je to tím, že bylo tělo několik hodin v klidu. U některých případů artritidy je možné zaznamenat i anémii nebo horečku. Dokonce v případě revmatické artritidy se často objevuje únava a ztráta chuti

Jaké druhy artritidy známe?

Jaké druhy artritidy známe? 

Artritida má mnoho podob. Je velmi důležité určit správnou diagnózu, pokud se bolest kloubů neřeší, může dojít až k deformaci kloubů. 

 • Psoriatická artritida – jedná se o chronické onemocnění, které postihuje lidi trpící lupénkou. Toto kožní onemocnění se projevuje zarudlou a šupinatou pokožkou. Kožní projevy se u tohoto typu artritidy objevují u 75 % pacientů. 

 • Reaktivní artritida – mluvíme o tzv. neinfekčním původu. Jde o reakci těla na jiné infekční onemocnění, které probíhá někde v těle pacienta – i mimo postižený kloub. Problémy může vyvolat infekce zažívacího ústrojí nebo močového ústrojí, případně i oslabení respiračního systému. 

 • Revmatoidní artritida – tzv. autoimunitním onemocnění. Imunitní systém napadá části těla – v případě artritidy oslabuje normální funkci kloubů. Tento typ artritidy se může projevit u člověka v kterémkoliv věku. Typickým příznakem je únava a ranní ztuhlost. Jak poznáte, že se jedná právě o revmatoidní artritidu, zjistíte v našem článku

Pozor, nepleťte si artrózu s artritidou 

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů. Tedy pokud člověk nadměrně zatěžuje svoje klouby, zvyšuje se i nápor na chrupavku, ta se opotřebovává a ztenčuje. Artrózou trpí lidé s fyzicky náročným povoláním nebo s nadváhou. Dále hraje roli i nadváha nebo cukrovka

Naopak artritida nemá se zvýšenou námahou nic společného. Pokud máte kloub v jednom ohni, okolí kloubu je na dotek horké, kloub otéká nebo rudne, mluvíme o artritidě. Tyto příznaky se v případě artrózy neobjevují. Dalším ukazatelem je fakt, že artritida postihuje často klouby rukou, kolena a kyčle

Pokud se potýkáte s jakýmikoliv bolestmi kloubů, rozhodně na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Ten správně určí diagnózu a navrhne vhodný postup léčby. 

Vykročte vstříc bezbolestným kloubům

Vykročte vstříc bezbolestným kloubům 

Pokud přicházíte k lékaři s bolestí kloubů, s největší pravděpodobností vám předepíše léky na bolest a na potlačení zánětu. Ale jakémukoliv onemocnění pohybového aparátu je nutné předcházet. 

Změna životního stylu může vypadat i takto: 

 • Udržte své klouby ve formě díky dlouhodobému užívání kloubní výživy

 • Pravidelně se hýbejte. Přebytečná kila dávají kloubům zabrat a chrupavka se rychleji opotřebovává. 

 • Upravte jídelníček – zvyšte příjem ryb, ovoce a zeleniny, ořechů a semínek, olivového oleje a celozrnných výrobků. 

 • Pracujte na emoční i fyzické rovnováze. Zaměřte se na dostatek spánku a redukci stresu. 

 

Bolí vás klouby? Nebuďte hrdinové, objednejte se na konzultaci ke svému lékaři.