Bolestivá diagnóza: Revmatoidní artritida

13.5.2024

Určitě jste se už setkali s pojmem revma. Asi víte i to, že při něm člověka bolí klouby. Ale věděli jste, že nejde o onemocnění kloubů? A že se jedná o nevyléčitelné a často podceňované onemocnění? Přečtěte si náš dnešní článek o revmatoidní artritidě a dozvíte se, jak ji poznat a jestli jí můžete onemocnět i vy!

Bolestivá diagnóza: Revmatoidní artritida

Co je revmatoidní artritida?

Nejspíš vás hned ze začátku vyvedeme z omylu, ale revmatoidní artritida není onemocnění kloubů. Jde o onemocnění imunitního systému, kdy buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku, a tím vznikají zánětlivá postižení napadeného kloubu.

Můžete onemocnět i vy?

Revmatoidní artritidou trpí zhruba 1 % dospělých. Na otázku, jestli je revma dědičné, lze odpovědět, že na jeho rozvoj má vliv také dědičnost, ale nejen ta. Některé studie dokazují také jistou spojitost s kouřením.

„Rizikové skupiny pro toto onemocnění nejsou, může jím onemocnět kdokoliv. Spouštěcím mechanismem může být jakákoliv virová či bakteriální infekce. Ta spustí přemrštěnou imunitní reakci, která poškodí kloubní systém,“ uvádí MUDr. Jan Pataky (pobočka MOJE AMBULANCE Ostrava – Centrum).

Co revma a psychosomatika?

I přesto, že se často dočtete, že vznik revma může souviset s pocitem viny, poklesem sebevědomí a pocitem vlastního selhání, není revma dle studie [2] psychosomatickým onemocněním v užším slova smyslu. Nicméně je nutné připustit, že psychologické faktory mají vliv na průběh onemocnění.

Jak se pozná revma?

První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí.

Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava. Jedná se o takzvané prodromální příznaky, které mohou připomínat chřipku.

Nejsou to však jediné způsoby, jak se projevuje revma. Kromě ranní ztuhlosti kloubů a otoků kloubů se u nemocných mohou vyskytnout takzvané revmatické uzly, které se vytvářejí pod kůží a mohou mít velikost až několik centimetrů. Většinou se vyskytují nad kostními výstupky.

Nemoc kromě kloubů může zasáhnout i oči, ledviny nebo střeva a jejím následkem časem dojde k upoutání nemocného na invalidní vozík.

Jak léčit revma?

Jak probíhá diagnostika?

Diagnostika se provádí podle mezinárodní klasifikace EULAR, kdy se bodují jednotlivé příznaky revmatu (například postižení jednoho velkého kloubu je za 1 bod, 10 malých kloubů za 5 bodů). Pro jednoznačné potvrzení revmatoidní artritidy je třeba dosáhnout 10 bodů.

Jak léčit revma?

Ač je revma nevyléčitelná nemoc, měli byste její léčbu zahájit co nejdříve, aby nedošlo k nezvratnému poškození kloubů. Dnes se léčí převážně pomocí biologické léčby revmatoidní artritidy, která blokuje činnost určitých buněk. Její význam shrnuje MUDr. Jan Pataky (pobočka Ostrava – Centrum): „Díky biologické léčbě se zlepšila prognóza pacientů s revmatoidní artritidou, neboť se podařilo významně zbrzdit nástup plné invalidity.“

Léčba revmatu je doživotní, a kromě léků a biologické léčby vyžaduje také důslednou rehabilitaci a úpravu životního stylu.

Přírodní léčba revmatu

Jako na vše, i na léčbu revmatu existují babské rady. Ty většinou zahrnují nejrůznější bylinky, které by měly podpořit tlumení zánětu v těle. Jedná se například o kurkumu, zázvor, šalvěj, třezalku nebo kopřivu. Z těchto bylinek na revma si můžete připravit čajové odvary nebo obklady.

Rozhodně se nespoléhejte pouze na tyto bylinky a konzultujte jejich užívání s lékařem, abyste se vyhnuli možným kontraindikacím.

Chraňte své klouby!

Chraňte své klouby!

Jak na prevenci revmatu

Revmatoidní artritidě nemůžete nikdy úplně zabránit. K její prevenci, resp. k oddálení jejího nástupu, ale můžete přispět podchycením řady faktorů životního stylu. Tím zároveň minimalizujete dopad revmatu na kvalitu vašeho života.

1. Přestaňte kouřit

Věděli jste, že aktivní i pasivní kouření se podílí na vzniku 20 % všech případů revmatoidní artritidy? Jedna studie [1] navíc zjistila, že riziko vzniku revmatu je u kuřáků přibližně dvakrát vyšší než u nekuřáků.

Kouření může ovlivňovat imunitní systém tím, že zvyšuje oxidační stres v těle, vyvolává zánětpodporuje odumírání buněk.

2. Omezte alkohol

Pokud si sem tam dáte skleničku, nemusí to nutně vadit. Klíč tkví ve slově “omezit”. Dlouhodobá střídmost v konzumaci alkoholu je spojena s nižším rizikem revmatu zejména u žen.

Pokud trpíte revmatem, hlavní obavou v souvislosti s alkoholem je jeho potenciální interakce s léky, které můžete užívat k léčbě tohoto onemocnění.

3. Dělejte vše pro to, abyste minimalizovali ztrátu kostní hmoty

Revmatoidní artritida je spojena s úbytkem kostní hmoty a osteoporózou. Bolest a ztuhlost kloubů může vést k vaší nečinnosti, což zvyšuje riziko osteoporózy. Nepomáhají tomu ani glukokortikoidní léky, které se k léčbě tohoto onemocnění často předepisují.

Jak minimalizujete ztrátu kostní hmoty? 

 • Jezte stravu bohatou na vápník a vitamin D, případně zvažte suplementaci doplňky stravy s obsahem vápníku a vitamínu D,

 • zařaďte silový trénink, který pomáhá posilovat kosti a klouby,

 • vyhněte se dlouhodobému užívání glukokortikoidů.

4. Dbejte na vyvážený jídelníček a hýbejte se

Na revma neexistuje dieta, ale některé konkrétní potraviny mohou pomoci s oddálením nástupu revmatu. Navíc s vyváženým jídelníčkem snáze udržíte zdravou hmotnost. Nadváha či dokonce obezita totiž může zvýšit riziko vzniku revmatu.

 Mezi konkrétní potraviny patří:

 • ryby,
 • zázvor,
 • bobulové ovoce,
 • olivový olej,
 • višně,
 • špenát,
 • vlašské ořechy,
 • brokolice.

Už jsme zmiňovali důležitost silového tréninku, neméně důležitý je však celkový pohyb – chůze, aerobní cvičení i jóga a další protahování. Pravidelné cvičení – dokonce i cvičení s nízkou zátěží – může pomoci v prevenci mnoha chronických onemocnění, včetně revmatu. Cvičení zlepšuje zdraví kostí, srdce, duševní zdraví a další.

Na závěr pro vás máme pár rad pro péči o klouby od lékaře Jana Patakyho (praktický lékař MOJE AMBULANCE Ostrava – Centrum): „Rizikovým faktorem pro urychlení degenerace kloubů je obezita, která pro klouby představuje velkou zátěž. Naopak co kloubům prospívá, je přiměřený pohyb. Nebezpečné je běhání po tvrdém povrchu, například asfaltu. Pokud chcete své klouby šetřit, zvolte vždy raději trasu po lesní cestě. Vliv na klouby může mít také zanedbání léčby některých onemocnění.“

5. Podnikněte včasná opatření

Jedná se o chronické, progresivní onemocnění, které může vést k invalidizujícímu poškození kloubů. Pokud registrujete některé příznaky revmatoidní artritidy a máte podezření na její rozvoj, objednejte se k lékaři. Včasná a agresivní léčba léky, které pomáhají zastavit zánět, je klíčem k prevenci závažného poškození kloubů nebo poškození jiných orgánů.

Pokud ještě nemáte svého praktického lékaře nebo uvažujete o změně, zaregistrujte se u nás. Nyní je to ještě jednodušší a můžete provést registraci z pohodlí domova – stačí vám k tomu telefon a bankovní identita.

 

[1] https://www.mdpi.com/1422-0067/15/12/22279 
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7941789/