Encefalitida začíná jako chřipka, pak udeří bolest

14.4.2020

Bojíte se klíšťat? Možná se vám zdá, že o tom začínáme mluvit příliš brzy (léto je ještě daleko), ale právě teď je ideální doba nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Klíšťata totiž kalendář nemají a čím dřív se rozhodnete chránit sebe a svou rodinu, tím lépe. 

Encefalitida začíná jako chřipka, pak udeří bolest

S příchodem jara si konečně můžete dopřát častější procházky a výlety do přírody. Než za sebou ale zabouchnete dveře, měli byste vědět, že na vás v trávě číhá skryté nebezpečí v podobě nenápadných a žíznivých klíšťat. Mohou totiž přenášet nebezpečnou encefalitidu.

Tři fakta o encefalitidě, která byste měli znát

  1. Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě
  2. Infikovaná klíšťata se nevyskytují jen v lesích, ale i v městských parcích, horách či kolem řek
  3. Čtvrtina pacientů s encefalitidou má trvalé následky od obrny horních končetin po chronické bolesti hlavy, deprese a poruchy spánku.

Klíště v podpaží a ve vlasech snadno přehlédneme

Na klíšťata si většina lidí dává velký pozor – po výletu či procházce si dáte sprchu a nacucanou tečku na břiše či na noze na první pohled odhalíte. Klíšťata se vám ale mohou přisát i v podpaždí nebo třeba na temeni hlavy, kde je snadno přehlédnete a může se vám to vymstít. K tomu, proč je důležité kontrolu nepodceňovat, se nám vyjádřil odborník na očkování, doc. MUDr. Rastislav Maďar:

„V ohnisku nákazy jsou mnohem častější než dospělé samičky menší nymfy, které na těle lehce přehlédneme, zejména ve vlasech, v intimní oblasti, podpaží nebo v jiných místech, kde je horší vizuální kontrola. Starší lidé bez brýlí si je lehce spletou se znamínkem. Tato chyba však může mít fatální následky.“

Docent Maďar upozorňuje i na jiné formy nákazy – například nepasterizovaným mlékem. Několik takových případů se minulý rok vyskytlo na sousedním Slovensku i v některých částech ČR.

Příznaky nemoci: začátek připomíná chřipku

Jak zjistíte, že se vám přisálo infikované klíště? Prvních pár dnů se vám může zdát, že je vše v pořádku. Nacházíte se totiž v inkubační době, která může trvat 7 až 14 dnů, někdy se vyšplhá až k jednomu měsíci.

Po tomto období nastupuje první fáze onemocnění, které vás zprvu nevyděsí: probíhá totiž jako lehká chřipka. Potrápí vás bolesti hlavy, jste unavení, bolí vás svaly a klouby a trpíte nevolností. Tyto obtíže po pár dnech odezní a 1 až 2 týdny máte klid. V tomto bodě mají někteří pacienti štěstí – nemoc pro ně touto fází skončí a uzdraví se.

Druhé kolo: nevolnost, poruchy paměti a zvracení

Mnohem horší je druhý stupeň nemoci, který na sebe upozorní nástupem krutých bolestí hlavy a horečkami. Pacient zvrací, překáží mu světlo a může nastat i poškození nervového systému. V takovém případě se třesou svaly, postižený trpí závratěmi, nespí, vynechává mu paměť a je dezorientovaný. Tato fáze trvá 2 až 3 týdny, než dojde k postupnému zlepšení.

Čtvrtina pacientů má trvalé následky

Klíšťová encefalitida není, až na výjimečné případy, smrtelná. Ale může si vybrat svou daň v podobě trvalých následků:

  • Obrna horních končetin
  • Chronické bolesti hlavy
  • Poruchy spánku
  • Nesoustředěnost
  • Snížená výkonnost
  • Poruchy nálady a deprese

Chcete mít ochranu? Nechte se očkovat

Před klíšťovou encefalitidou se samozřejmě můžete chránit. Například nošením ochranného oblečení, pevné obuvi a vysokých ponožek, do kterých zastrkáte kalhoty. Nebo se můžete nechat očkovat a zajistit si tak spolehlivější ochranu.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě si k lékaři zajdete celkem třikrát. Lékař vám injekci píchne do ramene, stejný proces vás čeká za 1 až 3 měsíce a naposled zhruba za půl roku po tom, co dostanete první dávku. Za každou dávku zaplatíte kolem 800 korun (část vám však může proplatit pojišťovna).

„Vakcíny proti klíšťové encefalitidě existují již desítky let, to znamená milióny aplikovaných dávek a detailní znalost jejich bezpečnostního profilu. Jinými slovy, praxe již tyto očkovací látky dostatečně prověřila nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích našeho kontinentu," uvádí docent Maďar.

Chráněni jste zhruba dva týdny po první dávce, po třetí injekci získáte ochranu na 3 roky. Poté je nutné pravidelné přeočkování jednou za 3 až 5 let, aby se vaše obranyschopnost obnovila. Několik injekcí je ale malá cena oproti bolestivému onemocnění, které vás může do smrti zanechat s bolavou hlavou, nebo horšími následky.