Home office: Jak ho zvládnout správně s ohledem na zdraví?

2.2.2021

Práce z domu se stala standardní součástí běžného života. A i když má spoustu výhod, přináší také své úskalí. Jen málo domácností je přizpůsobeno podmínkám pracovního prostoru, co může způsobovat nerovnováhu fyzického i psychického zdraví. Jak si home office nastavit tak, aby byl efektivní? Máme pro vás několik tipů.

Home office: Jak ho zvládnout s ohledem na zdraví?

Udržujte pravidelný režim

Láká vás home office k posouvání budíku nebo dokonce k celodennímu nošení pyžama? Možná to zní jako práce snů, ale na lidskou psychiku má prudká ztráta režimu opačný efekt a z dlouhodobého hlediska vás může okrádat o motivaci. Pro efektivní pracovní den dodržujte rituály, na které jste zvyklí. Dopřejte si pravidelný spánek, vstávejte ve stejný čas a oblečte se do pracovního oblečení – i když nikam nemusíte. Správný spánek docílíte jedině se správným vybavením. Proto, pokud vás například bílí záda, měli byste zainvestovat do kvalitní matrace nebo postele. Nezapomínejte ani na pravidelné přestávky – uvařte si kafe, ukliďte nádobí nebo se chvilku věnujte ostatním členům domácnosti.

Vytvořte si příjemné prostředí

Domácí prostředí jednoduše není kancelář, a proto vás snadněji rozptýli. Zkuste si pro práci vytvořit koutek bez dalších zbytečností. Čistý stůl, na kterém je dost místa pro počítač i poznámkový blok vám s motivací rozhodně pomůže. Udělejte si to hezké – přidejte k pracovnímu místu svíčku nebo kytky. Zelená barva rostlin uklidňuje, což přispívá k celkové mentální pohodě.

Předejděte bolesti zad

Věděli jste, že příčinou bolestí zad je často právě sezení? O to víc, pokud sedíte u počítače dlouho a ve špatné pozici. Jak to udělat správně? Jednou z možností je koupě ergonomické židle, která k správnému sedu automaticky navádí. Pokud ji doma nemáte, dejte si za oblast spodních zad polštářek, který vám pomůže udržet přirozené zakřivení páteře. K pracovnímu stolu se nastavte tak, aby lokty byly v pravém úhlu. To platí i v případě, že se u práce rozhodnete stát, což je stále populárnější. Nezapomeňte ani na nastavení monitoru, které podpoří správné držení krční páteře – první tři řádky dokumentu držte ve výšce očí.

Bolesti zad se můžete vyvarovat správným sezením a pravidelným pohybem

Bolesti zad se můžete vyvarovat správným sezením a pravidelným pohybem.

Důležitost pestré stravy

Dáváte při psychickém vypětí přednost spíše nezdravému jídlu? Zkuste si jídlo na týden naplánovat předem, abyste se vyhnuli stresu uprostřed pracovního dne. Dodržujte také pravidelný čas oběda a svačinek. Honí vás při práci mlsná? To si nejspíš tělo říká o cukry, které jsou při mentálním výkonu potřeba. Zkuste sladkosti nahradit ovocem a oříšky, které podpoří soustředění a dodají vám energii.

Nezapomeňte na pohyb

Cesta do práce a z práce je pro spoustu lidí hlavním zdrojem pohybu během týdne. Během ní navíc oddělíte práci od volného času. Jestli pracujete z domu, přidejte do svého režimu procházky a sportovní aktivity, které vám pomohou k psychické pohodě, např. jízdu na kole. Nezapomínejte ani na pravidelné protahování během dne. Ideálně každou hodinu se na chvilku projděte po bytě a procvičte krk, hlavu a páteř. Dlouhé sezení vyvolává v těle nepřirozené reakce, a právě i malým pohybem můžeme organismus dostat zpět do rovnováhy.

 

OK REHABILITACE - komplexní rehabilitační péči.
- komplexní rehabilitační péče