Bolesti zad v kanceláři - 3 cviky, které zaručeně pomohou

6.8.2020

Skoro každý, kdo tráví většinu pracovního dne v kanceláři ji jednou pocítil. Sedavé zaměstnání sebou často nese nepříjemné bolesti krční páteře a zad. Pracovní podmínky jsou často nevyhovující a následky nese právě naše zdraví.

Bolesti zad v kanceláři

Proč bolí?

Důvodů proč nás bolí záda je mnoho. Jedním z nejčastěji uváděných je špatné držení těla. Dochází tak k přetěžování určité svalové skupiny a dochází k bolesti. Při práci s počítačem se doporučuje mít široce rozkročené nohy, myslet na správné dýchaní a mít uvolněná ramena. Pomocné může být také výběr správné židle, či pracovního stolu. K dalším doporučením je také zvolit správnou matraci, na které spíme. Ta také ovlivňuje velkou částí právě stav naší páteře a možné bolesti zad. Co ale dělat v případě, že nás přece jen záda zlobí a bolest se dostavila?

Pomůže staré dobré procvičování!

Nyní si popíšeme tři základní cviky, které by vás měly nepříjemné bolesti co nejdříve zbavit. Důležitým bodem je cvičení provádět pravidelně. Teprve pak má opravdový smysl a přínos pro vaše tělo. Než začnete cvičit, je důležité si říct základní zásady. Všechny cviky provádějte pomalu a plynulým tahem. V žádném případě ne švihem či prudkými pohyby! Dále pravidelně a klidně dýchejte a nezadržujte dech. Když vám cvik začne vyvolávat bolest, vynechejte ho! Ted již k samotným cvikům. Zaměříme se na cviky, které lze provozovat každý den přímo na vašem pracovišti.

1. Začínáme zlehka - stále vsedě

Při cvičení na židli je výchozí poloha na kraji židle se vzpřímenými zády. Kolena dejte lehce od sebe a chodidla mějte celou plochou na zemi. Prvním cvikem se protáhnete a uvolníte krční páteř. Ruce sevřete za hlavou, hluboce se nadechněte a oči směřujte nahoru, při tomto pohybu opřete hlavu o sevřené ruce, s výdechem hlavu přitahujte pomocí sevřených rukou k hrudníku. Opakujeme 2-3 krát.

2. Oblast bederní páteře

Druhý cvik vám uvolní bederní páteř. Postavte se a nohy rozkročte na šířku ramen, paty směřují dovnitř, špičky ven, ruce dejte za záda, dlaně položte na hýždě. Když jste v dané výchozí poloze s nádechem se mírně zakloňte a vydržte cca 6 vteřin a přitom plynule dýchejte. Do výchozí polohy se vracejte s výdechem.

3. Přidáme zbytek těla

Posledním cvikem bude celkové protažení. Poloha těla je stoj s nohama u sebe. Hýždě stáhnuté, natažené lokty horních končetin s hlubokým nádechem zvedáme nad hlavu. Spojíme dlaně rukou a palce překřížíme. Co nejvíce vytahujte tělo, ruce i hlavu šikmě ke stropu. Vydržte přibližně 6 vteřin a s plynulým výdechem se uvolněte. Opakování 2-3 krát.

Doufáme, že vám tyto cviky pomohly umírnit bolest či se ji úplně zbavit. V případě komplikovanějších a akutnějších bolestech vyhledejte pomoc lékaře či fyzioterapeuta.

 

OK REHABILITACE - komplexní rehabilitační péči.
- komplexní rehabilitační péče