Směr zdraví: Jezdíte na kole?

6.8.2020

Mezi zuby moucha, kraťasy přilepené k sedlu, lýtka ztuhlá jako mražená kuřecí stehýnka. A k tomu všemu bolavé koleno, které jen tak nerozmasírujete. Víte, proč se váš oblíbený koníček proměnil v nepříjemný hazard s klouby? Naučíme vás, jak si na kole neublížit a jak správně ošetřit nejčastější zranění cyklistů.

Jezdíte na kole

Šlápněte do pedálů: omládnete o 10 let

Jezdíte na kole? Pokud jste na otázku v titulku odpověděli kladně, blahopřejeme. Fyzička pravidelného cyklisty se totiž rovná tělesné kondici o 10 let mladšího člověka. Šlapáním do pedálů si zlepšujete kondičku, posilujete svaly, spalujete kalorie a… mnohem víc se usmíváte.

Pokud jste odpověděli záporně, právě v létě je ideální čas začít. Výhodou jízdy na kole je to, že ji zvládne každý – ať je vám 30 nebo 70, máte nadváhu nebo jste úplné dřevo. Nic z toho kolu nevadí a pozitiva se dostaví už po několika ujetých kilometrech.

Ale ještě předtím, než z garáže vylovíte zelenou Libertu, na které kdysi vaše babička jezdila pro mlíko, naučte se železná pravidla zdravé jízdy. Pokud je dodržíte, ušetříte si spoustu zbytečných bolestí a jízdu na kole si užijete o to víc.

Které chyby dělají cyklisté nejčastěji?

 • Nejčastější chybou cyklistů bývá špatný posed, to v překladu znamená – prohnutá páteř, kolena do písmena X nebo O, povolené břicho a pánev. Dbejte o to, abyste si správně nastavili výšku sedla – nesmí být příliš vysoko, ani příliš nízko. Správnou výšku sedla si můžete nechat nastavit u odborníků, například v cyklistické prodejně.
 • Nesprávná technika šlapání do pedálů: Dejte si pozor, abyste na kole šlapali hladce a do kruhu. Škubavé, přerušované šlapání vám škodí. Stejně nezdravé je šlapání patou s chodidlem příliš vepředu na pedálu.
 • Poznejte své limity: Přehnaná zátěž bez předchozího rozehřátí svalů se nevyplácí – domů si přivezete nepříjemnou svalovou horečku. Nezapomínejte se proto důkladně protáhnout a rozehřát před každou jízdou, na protáhnutí byste si měli najít čas i po ní.

Natažený sval: první pomoc

Svalová zranění jsou velmi bolestivou záležitostí, která bohužel k cyklistice patří. Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste je zažili na vlastní kůži. K natažení svalu dochází při nedostatečném zahřátí svalu a následné zvýšené námaze. Pokud se tedy chystáte na delší výlet, dopřejte svalům dostatečný strečink.

 • Při natažení svalu je důležité nechat končetinu v klidu a sval několik dní nezatěžovat.
 • Během prvních 24 hodin na postižené místo pravidelně přikládejte ledové obklady, které bolest zmírní. Další den teplotu obkladů zvyšujte.
 • Postižený sval stáhněte obinadlem nebo bandáží.
 • Postupně můžete sval pomalu rozmasírovat a rozhýbat.
 • Bolesti obvykle přetrvávají po dobu jednoho až dvou týdnů. Pokud je bolest nesnesitelná nebo trvá déle, vyhledejte lékaře – v nejhorších případech může být potřebný chirurgický zákrok.

Co s bolavým kolenem

Vracíte se z projížďky s bolavým kolenem? I při tomto neduhu nejvíce pomáhá studený obklad a odpočinek. Zvažte, jestli je vaše technika posedu a šlapání opravdu správná. Při opakování stejných chyb se totiž bolest kolen stupňuje a můžete si způsobit vážnější problémy. Kolo byste měli vždy přizpůsobit parametrům vašeho těla.

Jak na odřeniny

Stává se to začátečníkům i profesionálům. Neodhadnete terén, nebo vás zradí mokrá silnice a rázem se ocitnete na zemi. Věříme, že v takových případech bude při vás vždy stát Štěstěna a nejhorší zranění, které utržíte, bude raněná hrdost. Každý cyklista by ovšem měl vědět, jak správně ošetřit odřeniny:

 • Vyčistěte ránu pod tekoucí pitnou vodou. Odstraňte částečky písku a kamínky.
 • Ránu osušte, a pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji.
 • Menší poranění se nejlépe hojí na vzduchu, ale pokud zranění krvácí, je lepší jej překrýt náplastí.
 • Při větším nebo hlubším poranění je zapotřebí vlhké prostředí. V lékárně koupíte vlhké krytí, které ránu udrží čistou a vytvoří vhodné prostředí pro proces hojení.
 • Pokud větší rána hnisá, mokvá a bolí, navštivte lékaře.

Zajímavost: Všimli jste si, že profesionální cyklisté mají vždy oholené nohy? Když se cyklista ocitne na zemi, oholená kůže klade daleko menší odpor vůči podložce a odřeniny jsou pak spíše povrchní. Oholená kůže se snáze čistí a rychleji zahojí.