Onemocnění horních cest dýchacích

9.1.2019

Jedná se o skupinu onemocnění vyvolávaných zpravidla viry, na které žádná antibiotika nepůsobí. K léčbě se užívají jen léky, jež ulevují příznakům onemocnění.

Onemocnění horních cest dýchacích

Akutní onemocnění horních cest dýchacích – běžné nachlazení

Následující informace jsou obecně platné, každý musí zohlednit případné alergie, nesnášenlivost léků, těhotenství či choroby, kterými trpí, a dlouhodobé léky, které užívá.

Tento text nenahrazuje lékařské vyšetření, jde jen o obecné informace k léčbě.

Rýma: používat nosní kapky, které zlepší průchodnost nosu – např. Olynth, Sanorin, Nasivin, Nasenspray. Ty se však užívají maximálně po dobu jednoho týdne. Pacient by se měl nejprve vysmrkat a poté aplikovat nosní sprej. Účelem je zprůchodnění nosu a usnadnění odchodu hlenů z vedlejších nosních dutin. Navíc hlen stékající do nosohltanu dráždí ke kašli. Na doléčování rýmy mohou být užity léky zvlhčující sliznice – Vincentka ve spreji, Mar.

Kašel: je důležité rozdělit na SUCHÝ – dráždivý, bez vykašlávání. Vzniká většinou na počátku infekce a může se tlumit léky, jako je např. Stoptussin, Tussin, Sinekod, Codein, Pleumolysin.

Po několika dnech se tento suchý kašel mění na VLHKÝ, kdy dochází k vykašlávání hlenů z dýchacích cest. Tehdy podáváme léky s účinkem uvolňujícím kašel a snižujícím viskozitu hlenů, např. Mucosolvan, Ambrosan, Ambrobene, Bromhexin, ACC a spoustu dalších, které vám nabídnou v lékárně. Ke snížení teploty lze užít léky proti teplotě. Mezi nejběžnější preparáty patří ty s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, o dávkách vás poučí v lékárně či na příbalovém letáku.

Samozřejmou součástí léčby by měl být klidový režim, pobyt na lůžku, dostatek tekutin a pestrá strava s ovocem a zeleninou.

Konzultace lékaře má velký význam především v následujících situacích:

  • vysoká horečka 39 ºC a vyšší
  • silné bolesti v krku, porucha polykání
  • horečka s bolestí ucha
  • obtíže neustupující v průběhu sedmi dnů 

 

Na téma ONEMOCNĚNÍ HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH jsme zpracovali také edukační leták, který můžete stahovat ZDE.