Víte, které bylinky vítězí nad léky?

6.8.2020

Spousta z nás upřednostňuje přírodní přípravky před léky. Třeba když vás při houbaření žahne kopřiva nebo se nepříjemně spálíte na výletě. Patříte i vy k těm, co se v naší přírodě vyznají a dokážou využít její skryté poklady? Nebo zatnete zuby a spěcháte do nejbližší lékárny?

Víte, které bylinky vítězí nad léky?

Jste mastičkář nebo lékofil?

Milovníci přírodního léčitelství přísahají na kouzelné vlastnosti měsíčku či všemohoucnost heřmánku. Obvodní lékař by vám zas bylinky doporučil pouze jako doplněk k předepsaným lékům – jakési placebo, které neuškodí. Asi nejschůdnější cestou je zlatá střední. Když vaše dítě přiběhne v lese s pláčem a bolavým žihadlem na prstíku, nemusíte se hned hnát do lékárny, abyste mu ulevili.

Léky, které rostou na louce.

V naší přírodě roste celá armáda bylinek, které blahodárně působí při typických letních poraněních: spálení od slunce, bodnutí hmyzem, odřenina. S trochou cviku je snadno rozeznáte a venku je máte prakticky na dosah ruky – vedle stanu nebo kousek od rybníka, kde zrovna závodíte na šlapadlech. Víte, kterých 6 bylinek významně podpoří vaše zdraví? Možná se také nacházejí ve vašem okolí a ani o tom nevíte.

Heřmánek: přírodní panthenol?

Heřmánek pravý – kdo by neznal kouzelnou bylinku, která připomíná sedmikrásku? Odvar pijeme při nachlazení a když máme rýmu, pomáhá nám vypotit a postavit se co nejdříve na nohy. Zlepšuje i trávení. Tento přírodní všelék bývá součástí uklidňujících krémů a můžete jej koupit také ve formě oleje do koupele nebo na potírání spálenin od sluníčka. Roste jako plevel u cest a na rumištích.

Heřmánek pravý si může neznalé oko snadno splést se rmenem římským. Rozeznáte je ale úplně jednoduše tak, že utrhnete květ, rozdělíte jej napůl a pokud bude dutý, jedná se o heřmánek.

Na co se hodí

  • Zklidňuje spáleniny od slunce.

  • Působí protizánětlivě a dezinfikuje.

  • K výplachům očí.

Jitrocel: Kopím proti žihadlu

Jitrocel kopinatý si vysloužil přívlastek král cest. Je to proto, že se mu nejlépe daří právě podél cest, ale vévodí i loukám či zahradám a našli byste ho i na okraji lesa. Jeho listy stačí rozmačkat a čerstvé přiložit přímo na ránu. Šťáva jitrocele okamžitě tlumí svědění a zmenšuje otok a zabraňuje zanícení, například po bodnutí vosou nebo včelou. Při hmyzím bodnutí můžete stejně účinně použít i řebříček nebo měsíček.

Jitrocel kopinatýJitrocel kopinatý

Řebříček obecnýŘebríček obecný

Měsíček lékařský 
Měsíček lékařský

Na co se hodí

  • Na bodnutí hmyzem a na rány, které svědí.

  • Při požahání kopřivou.

  • Zmírňuje otoky.

  • Blahodárně působí i na vymknutý kotník.

Kostival: kosti vám nedorostou, ale ránu zacelí

Kostival lékařský by vám vaše babička představila jako černý kořen. Právě kořen této bylinky je totiž nejžádanějším artiklem bylinkářů – obsahuje látky, které pomáhají regenerovat tkáně a zmírňují bolesti. Rostlinka si libuje ve vlhčím prostředí, takže si pro ni musíte na mokrou louku nebo na mez, ale najdete ji i podél potoků a na rumištích. Přidává se hlavně do mastí a obkladů.

Kostival lékařskýKostival lékařský

Na co se hodí

  • Na odřeniny, rány, otoky.

  • Uleví i při vymknutém kotníku.

  • Při krvácení z nosu.

  • K čistění hnisavých ran.