Zatočte s jarní únavou: Proč vzniká a jak ji zvládnout?

18.3.2024

Ráno se vám nechce vstávat, během dne jste bez energie, a to i když venku svítí sluníčko a přichází teplé dny? Nejspíš je za tím jarní únava. Víte, proč vzniká a jak se s ní nejlépe vypořádat? Přinášíme tipy, díky kterým se rychle vrátíte do plné kondice.

Zatočte s jarní únavou

Změna ročních období, málo zeleniny i nedostatek vitamínů

Jak to, že se cítíte unavení, když zrovna přišlo jaro, na které jste se tak těšili? Je to jednoduše změna, na kterou vaše tělo reaguje. Místo krátkých tmavých dní, kdy nemáme dostatek slunce, přijde teplé počasí a všude se něco děje. Tento přechod někteří z nás pocítí víc než jiní.

Svou roli jistě hraje i výživa. Pokud jste v zimních měsících konzumovali spíše mastná a tučná jídla, organismus je vyčerpaný a chybí mu živiny. Tělo může být unavené z nedostatku vitamínu D a chladného počasí, během kterého vydáme daleko víc energie. Za únavou a leností může být ale i nedostatek pohybu během zimních týdnů, které jsme strávili doma u knížek a televize.

Bolesti hlavy, málo energie i špatná nálada

To jsou některé z příznaků jarní únavy. Každý z nás ji může prožívat trochu jinak, ale obecně ji můžeme popsat jako pocit fyzického a psychického vyčerpání. Projeví se únavou, malátností, špatnou náladou nebo častou změnou nálad a mohou se k tomu přidat i bolesti hlavy nebo nevolnost. Ale žádný strach, můžete ji snadno překonat.

Dostaňte se z jarní únavy zpět do plné kondice

Důležité je tělu dodat sílu a podpořit regeneraci organismu. A jak na to? Stačí provést pár drobných změn a přistoupit k&bsp;zdravějšímu životnímu stylu.

1.  Odlehčete stravu

Po zimě může být trávení zpomalené, a to zejména kvůli těžším jídlům. Zaměřte se proto na lehkou stravu. Přidejte do svého jídelníčku více zeleniny, čerstvého ovoce a luštěnin. Bíle pečivo vyměňte za celozrnný chléb, který obsahuje více vlákniny a červené maso nahraďte bílým nebo rybami, které jsou lépe stravitelné.

2.  Přidejte vitamíny a minerály

S podporou imunitního systému vám pomůže vitamin C, vitamin D nebo zinek. Při jarní únavě ale mohou být velmi prospěšné i kombinace vitamínů proti vyčerpání nebo pro podporu organismu. Koupíte je v lékárně nebo drogerii. V případě, že prožíváte obzvlášť stresové období, doporučujeme doplnit také hořčík, který podporuje nervovou soustavu.

3.  Vydejte se do přírody

S doplněním vitamínu D vám pomůže i pobyt na slunci. Vyjděte si na procházku a načerpejte pozitivní energii! Budete na čerstvém vzduchu, proberete tělo a přijdete na jiné myšlenky. Díky fyzické aktivitě navíc dojde k prokysličení organismu, což podpoří celkovou tělesnou regeneraci a zlepší kvalitu spánku.

4.  Zvolněte tempo a dopřejte si odpočinek

Pohyb je důležitý, ale nepřežeňte to a netlačte se do velkých výkonů. Zkuste raději zpomalit. Místo běhu zvolte procházky a místo posilovny si zajděte třeba na jógu. Pokud toho máte v práci nebo ve škole hodně a cítíte se pod stresem – vyzkoušejte během dne dechová cvičení. A hlavně nezapomeňte na kvalitní spánkový režim, což je alespoň 7 až 9 hodin spánku pro dospělého člověka.

Jarní únava - zvolněte a dopřejte si odpočinek

Nezapomínejte o sebe pečovat během celého roku. Jak své zdraví podpořit a vyhnout se nechtěným zdravotním potížím? Přečtěte si v našem článku.

5.  Dodržujte pitný režim

Hydratace je důležitá pro celou řadu fyziologických procesů. Věděli jste, že denně je ideální vypít přibližně 30‑45 ml tekutin na 1 kg své váhy? Zejména v podobě čisté vody nebo neslazených čajů. Správný pitný režim tělu pomáhá odbourávat z těla toxické látky a pomůže vám zatočit s jarní únavou.

 

Jak o sebe po zimě pečujete vy? Spojte se s námi přes Facebook a napište nám.