Zápal plic - příznaky, léčba, prevence

8.8.2013

 


Jaké jsou příčiny zápalu plic?

Zápal plic se nejčastěji vyskytuje jako vážná komplikace v době respiračních infekcí (v době chřipkových epidemií). Zápal plic je nejčastěji bakteriálního původu, méně častý je zápal plic původu virového. Vzácně mohou být příčinami zápalů plic mykózy (kvasinky a plísně), tuberkulóza, prvoci a jiní parazité. K zápalu plic může vést i inhalace chemických látek, vdechnutí zvratků a cizího tělesa nebo po ozařování.

Zápal plic vzniká velmi často také jako komplikace při infekcích horních cest dýchacích (záněty nosní dutiny a vedlejších dutin nosních) a dolních cest dýchacích (záněty průdušek). Bohužel často vzniká zápal plic i u rakoviny plicní. V tomto případě rostoucí nádor utláčí nebo uzavírá průdušku a váznoucí hleny před nádorem způsobí zápal plic ve svém okolí.

K čemu vlastně při zápalu plic dochází?

Při zápalu plic dochází k oslabení nebo vymizení dýchání v různém rozsahu plic – plicním segmentu, plicním laloku nebo v celém plicním křídle. Od rozsahu zápalu plic se pak odvíjí tíže stavu pacienta, charakter příznaků (subjektivních i objektivních), strategie léčby a prognóza stavu.

Komplikací zápalu plic může být plicní atelektáza (nevzdušnost plicní tkáně), zánět pohrudnice s následnými srůsty, výpotek v pohrudniční dutině, empyém (hnis v pohrudniční dutině), absces plicní (opouzdřené hnisavé ložisko).

Jaké jsou příznaky zápalu plic?

K lékaři přivede nejčastěji pacienta prudké zhoršení stavu, celková zchvácenost, narůstající dušnost, horečky přes 39 stupňů a kašel. Časté je vykašlávání hnisavého nebe rezavého hlenu, někdy i s krví. Při zánětu pohrudnice je v popředí příznaků intenzívní bolest.

Jak se pozná zápal plic?

Pro diagnostiku zápalu plic lékařem je důležitý přesný popis příznaků a vyšetření plic poklepem, poslechem a hrudního chvění. Je důležité vyšetřit mízní uzliny, poslechnout si srdce a prohlédnout dutinu ústní. Velkou cenu má i rentgen plic. Z krve se dá poznat tíže zánětu. Při správné léčbě ukazatele zánětu klesají. Původce zápalu plic se dá určit bakteriologickým vyšetřením vykašlaného hlenu.

Jak se léčí zápal plic?

Zcela zásadní je klid na lůžku s lehce vyvýšenou hlavou a trupem, který usnadní dýchání a odkašlávání. Dostatečný pitný režim zlepší obranyschopnost organismu a usnadní odkašlávání. Aplikují se antibiotika. Důležitá je dechová gymnastika.

Při těžkém průběhu nebo při nepříznivých prognostických ukazatelích je nezbytná léčba za hospitalizace.

Jak se chovat po zápalu plic?

Po zápalu plic je nezbytné dodržovat fyzický i psychický klid s dostatkem spánku a kvalitním stravováním. Rekonvalescentní režim by měl trvat cca měsíc, poté je možné opatrné zvyšování zátěže.

Jaká je prevence zápalu plic?

Platí obecné zásady prevence, to znamená dobrá fyzická kondice, duševní pohoda, dostatek spánku a kvalitní strava. Důležité je neprochladnout a případné banálnější infekty nepřecházet, ale dobře vyležet. Proti hemofilové a pneumokokové infekci se lze nechat naočkovat.

 

 

REGISTRACE