Chřipková epidemie klepe na dveře. Jste už očkovaní?

12.8.2020

Chřipka každoročně skolí statisíce obyvatel a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí. Nedejte jí šanci, aby vás dostala a raději zvolte očkování. 

Očkování proti chřipce

„Je to jenom chřipka“ aneb jak být na 14 dní ze hry

Možná si říkáte, že chřipka přece není nic tak strašného a že ji přinejhorším překlepete. Ale nepodceňujte ji!

Chřipka je závažné virové onemocnění, které přichází náhle a nejčastěji je provázeno horečkou, bolestí svalů, dýchacími potížemi a kašlem. U dětí je průběh ještě agresivnější a navíc hrozí zánět středního ucha nebo zápal plic.

Horečka, bolesti svalů, kašel. Chřipku se nevyplácí podceňovat.
Chřipku se nevyplácí podceňovat

Nemoc se šíří kapénkovou infekcí (vzduchem), takže než se nadějete, můžete být nakažení i vy. Čekají vás 2 týdny se zmíněnými symptomy a klid na lůžku. Díky očkování můžete těchto 14 dní strávit mnohem zábavněji. Náklady na očkování přitom nejsou vůbec vysoké. 

Nejvhodnější čas, kdy se očkovat, je před samotným vypuknutím epidemie, od konce září do konce října. Stačí se objednat na některou z našich poboček

Zdarma je očkování pro pacienty nad 65 let nebo patřící do rizikových skupin.

Co vás čeká po očkování?

U dospělých a dětí starších 6 let začne vakcína účinkovat 14 dnů po podání první dávky. Dětem mladším 6 let, pokud jsou očkovány poprvé, musí být aplikována ještě 2. dávka po 4 týdnech. Přeočkování je třeba provádět každý rok, protože jednotlivé kmeny chřipky se neustále mění.

Víte, že je očkování proti chřipce vhodné pro děti od 6 měsíců?
Očkování proti chřipce vhodné pro děti od 6 měsíců

Co se týká nežádoucích účinků, řadí se očkování proti chřipce mezi ty nejbezpečnější. Ve výjimečných případech se může objevit zarudnutí v místě vpichu nebo malátnost, ale oba příznaky odezní nejpozději do 3 dnů. Očkování je vhodné i pro děti od 6 měsíců a také pro nastávající maminky.

Samozřejmě ani po očkování nezapomínejte na podporu své vlastní imunity. 

V ordinacích MOJE AMBULANCE očkujeme vakcínou Vaxigrip Tetra, která vás chrání proti 4 kmenům chřipky.