Nemůžete popadnout dech? Seznamte se s nevzdušností plicní tkáně

27.6.2022

Pokud se příznakům nevěnuje pozornost, dovede nadělat slušnou paseku. Často se ale objevuje zcela bez symptomů a lékaři ji odhalí až při rentgenu plic. Přečtěte si o příčinách atelektázy a možné prevenci.

 Jak poznáme, že se jedná o atelektázu?

Jak poznáme, že se jedná o atelektázu?

Nevzdušnost plicní tkáně neboli atelektáza může postihnout obě plíce nebo pouze jejich část. Vzniká při kolapsu plicních sklípků a často se váže s pooperačními komplikacemi.

Protože je nástup atelektázy často bezpříznakový, je obvykle přehlížena. Atelektázu často odhalí až rentgen, a proto postiženého dlouho nemusí ani napadnout, že by jeho plíce bojovaly s problémem.

Kdy tedy zpozornět? Když u sebe zaznamenáte kašel, dušnost, sípání nebo ztížené dýchání. Alarmujícím příznakem je také zrychlené a mělké dýchání, při kterém dochází pouze k pohybu horní části hrudního koše.

Pokud pociťujete jakýkoli ze zmíněných příznaků, vyhledejte lékaře a předejděte dalším komplikacím, které by se mohly rozšířit.

 Jak poznáme, že se jedná o atelektázu?

Kdo je vystaven riziku?

Výskyt atelektázy je častý po chirurgickém zákroku, nejčastěji se objevuje po operaci bypassu srdce a operacích v nadbřišku.

Obvykle se vyvíjí 72 hodin po prodělání celkové anestezie. Po takovém chirurgickém zákroku s anestezií hrozí 90% riziko atelektázy, avšak s řádnou léčbou většinou nevzdušnost plicní tkáně odezní do 24 hodin.

Mezi rizikové faktory, které přispívají k dlouhodobé nevzdušnosti plicní tkáně, patří také:

 • vyšší věk,
 • obezita,
 • kouření,
 • těhotenství,
 • spánková apnoe,
 • léky zhoršující dýchání,
 • dlouhodobé užívání sedativ,
 • onemocnění dýchacího ústrojí (např. astma),
 • oslabené dýchání v důsledku svalové dystrofie nebo poraněné míchy.

Průběh léčby

Atelektáza se obvykle vyřeší v průběhu času nebo díky vhodné léčbě. Protože projevy mohou být u každého odlišné, stejně tak individuálně se odvíjí způsob léčení.

Když přichází atelektáza jako důsledek jiného onemocnění, zaměřuje se léčba především na původní diagnózu. Problém nevzdušnosti plicní tkáně se váže s respiračními onemocněními, plicními nádory, cystickou fibrózou nebo poraněním hrudníku.

Je důležité, aby byl pacient pod lékařským dohledem. Nedílnou součástí léčby bývají dechové terapie a rehabilitace. Pokud jsou komplikace spojené s infekcí, je potřeba nasadit antibiotika.

 Vyzrajte nad atelektázou prevencí

Vyzrajte nad atelektázou prevencí

Jaké základní prevenční zásady dodržovat, aby se nám nemoc vyhnula obloukem?

 1. Vyhněte se kouření

Abyste úspěšně předešli onemocněním respiračního ústrojí, doporučujeme omezit kouření na minimum a ideálně přestat úplně. Pokud jste nekuřák, máte první bod v prevenci splněný. Buďte obezřetní na pasivní kouření, kterému se můžete nedobrovolně vystavovat až příliš často.

 1. Udržujte se v kondici

Ve zdravém těle, zdravý dech. Jedním z rizikových faktorů je vysoká nadváha, a proto je důležité udržovat svou hmotnost na váze, kde se dobře cítíte vy i vaše tělo. Výbornou cestou jsou jógová cvičení, během kterých posilníte tělo a nacvičíte správné dýchání.

 1. Ovládněte svůj dech

Ať už při silovém cvičení nebo v meditaci, soustřeďte se na svůj dech. Praktikujte pravidelně cvičení, kterými se naučíte správně dýchat nosem. Dobře nastavený dech ovlivňuje tělo i duši. Předcházejte nejen atelektáze, ale také stresu a úzkosti.

 1. Myslete na správný postoj a posed

Styl držení těla úzce souvisí s naším dechem. Řada lidí hřeší dennodenně vůči svému tělu nevhodným posedem. Jde to zvládnout správně i s ohledem na vaše zdraví, a to ať už trávíte den v kanceláři nebo na home office. Věnujte pozornost správnému držení těla a také zdravému sezení.

Správná péče o tělo i duši je základem prevence onemocnění. Přečtěte si 7 tipů, jak o sebe pečovatpředejděte zdravotním problémům.

U konce s dechem?

Dýchá se vám hůře s příchodem teplých měsíců? Příčinou nemusí nutně být nevzdušnost plicní tkáně, může se jednat o alergii. O tom, jak se s ní vypořádat, si přečtěte v našem článku.

Při zpozorování jakýchkoli respiračních obtíží vyhledejte svého praktického lékaře MOJE AMBULANCE, který vám provede diagnózu a nastolí vhodnou léčbu.