Jaké účinky má chlad na lidský organismus?

16.1.2023

Všichni máme na paměti, že mráz způsobuje omrzliny a oslabuje lidský organismus. Přitom ale vznikají střediska, kde se mrazem léčí. Je mráz škodlivý, nebo pomáhá? Jak lidské tělo zvládá nízké teploty a kdy nám může hrozit nebezpečí?

Vystavte své tělo extrémnímu chladu v kryokomoře

Využijte mráz ke zničení bacilů 

Bakterie a viry se velmi dobře množí ve vlhkých podmínkách při teplotách kolem nuly. V takovém počasí stačí málo a nachladíte se. Naopak mrazivé zimní počasí bakterie a viry ničí. 

A právě ve dny, kdy se venku ochladí, se nezavírejte v teplém bacilotvorném prostředí. Pravidelné větrání je nejjednodušší prevencí. Okno stačí otevřít dokořán na pár minut několikrát denně a nechat mrazivý suchý vzduch pracovat. Zdraví prospěšné jsou i pravidelné procházky na čerstvém vzduchu. 

 Vystavte své tělo extrémnímu chladu v kryokomoře

Vystavte své tělo extrémnímu chladu v kryokomoře 

Kryoterapie je metoda, která vznikla v 70. letech v Japonsku. Spočívá ve 2‑3minutovém vystavení těla extrémní teplotě od −110 °C do −160 °C. Při kryoterapii dochází k prudkému ochlazení těla, což má za následek zpomalení metabolismu. Při následném zahřívání těla se začnou z tkání vyplavovat škodlivé metabolity a urychluje se průběh zánětlivého procesu

Záněty nemají zimu rády, a proto se tato metoda používá především pro zánětlivé léčby. Urychluje až o 30 % hojení po úrazech a operacích. Při kryoterapii se z těla uvolňují endorfiny, proto je vhodná na stres, únavu, vyčerpání i vyhoření. 

Jak se tělo přirozeně brání proti mrazu? 

Když je tělu zima, automaticky zahájí změny, které zabrání zbytečnému odcházení tepla přes kůži. Na změnu teploty reagují svaly, krev i kůže. Nastoupí dobře známý svalový třes nebo zvýšené vylučování adrenalinu. Aby mohla krev rychleji proudit tělem, a zabránit tak prochladnutí, zúží se cévy a zvýší se krevní tlak

Díky těmto obranným mechanismům těla se zdravý člověk s mrazem relativně snadno vypořádá. Kardiakům, astmatikům nebo osobám s chronickým onemocněním se ale může v ledovém počasí přitížit. Proto by měli přizpůsobit svůj pohybový program aktuální BIO zátěži

Vybavte se do mrazu kvalitními krémy

Vybavte se do mrazu kvalitními krémy 

Mráz vysušuje kůži. Vzduch je v zimě sám o sobě sušší, a tak může neošetřená pokožka praskat. Pro všechny platí doporučení natírat kůži mastnými krémy, nicméně na pozoru by se měli mít především lidé s atopickým ekzémem nebo lupénkou. Krátkodobé vystavení extrémnímu mrazu při kryoterapii však může naopak pomoct. 

Pozor na omrzliny 

Lidské tělo je z 60 % tvořeno vodou, a proto již okolo −4 °C hrozí omrzliny. Kromě samotné teploty ale také hodně záleží na vlhkosti vzduchu nebo síle větru. Silný vítr účinky mrazu umocňuje. I přes zmíněné obranné reakce organismu je těžké dokonale prokrvit a zahřát celé tělo. V ohrožení jsou hlavně prsty na rukou a nohou, uši, nos a brada

Jak se chránit před vznikem omrzlin? 

  • Do mrazu se teple oblečte – nezapomeňte rukavice, čepici přes uši a šálu přes nos. 
  • V zimě zapomeňte na těsnou obuv, ta zabraňuje správnému prokrvení prstů – noste raději větší boty a tlusté ponožky
  • Cvičení vás sice udrží v teple, ale i zde myslete na vhodné oblečení – ideální je ho vrstvit jako cibuli. 
  • Teplo v těle podpoří pikantní jídla nebo třeba zázvor. 
  • Zapomeňte na alkohol – roztahuje cévy, takže se tělo rychleji ochlazuje, i když máte pocit tepla. 

Každý reaguje na mráz jinak. Někdo žádnou změnu nepocítí, pro jiného pokles teploty znamená zdravotní komplikace. Zajímá vás, jak mráz může pomoci vám? Poraďte se s lékařem.  

 

 Vyhledat pobočku MOJE AMBUALANCE