Jak si vychutnat léto bez salmonelózy?

23.8.2022

Nejčastěji se přenáší jídlem a postihuje trávicí trakt. Stačí jedna malá nepozornost a poslední dny léta strávíte v koupelně. Přečtěte si, jak se salmonelóze vyhnout.

Jak si vychutnat léto bez salmonelózy?

Bakterie číhají v syrových potravinách

Není nad domácí majonézu nebo tiramisu, jenže právě do takových dobrot se může salmonela dostat se syrovými vajíčky. Onemocnění se z více než 90 % přenáší potravou a za nakažením většinou stojí konzumace syrového nebo nedostatečně uvařeného masa, vajec nebo pití nepasterizovaného mléka.

Bakterie salmonely se vyskytují v zažívání nakaženého zvířete a při jejich vylučování mohou kontaminovat potraviny.

Při letních teplotách se bakteriím salmonely daří a množí se výrazně rychleji, proto bychom se měli mít hlavně v tomto období na pozoru.

Jaké je setkání se salmonelózou?

Salmonelóza je průjmové onemocnění, jehož průběh snadno vyčerpá celý organismus. Mezi její hlavní příznaky patří: 

  • průjem,
  • křeče do břicha,
  • horečky,
  • zvracení,
  • bolest hlavy,
  • dehydratace.

Jaké je setkání se salmonelózou?

Léčba a inkubační doba závisí na délce a závažnosti příznaků. S onemocněním se můžete potýkat v rámci hodin, dní až jednoho týdne.

Během onemocnění je důležité odpočívat a hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci. Ideálním pomocníkem jsou rehydratační roztoky určené k doplnění tekutin a minerálů.

Nemoc nejčastěji postihuje malé děti, starší ročníky a lidi s oslabeným imunitním systémem. V těchto případech se doporučuje léčba antibiotiky. Při výskytu zdravotních komplikacích konzultujte průběh léčení se svým praktickým lékařem MOJE AMBULANCE.

Pochutnejte si bez následků

Na letní dovolenou se těšíte celý rok, a proto si ji nezkazte žádným onemocněním. Myslete na své zdraví a podívejte se na tipy, jak v létě podpořit organismus i náladu. A jak se úspěšně vyhnout hojným návštěvám koupelny se salmonelou?

A jak se úspěšně vyhnout hojným návštěvám koupelny se salmonelou?

1. Pravidelně si myjte ruce 

Důraz na čistotu je neodmyslitelně spjatý se zdravím. Nezapomínejte si mýt ruce po každé toaletě, před přípravou jídla a před tím, než se do jídla pustíte. Na hygienu myslete také po mazlení se s cizími zvířaty, která mohou být bakterií nakažená. 

2. Dbejte na hygienu při vaření 

Máte chuť si připravit osvěžující těstovinový salát s kuřecím? Nepoužívejte jedno, a to samé prkénko na syrové maso i zeleninu. Buďte při přípravě jídla obezřetní a zamezte případnému znečištění zeleniny. 

3. Pozor na skryté poklady v mrazničce 

Pokud si nejste jistí, jak moc čerstvé bylo jídlo před zmrazením, doporučujeme se do takového dobrodružství nepouštět. Mohli jste dát potravinu chladit až v momentě, kdy už byla kontaminovaná. 

4. Jezte dostatečně uvařené maso 

Při přípravě večeře myslete na to, aby bylo maso pořádně propečené nebo dovařené. Minimální teplota 65 °C bakterie salmonely v potravinách zničí, a tak pečlivým vařením předejdete případné nákaze. Pro jistotu je dobré kuchtění neodkládat, aby bakterie neměly ani šanci se rozmnožit. 

5. Neriskujte ani na dovolené 

Zahraniční dovolená láká k ochutnávkám místních pokrmů. Tržnice, kde jsou lahůdky vystaveny celodenně vyšším teplotám, může být pro bakterii salmonely ráj. Vyhýbejte se pochoutkám, které takové riziko skrývají, a stravujte se v ověřených restauracích. 

Vsaďte na čisté ruce

Dodržování základních hygienických návyků pomůže předcházet salmonelóze, ale i spoustě dalším onemocněním. Podobně jako bakterie salmonely se vylučuje stolicí například také virus žloutenky. Přečtěte si článek o tom, jak žloutence předcházet.

  

Hledáte nového praktického lékaře, na kterého se můžete spolehnout, ať už se jedná o salmonelózu nebo jakékoli jiné zdravotní komplikace? Zaregistrujte se u nás a vyberte si pobočku MOJE AMBULANCE.