Infarkt myokardu: přichází náhle a bez varování

28.6.2013

Infarkt je strašák, který postihuje stále mladší jedince. Pocit tupého tlaku, pálení za hrudní kostí, které se šíří do levé paže a krku nechce zažít nikdo z nás. Jaké jsou příznaky infarktu a co dělat v případě, že se objeví? Odpovědi najdete v našem článku. 

Infarkt myokardu: přichází náhle a bez varování

Co je infarkt myokardu? 

Jedná se o život ohrožující onemocnění, které je způsobeno ucpáním věnčité tepny krevní sraženinou. Věnčité tepny zásobují srdeční sval kyslíkem a živinami a bez jejich průtoku odumírá různě velká část srdečního svalu. Postižené místo srdce může následně prasknout, což vede k okamžité smrti postiženého. Pokud zůstane zachovaná pevnost srdeční stěny, hojí se postižené místo jizvou, ale postižená část srdce je pak nefunkční, a výkonnost celého srdce se tím značně snižuje. 

Onemocnění srdečním infarktem patří v naší populaci k velice častému onemocnění. Vede k němu hlavně současný životní styl s nadbytkem stresových situací, nedostatkem vhodného pohybu, konzumací velkého množství kalorických a na tuky bohatých potravin nebo kouření. 

Jak poznáte, že jde o infarkt? 

Infarkt myokardu se projevuje značnou pálivou nebo svíravou bolestí, která je lokalizovaná plošně na přední straně hrudníku v okolí prsní kosti. Bolest se typicky šíří na levou stranu do levé ruky a na levou stranu krku. V méně typických případech se bolest šíří do zad, břicha a na pravou stranu krku a do pravé ruky. Bolest trvá minuty až hodiny a neustává. 

Jak poznáte, že jde o infarkt? 

Pokud přijde infarkt, pomoc musí být rychlá 

Při výskytu svíravé nebo pálivé bolesti na hrudníku je nutné co nejdříve volat RLP (rychlou lékařskou pomoc) na telefonním čísle 155. Pokud lékař RLP prokáže infarkt, je pacient odvezen do nejbližšího centra, které provádí zprůchodnění věnčité tepny. Pokud se to podaří do hodiny od vzniku potíží, pak srdeční infarkt vůbec nevznikne. Při čase delším srdeční infarkt sice vzniká, ale je nesrovnatelně menší a menší je i omezení postiženého v jeho životě. 

Jak se vyhnout infarktu 

Předejít infarktu myokardu můžeme jen řádnou prevencí: 

  • Objevuje se u pacientů s cukrovkou, vysokým tlakem, cholesterolem nebo obezitou. 

  • Základem je vhodný životní styl bez kouření a nadměrné konzumace alkoholu. 

  • Zaměřte se na přísun zeleniny a ovoce. 

  • Zredukujte stres a extrémní pracovní vytížení. 

  • Zařaďte do každodenního programu pohyb. 

Jak se vyhnout infarktu 

Pravidlo 12 000 kroků denně doplněné o pořádný odpočinek udělá dobře nejen vašemu tělu, ale i mysli. Také nepodceňujte pravidelnou preventivní prohlídku u svého obvodního lékaře.