6 babských rad pro boj s nachlazením

31.8.2020

Sezóna kýchání, kašle, bolesti v krku a rýmy je za rohem. V sychravých podzimních dnech se nákaza rychle šíří a vyhnout se jí je téměř nadlidský úkol. Proto pro vás máme šest babských rad, jak se s nachlazením popasovat a co nejrychleji se ho zbavit.

6 babských rad pro boj s nachlazením

1.    Hodně pijte

Když váš organismus bojuje s nákazou, potřebuje dostatek živin. Proto nezapomínejte na odpovídající příjem tekutin. Základem je čistá voda, v období nachlazení ale skvěle poslouží také bylinkové čaje z heřmánku či šalvěje, které kromě hydratace zajistí také antioxidanty a protizánětlivé látky.

Stálicí v boji s nachlazením je i zázvor. Můžete ho nastrouhat a smíchat s medem nebo se do něj zakousnout za syrova, stejně tak ale můžete zázvor použít do čaje. Kořen najemno nastrouhejte, zalijte horkou vodou a po chvíli louhování ho dochuťte medem a citronem.

Náš tip: Pokud máte radši jemnější verzi zázvorového čaje, místo strouhání ho nakrájejte na tenké plátky. Zázvor se ve vodě tolik nevylouhuje, a tím pádem bude čaj méně pálivý.

Při nachlazení vynechejte nebo alespoň omezte alkohol a nápoje s vysokým obsahem kofeinu. Ty mají totiž opačný účinek a organismus odvodňují, což vede k dehydrataci a zbytečné námaze už tak oslabené imunity.

Zázvorový čaj vypálí všechny viryZázvorový čaj vypálí všechny viry

2.    Nezapomínejte na vitamíny

Také vám rodiče říkali, že když jste nachlazení, musíte jíst hodně ovoce? Věřte nebo ne, měli pravdu. Dodržováním doporučených dávek ovoce a zeleniny výrazně zvýšíte obranyschopnost před viry, jejich doplňování je ale důležité, i když už nemocní jste.

V boji s příznaky nachlazení hraje hlavní roli vitamín C, který najdete v šípcích, černém rybízu, citrusech, ale i růžičkové kapustě nebo brokolici. Vědecké studie dokazují, že příjem vitamínu C nad 200 miligramů (asi 200 gramů syrového černého rybízu) zmírňuje příznaky nachlazení a zkracuje jeho trvání.

Náš tip: Nedostatek můžete vyřešit také doplňky stravy, v tom případě ale dávejte pozor na to, abyste denní dávku nepřehnali. To může vést k podráždění žaludku a problémům se zažíváním.

3.    Vypalte viry česnekem a křenem

Strouhali jste někdy křen? Pokud ano, dobře víte, že na spuštění rýmy nenajdete nic lepšího. Když smícháte dvě lžíce nastrouhaného křenu se lžící medu, získáte vynikajícího pomocníka na uvolnění dutin i lepší odkašlávání. Třikrát denně si dejte čajovou lžičku této směsi a uvidíte, že se vám hned bude dýchat mnohem lépe.

Na podporu imunity a při boji s nachlazením pomáhá také česnek. Stroužky česneku strouhat nemusíte, nejlépe uděláte, když si je dáte rovnou celé. Česnek tepelně neupravujte, při vaření totiž ztrácí svou sílu.

Pokud nezabere zázvor, jsou tu ještě vitamíny a česnek Pokud nezabere zázvor, jsou tu ještě vitamíny a česnek

4.    Inhalujte sůl

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. Pokud máte zrovna ucpaný nos a nejste fanoušky křenu, vyzkoušejte slaný roztok. Smíchejte v míse sůl s teplou vodou, ponořte do ní nos, jednu dírku si zacpěte a druhou pomalu vodu nasajte. Kromě toho si můžete také zakrýt hlavu ručníkem a vdechovat páru.

Náš tip: Slaný roztok vám pomůže i s bolestí v krku. Místo inhalace ho můžete použít ke kloktání.

5.    Obložte si krk podle Priessnitze

Na kašel a bolest v krku zabere i speciální zábal, který vymyslel jeden ze zakladatelů přírodního léčitelství Vinzenz Priessnitz. Priessnitzův zábal funguje na principu teplotní regulace těla a přispívá ke zvýšenému prokrvení postižené oblasti, a tím pádem ke zrychlení hojivých procesů.

Příprava zábalu je velmi jednoduchá. Nejprve zabalte krk do látkového kapesníku namočeného ve studené vodě. Přidejte suchou neprodyšnou vrstvu v podobě silného plátna, šátku nebo igelitu a na závěr obalte krk další suchou látkou, například dalším šátkem, utěrkou nebo malým ručníkem.

6.    Nepodceňujte sílu spánku

Váš organismus se při boji s infekcí rychle vysiluje, a proto je vedle doplňování energie, vody a všech důležitých živin potřeba také důkladný odpočinek. Nemusíte nutně vynechávat veškerou aktivitu, omezte ale její intenzitu. Dbejte také na to, abyste svému tělu dopřáli alespoň osm hodin spánku, během kterého bude moci nerušeně regenerovat.