Trápí vás ječné zrno? Poradíme,⁠ jak se s ním co nejlépe vypořádat

27.4.2022

Zarudlá a bolestivá víčka a pocit, jako když vám něco spadlo do oka. Zní vám to povědomě? Ječné zrno bohužel není nic neobvyklého. Proč vzniká a jak se ho co nejrychleji zbavit? Přečtěte si naše tipy, se kterými vám bude tahle červená boulička znepříjemňovat život podstatně kratší dobu.

Trápí vás ječné zrno? Poradíme,⁠ jak se s ním co nejlépe vypořádat

Oslabená imunita, namáhání očí a kontaktní čočky

Příčinou vzniku ječného zrna je nejčastěji infekce, která se do oka může snadno dostat třeba promnutím očí špinavou rukou. Proto dbejte na důkladnou hygienu. To, jestli infekce propukne, nebo se s ní tělo dokáže vypořádat, záleží na vaší obranyschopnosti. Posilujte imunitní systém a pokud vás ječné zrno přece jen dostihne, nadopujte se vitamíny, aby se s ní mohlo tělo co nejlépe vypořádat.

Dalším rizikem je přílišné namáhání očí. To můžou způsobit špatně zvolené dioptrie, dlouhé koukání do obrazovky počítače nebo mobilu, ale i čtení při nedostatečném světle. Navštěvujte pravidelně očního lékaře a při práci si dopřávejte přestávky. Zkuste se vyhýbat silně klimatizovaným nebo zakouřeným prostorám, které vašim očím rozhodně neprospívají.

Nejčastěji na ječné zrna trpí lidé, kteří nosí čočky. Dbejte při jejich vyměňování na správnou hygienu a omývejte je v kvalitním roztoku. Pokud vás už onemocnění trápí, dejte před čočkami přednost brýlím. Uleví vám od bolesti a doba hojení se tím výrazně zkrátí.

Ječné zrno - oslabená imunita, namáhání očí a kontaktní čočky

Zatočte s ječným zrnem ve 4 krocích:

1.  Vyzkoušejte obklady

Od bolesti vám uleví teplé vlhké obklady. Vyzkoušejte bylinkový odvar z protizánětlivého a zklidňujícího heřmánku nebo borovou vodu. Obklad přiložte na místo klidně až na 15 minut. Hojení můžete podpořit také dezinfekční mastí, kterou seženete v lékárně.

2.  Vyhněte se mačkání

Ječné zrno nikdy nemačkejte. Jen tím prodloužíte dobu léčby a bakterie se tak lehce rozšíří i do dalších částí oka. V nejhorším případě dokonce si způsobíte nevzhledné jizvy. Zrno obvykle během pár dní praskne a zahojí se samo.

Ječné zrno - vyhněte se mačkání

3.  Odolejte pokušení maskování

I když to může být lákavé, nesnažte se zakrýt začervenání make-upem a vyhněte se líčení očí. Způsobíte jen další podráždění a zbytečnými doteky můžete dál roznést infekci.

4.  Chraňte důkladnou hygienou sebe i ostatní

Ječné zrno je nakažlivé onemocnění, proto po dobu hojení s nikým nesdílejte kosmetické a hygienické pomůcky. Rizikem může být i společný polštář nebo prostěradlo.

Ječné zrno - chraňte důkladnou hygienou sebe i ostatní

Pokud bolest po pár dnech neustupuje a příznaky se stále zhoršují, navštivte svého lékaře. Ten většinou předepíše kapky nebo mast s antibiotiky. Ve výjimečných případech ho skalpelem rozřízne a vyčistí. A v případě, že hledáte nového lékaře, jsme tu pro vás na hned 30 pobočkách. Vyberte si tu nejbližší a registrujte se u nás.