Seriál První pomoc: Uštknutí zmijí

11.8.2020

Touláte se po louce a z ničeho nic vás uštkne zmije? Nepanikařte! Naučte se, jak při uštknutí hadem poskytnout člověku první pomoc

Uštknutí zmijí

Které skupiny lidí jsou při uštknutí nejvíce ohroženy?

Zdravého člověka uštknutí na životě neohrozí a zvládne ho bez větších komplikací. Riziko závažné reakce roste u dětí. Vzhledem k hmotnosti pro ně může být i menší množství jedu ohrožující.

Další rizikovou skupinou jsou alergici. Pokud jste alergičtí na bodnutí blanokřídlým hmyzem (například vosou nebo včelou), roste pravděpodobnost alergie na hadí jed.

Jaké příznaky se po uštknutí zmijí projevují?

Uštknutí zmijí obecnou většinou probíhá bez závažnější otravy. Objevují se:

  • lokální příznaky

  • nebo lehčí systémová reakce

Ihned po uštknutí člověk pocítí bolest v místě poranění. Během několika minut následuje místní otok, který později doprovází zduřené regionální lymfatické uzliny.

Otok dosahuje svého maxima obvykle do 48 hodin po uštknutí a člověka trápí bolestivost a pocit lokálního napětí. Ve vzácných případech se otok rozšíří i z postižené končetiny na trup. Otoky ustupují nejdříve za 3 až 4 dny.

Jak odhalit systémovou otravu?

Enzymy s lokálním účinkem jedu zmije obecné naštěstí nevyvolávají nekrózu, tedy smrt buněk a tkání. Systémová otrava se u zdravého dospělého člověka vyskytuje jen vzácně, protože při hadím uštknutí se do těla dostává malé množství jedu, které nedosahuje velikosti smrtící dávky.

Střední až závažnější míru otravy odhalíte pomocí těchto příznaků:

  • nevolnost

  • bolest břicha

  • zvracení

  • průjem

  • případně i pocení, zimnice nebo zvýšená teplota

Příznaky můžou přetrvávat i 48 hodin po uštknutí. Nejnebezpečnějším projevem otravy je vazomotorický kolaps s poklesem systémového krevního tlaku. Kolaps doprovází poruchy vědomí, studený pot a modravé zbarvení kůže. V nejzávažnějších případech může dojít k šoku a stavu bezvědomí.

A co alergici? U alergiků se vytváří generalizované otoky, které jsou nejvýraznější v oblasti rtů, jazyka a tváře. Otoky způsobují pacientovi i dechové obtíže.

Jak správně podat člověku první pomoc?

  • Při uštknutí hadem znehybněte postiženou končetinu a pacienta uklidněte.

  • Převezte ho co nejrychleji do nemocnice.

  • Postiženou končetinu nikdy nezaškrcujte. Škrcením postiženému místu akorát ubližujete a nezabráníte tím ani šíření jedu.

  • Místo uštknutí nikdy nerozřezávejte, nevysávejte, nevyplachujte ani jinak specificky neošetřujte.

  • Pokud se nerozvinou celkové příznaky otravy, můžete pacientovi podat nealkoholické nápoje.

V jakých případech je nutné podat protilátku?

Základem nemocniční péče při otravě hadím jedem je symptomatická terapie, při které se pomocí infuzí stabilizuje tlak a podávají se další nezbytné léky.

Kompletní uzdravení po intoxikaci trvá 1 až 3 týdny. Po dobu několika následujících měsíců může přetrvávat bolestivost a otoky se můžou vracet.

Terapie antisérem se podává pouze v závažnějších případech systémových projevů otravy, kdy tělo nereaguje na symptomatickou léčbu. Léčba antisérem pak podléhá pečlivé indikaci, neboť může být v některých případech nevhodná.

Zajímavost z oblasti medicíny: Běžně dostupné antisérum Antitoxinum Vipericum se vyrábí na bázi koňského séra a jeho aplikace může vyvolat těžké alergické reakce. Další použitelné antisérum nealergizující ovčí sérum ViperaTAb bývá dostupné pouze intermitentně.

Děkujeme MUDr. Janě Binarové z pobočky MOJE AMBULANCE – Opava za užitečný rozhovor.