Pásový opar a nové možnosti prevence

16.3.2023

Pásový opar (herpes zoster) je nepříjemné, bolestivé a dlouhotrvající onemocnění, které se vyskytuje především u lidí s oslabenou imunitou. Postihuje především osoby ve vyšším věku, ale nevyhýbá se ani mladším osobám a dětem. Po delší době je k dispozici neživá očkovací vakcína, která brání reaktivaci viru.

Pásový opar - možnosti prevence

Pásový opar je běžné onemocnění, které vyvolává jeden z lidských herpetických virů. Primární formou nákazy jsou plané neštovice, reaktivací varicella zoster viru dochází k výsevu pásového oparu. Pásový opar není přenositelný z člověka na člověka, ale v případě kontaktu nemocného s jedincem, který doposud nepřišel s virem do styku, dochází k výskytu primoinfekce planých neštovic. 

Nejčastěji se reaktivace viru projevuje u lidí nad 60 let věku a u lidí s oslabenou imunitou (např. i v důsledku jiného onemocnění). Vliv ovšem může mít i nadměrný stres, únava nebo poúrazové stavy. 

Průběh nemoci 

Pásový opar s sebou nese viditelné projevy na kůži v místech, kde došlo k jeho aktivaci, nejčastěji v oblasti mezižeberních nervů a trojklaného nervu. Pacient nejprve pociťuje nepříjemné změny citlivosti na kůži, sníženou nebo naopak zvýšenou citlivost na dotek, chlad apod. Bolest může být i vysoce intenzivní. Následně se objeví na kůži typická uspořádaná skupinka puchýřků o velikosti několika mm. V průběhu 7‑10 dní puchýřky zasychají a mění se v krusty. V případě, že virus zasáhne trojklanný nerv, může se infekce rozšířit do oka nebo dojít až k obrně lícního nervu. 

Výsev pásového oparu bývá doprovázen bolestmi, které s jeho vymizením velmi pomalu ustupují. Mohou se projevovat ve formě tzv. postherpetických neuralgií, které mohou přetrvávat několik týdnů až měsíců. 

Jak probíhá léčba 

Pásový opar se léčí stejně jako další herpetické viry podáním virostatik, které jej nezahubí, ale pouze potlačí jeho aktivitu. Zároveň snižují bolestivost a zkracují následné postherpetické neuralgie. Léky je třeba podat nejpozději do 72 hodin od výsevu oparu. Na zmírnění bolestivosti se nasazují běžná analgetika, pro úlevu od svědění a urychlení hojení kožních lézí je vhodný tekutý pudr nebo zinkové pasty. 

Nové možnosti prevence pásového oparu

Na trhu je po delší pauze k dispozici nová neživá očkovací vakcína proti pásovému oparu Shingrix, která svou povahou brání reaktivaci viru spojenou s výsevem bolestivé vyrážky. Vakcína není určena k léčbě nebo zmírnění průběhu a následných obtíží.

Jak probíhá očkování: 1. dávka se podává ve zvolený den, druhá následně za 2‑6 měsíců.

Na koho se obrátit: Vakcínu si můžete objednat i u nás na kterékoliv z poboček MOJE AMBULANCE. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Na vakcínu Shingrix jsme netrpěli čekali již několik let“ (pozn.: v Německu je vakcína dostupná již od r. 2018), říká MUDr. Pavel Kosina z Centra očkování Kliniky infekčních nemocí ve FN v Hradci Králové. „Její přínos spočívá především v možnosti prevence pásového oparu u lidí, u kterých nebylo dosud možno využívat dostupnou živou oslabenou vakcínu proti tomuto onemocnění. Navíc se jeví účinnost vakcíny Shingrix ve vyšším věku resp. při přidruženém onemocnění významně vyšší než u dříve registrované živé vakcíny.“ dodává Kosina.

Očkování proti pásovému oparu