Jak poznat a léčit neštovice, rady a tipy

26.9.2023

Malé puchýřky s čirou tekutinou, obklopené červeným okrajem, které způsobují nepříjemné svědění. To jsou neštovice – typicky dětské virové onemocnění, které ve výjimečných případech přichází až v dospělosti. Jakou roli hrají v posílení imunitního systému? A slyšeli jste už o neštovicích opičích?

Jak poznat a léčit neštovice, rady a tipy

Proč jsou neštovice důležité pro imunitu? 

Neštovice jsou způsobeny virem varicella zoster, který patří do rodiny herpesvirů. Ten, kdo prodělal neštovice, mívá celoživotní imunitu. A pokud se příště dostane s virem do styku, nemoc proběhne mnohem mírněji, mnohdy zcela bezpříznakově. 

Věděli jste, že virus po prodělání neštovic neustále zůstává v těle, ale v tzv. uspané formě? Právě v dospělosti se při oslabené imunitě může projevit znovu formou pásového oparu, který má na svědomí právě varicella zoster

Jaká je inkubační doba neštovic? 

Od kontaktu s nakaženou osobou mohou uběhnout 2–3 týdny, než se objeví první příznaky. Nemocný je nakažlivý už 2 dny před výsevem pupínků. Tento fakt zvyšuje riziko šíření onemocnění, a proto neštovice často postihují skupiny lidí v blízkém kontaktu, jako jsou děti ve stejném kolektivu nebo členové jedné rodiny. 

Komplikace u neštovic nejsou časté. U malých dětí je ale důležité dávat pozor na vysokou horečku a s ní spojené febrilní křeče. Na pozoru se před neštovicemi musí mít také osoby s poruchami imunity a těhotné ženy. Pokud ale matka těsně před těhotenstvím prodělala neštovice, je možné, že se na dítě přenesly její protilátky. 

Jaké jsou příznaky a průběh neštovic? 

Poznat neštovice je obvykle docela snadné. Začínají horečkou, únavou, bolestí hlavy a svalů, zduřelými mízními uzlinami. Až o několik dní později se na těle objeví začervenalé skvrny, které se změní ve vystouplý puchýřek s čirou tekutinou. Ten během 4‑6 hodin praskne a pokryje se strupem. Nemoc může trvat až 3 týdny

U každého pacienta je průběh jiný. Někteří mají to štěstí a vyrážce po celém těle, která je na onemocnění nejméně příjemná, se vyhnou. Jiní nemoc „schytají“ naplno: obzvlášť nepříjemné jsou pupínky v ústech, na pohlavních orgánech či očních víčkách. 

Jaké jsou příznaky a průběh neštovic?

Co při léčbě (ne)dělat? 

  • Neškrábejte si pupínky – svědění je sice nepříjemné, ale škrábáním si můžete zanést do puchýřků infekci. Úlevu přinesou Fenistil kapky nebo vlažná sprcha. 

  • Zapomeňte na antibiotika – léčba probíhá pouze léky na snížení teploty. 

  • Nesahejte po tekutém pudru – kůže pod ním nedýchá. Raději zvolte vysušující sprej nebo tea tree olej a strupy promazávejte zinkovou mastí. 

  • Nevystavujte tělo slunci – během nemoci, a ještě měsíc po zhojení nesmí nemocný na slunce. Důvodem je riziko vzniku pigmentových skvrn. 

  • Sprchujte se krátce – nemocný by neměl puchýřky vystavovat vlhkosti. Zároveň dejte pozor na to, aby se do stejného ručníku neutíral nikdo další. 

  • Volte vzdušné oblečení – nejlépe bavlněné kousky, které nedráždí pokožku. 

Dá se proti neštovicím očkovat? 

Očkování proti planým neštovicím se řadí mezi nepovinná, ale doporučená. Děti se mohou očkovat už od 9 měsíců věků, očkování navíc snižuje riziko vzniku pásového oparu i v pozdějším věku. Vakcínu si pacienti hradí sami, ale některé pojišťovny na ni přispívají. 

Dá se proti neštovicím očkovat? 

Slyšeli jste o opičích neštovicích? 

Do povědomí se dostaly až v roce 2022 díky rozsáhlejšímu komunitnímu šíření v Evropě. Opičí neštovice jsou svými projevy totožné jako plané neštovice, ale průběh nemoci není tak intenzivní. Inkubační doba je 10‑21 dní a stejně jako u klasických neštovic je důležité dodržet izolaci až do zahojení posledního pupínku. K tomu dochází mezi 2.‑4. týdnem nemoci. Ochrana formou očkování v naší republice není možná. 

Nejste si jistí, zda jste už neštovice prodělali? Nechte si vyšetřit protilátky na toto onemocnění. Očkování vždy konzultujte se svým lékařem. A pokud lékaře stále hledáte, vyberte si z poboček MOJE AMBULANCE a registrujte se u nás