Celiakie – jak se nemoc chameleon projevuje a co vás s ní čeká?

11.1.2022

Trpí jí děti i dospělí po celém světě bez ohledu na stravovací návyky a projevit se může kdykoliv během života. Svou přezdívku získalo toto celoživotní autoimunitní onemocnění díky velmi různorodým příznakům, které se podle věku pacienta liší. Jak probíhá diagnóza a jaké stravovací návyky musí celiaci po celý život dodržovat?

Když lepek škodí celému tělu

Když lepek škodí celému tělu 

Intolerance nebo nesnášenlivost lepku obsaženého v jídle, tak se dá ve zkratce shrnout celiakie. Její problematika je ale mnohem závažnější – lepek totiž u celiaků způsobuje autoimunitní zánět sliznice tenkého střeva. Zmenšuje se tím jeho povrch a snižuje schopnost vstřebávat a trávit živiny, takže může dojít k poruše celého metabolismu.  

Podstatou samotné nemoci je porucha imunity sliznice tenkého střeva, které reaguje na přítomnost lepku abnormálním způsobem. Její propuknutí přímo podmiňuje genetická predispozice, na kterou se provádí testy DNA ze stěru z ústní dutiny, ta nicméně ne vždy znamená, že se nemoc u daného jedince opravdu objeví.

Při jakých příznacích zpozornět? 

U dětí do tří let se celiakie projevuje tzv. malabsorpčním syndromem, který se projevuje právě zmiňovaným nedostatečným vstřebáváním živin a vitamínů v tenkém střevě a vede k dalším zažívacím potížím. Těmi jsou bolesti břicha, průjem střídající zácpu, zvracení a nadýmání nebo stolice obsahující nestrávené zbytky jídla. U starších dětí jsou příznaky už méně nápadné. 

Při jakých příznacích zpozornět?

U dospělých může celiakii spustit konkrétní nemoc nebo těhotenství a mezi hlavní příznaky patří bolesti břicha, nadýmání, zácpa nebo průjem po požití lepku, mimostřevní příznaky jako chudokrevnost, osteoporóza, nadměrná kazivost zubů, afty, bolesti kloubů a ztráta energie. Objevit se můžou i neurologické příznaky jako mravenčení a brnění v končetinách a odlišné vnímání bolesti a tlaku. Často se ale celiakie nemusí projevit nijak a pro velkou rozmanitost příznaků bývá těžké ji včas a správně diagnostikovat. 

Diagnóza probíhá vyšetřením krve i biopsií 

Základem stanovení diagnózy je vyšetření protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomysiu v krvi. V případě pozitivního výsledku se provádí biopsie tenkého střeva při gastroskopii, kdy je pacientovi odebrán vzorek sliznice k mikroskopickému vyšetření. Nicméně pokud je hranice protilátek překročená více než desetinásobně, lékař může rozhodnout o neprovedení biopsie. 

Lepek i tam, kde by vás nenapadlo ho hledat 

Lepek i tam, kde by vás nenapadlo ho hledat 

Jedinou účinnou léčbou je celoživotní dodržování bezlepkové diety. Pokud ji celiak poctivě dodržuje, změny na sliznici zmizí a nemoc se přestane projevovat, při návratu k běžné stravě obsahující lepek ale propukne znovu. V čem se lepek nachází? Kromě pečiva, těstovin, cereálií a sušenek ho najdete i v polotovarech, jakými jsou hranolky, krokety, kečup, hořčice, bramboráky, čokoláda, pudink nebo třeba prášek do pečiva. U všech potravin je nutné číst složení a informace na obalu. 

Pátrejte po přeškrtnutém symbolu pšenice 

Ideálním řešením je kupovat bezlepkové potraviny, které můžou obsahovat maximálně 20 mg lepku na 1 kg. Jsou označené symbolem přeškrtnutého pšeničného klasu a nápisem „Bez lepku” nebo „Gluten free”. Při vaření můžete nahradit lepkové přílohy těmi přirozeně bezlepkovými, mezi které patří pohanka, quinoa, amarant a kukuřičná mouka. Ve specializovaných prodejnách si dnes už vyberete z nepřeberného množství bezlepkových hotových výrobků, polotovarů i pochutin. 

Máte podezření, že trpíte nesnášenlivostí lepku? V tom případě neváhejte a objednejte se ke svému praktickému lékaři. A pokud hledáte nového, vyberte si z poboček MOJE AMBULANCE a registrujte se u nás. Objednat se můžete z pohodlí domova přes naši aplikaci OnlineAmbulance