Trpíte bolestí ramenního kloubu? Může jít o syndrom zmrzlého ramene.

2.9.2020

Pokud trpíte palčivou bolestí ramene, kterým nemůžete skoro ani pohnout, s největší pravděpodobností půjde o syndrom zmrzlého (bolestivého) ramene. Jak se s touto bolestí vypořádat?

Trpíte bolestí ramenního kloubu

Omezte práci s počítačovou myší

„Syndrom zmrzlého ramene (odborně adhezivní kapsulitis) popisuje bolest a omezení hybnosti ramene v oblasti ramenního kloubu. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 40 let,“ zmiňuje MUDr. Jan Pataky.

Při práci na počítači se skoro nezastavíte a vaše ruka využívá počítačovou myš na plné obrátky? Podle MUDr. Jana Patakyho nemoc dlouhodobě vyvolává nadměrné zatížení ruky. V jiném případě jde i o negativní následky po úrazu nebo zlomeniny ruky, kdy je mobilita ramena značně snížena. Syndrom se objevuje i při zotavování z mrtvice, která bránila člověku v pohybu pažemi.

Bolavé a téměř nehybné rameno

„Nejčastějším příznakem této nemoci je bolavé rameno a omezená hybnost ramenního kloubu, kdy kromě kostí trpí také měkké části ramene, mezi které patří svaly, šlachy, burzy, nebo i změny krční páteře,“ uvádí MUDr. Jan Pataky (pobočka Ostrava – Centrum).

Nemoc se může vyskytnout i tehdy, pokud rameno trvale zatěžujete, nebo pokud prochladne. Typickým příkladem je jízda v klimatizovaném autě, kdy jsou nejvíce ohroženi řidiči. Zajímavostí je i fakt, že bolest člověka nejvíce omezuje při vykonávání běžných činností (např. při česání vlasů nebo vypínání zapínačů světel), oproti tomu nošení nákupu nemusí dělat žádné problémy. Častěji touto nemocí trpí ženy. Bolesti se dokonce zhoršují v noci, kdy naruší spánek člověka.

Nemoc se obvykle vyvíjí pomalu. Pozorujeme ji ve třech stadiích:

  • Mrznoucí stadium – jakkoliv pohnete ramenem, způsobíte si pohybem bolest.
  • U zmrzlého stadia bolest pomalu ustupuje, nicméně rameno je daleko tužší a obtížně se s ním pracuje.
  • Zvýšenou pohybovost ramene člověk zaznamenává u posledního rozmrazovacího stadia.

Jak se s nemocí úspěšně poprat?

MUDr. Jan Pataky definuje několik forem léčby syndromu:

„Existuje několik způsobů léčby. O té nejvhodnější by měl rozhodnout vždy lékař. Jako možný způsob léčení se nabízí rehabilitace, fyzioterapie, léčba analgetiky nebo lokální injekce přímo do ramenního pouzdra. Některá literatura dokonce zmiňuje i efekt akupunktury.“

Velmi dobrých výsledků dosáhnete i kombinací jednotlivých metod. V případě slabší bolesti pomáhají volně dostupná analgetika (např. brufen, aspirin), v opačné situaci lékař předepíše léky silnější. U léčby formou fyzioterapie dodržujte harmonogram pravidelných cviků s maximální vůlí.

 

Děkujeme MUDr. Janu Patakymu za užitečný rozhovor.
 

OK REHABILITACE - komplexní rehabilitační péči.
- komplexní rehabilitační péče
REGISTRACE