Seriál první pomoc: Resuscitace

6.8.2020

Tuto situaci nepřejeme nikomu, avšak pokud jednou přijde, je nutné být na ni připraven. Záchrana lidského života je často náročná a stresující, ale s vaší okamžitou reakcí a první pomocí je šance na přežití postiženého člověka mnohem větší.

Seriál první pomoc: Resuscitace

Co dělat, jakmile někdo nereaguje?

 1. V první řadě je důležité zachovat klid. Nevystavujte sebe ani ostatní nebezpečí a jednejte rozvážně s ohledem na vlastní život.
   
 2. Získejte informace. Ocitli jste se u nehody s více zraněnými? Ujasněte si, kdo potřebuje pomoct jako první. Pamatujte si základní pravidlo – kdo nekřičí, je na tom pravděpodobně nejhůř. Nejprve si proto všímejte ležících a nehybných osob, které si nedokáží říct o pomoc. 
   
 3. Při první pomoci je nutné zajistit okamžité zavolání záchranky na čísle 155. Pokud máte možnost, vždy zavolejte na pomoc další osoby v okolí.
   
 4. Postiženého, který nereaguje, otočte šetrně na záda a proveďte záklon hlavy jemným tahem za bradu vzhůru. Během deseti vteřin zjistěte, zda normálně dýchá a pokud ano, udržujte záklon hlavy a nepřetržitě sledujte dýchání do příjezdu záchranářů.

 5. Pokud je patrné, že postižený nedýchá, zahajte první pomoc a začnete s neodkladnou resuscitací. Jedná se o dospělého? Stlačujte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm. Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutých vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.  
   
 6. Jde o život dítěti?Proveďte 5 umělých vdechů. Pokud ani tehdy nejeví známky života, stiskněte hrudník 15krát a pouze do první třetiny. Následně 2 vdechy a znovu 15 stlačení. Opakujte.
    

Seriál první pomoc: Resuscitace

Resuscitaci přerušte až tehdy, pokud postižený začne sám dýchat nebo dorazí lékařská pomoc.

Jak správně masírovat srdce?

 • Je nutné resuscitovat na pevném podkladu.
 • Ruce mějte propnuté v loktech.
 • Používejte hranu dlaněv oblasti střední hrudní kosti.
 • Ramena držte nad místem stlačení, stehna mají svírat pravý úhel se zemí.
 • 5 až 6 cm je ideální hloubka zatlačení dlaně do hrudníku. Při dětech buďte opatrní, stačí jen pár centimetrů (2 až 3). 
 • Po stisknutí úplně uvolněte. Stlačení a uvolnění by mělo trvat stejně dlouho. 

Jak na umělé dýchání?

 • Zakloňte hlavua ničím ji nepodkládejte. 
 • Po stisknutí nosních dírek proveďte plynulý vdechalespoň na jednu sekundu. 
 • Pokud se hrudník nezvedá, je nutné zjistit, zda se něco nenachází v dýchacích cestách nebo v ústní dutině. Následně se snažte překážku odstranit. 
 • Nevíte nebo nechcete provést umělé dýchání? Vždy je třeba alespoň masírovat hrudník. 

Co dělat, když se nemáte s kým spojit? 

Pokud nemáte telefon a nikdo není v blízkosti, běžte přivolat pomoc a po získání telefonu zavolejte záchranku. 

Jedná se o dítě nebo osobu, která se dusila nebo se předtím topila? 
Odejděte pro pomoc nejdříve až po 1. minutě oživování

Pokud se chcete dozvědět více, navštivte specializovaný web věnovaný první pomoci

REGISTRACE