Pravidlo ABCDE: Rozpoznejte zavčas melanom kůže

12.8.2020

Toužíte celý život po krásně opálené pokožce? Nehazardujte zbytečně se zdravím. Nadměrným sluněním se vystavujete riziku vzniku kožního melanomu. Tušíte, jak škodlivé znaménko včas odhalit? Zapamatujte si naše pravidlo ABCDE.

Rozpoznejte zavčas melanom kůže

Krásně opálená pokožka? Neriskujte své zdraví

Melanom vzniká z pigmentových buněk a projevuje se jako kožní nádor. Za posledních 40 let se jeho výskyt v České republice zvýšil až sedmkrát. Melanom se objevuje nejen na pokožce, ale ve výjimečných případech i jako neodrůstající skvrna pod nehtem.

Nejnáchylnější ke vzniku melanomu jsou mladé ženy do 29 let, o čem svědčí i časté slunění a touha po snědé pokožce. Vyšší riziko se objevuje i u starších mužů nad 50 let, kteří většinou změny na kůži neřeší.

Znaménková ABeCEDa

Objevili jste na kůži nové mateřské znaménko anebo se vám neustále zvětšuje to stávající? Naučte se aplikovat pravidlo ABCDE. Pokud alespoň na dvě z pěti kritérií odpovíte kladně, návštěvu svého lékaře nebo dermatologa neodkládejte. Kožní lékař znaménka zkontroluje speciálními optickými přístroji a stanoví diagnózu.

A jako asymetrie (asymetry): Má vaše znaménko nepravidelný (asymetrický) tvar nebo se polovina znaménka liší od druhé půlky?

B jako ohraničení (border): Okraj znaménka není jasně ohraničený, pravidelný a rozplývá se do okolí?

C jako barva (color): Zbarvuje se znamínko do tmavě hnědého nebo černého odstínu? Případně se v něm společně mísí několik barevných odstínů?

D jako průměr (diameter): Je průměr znaménka větší než 5 až 6 mm?

E jako vyvýšení (elevation): Roste znaménko nad úroveň kůže směrem do výšky?

Jak si po domácku sám zkontroluji znaménka?

Ke kožnímu lékaři nebo dermatologovi byste měli pravidelně chodit jedenkrát ročně. Preventivní kontrolu většinou hradí zdravotní pojišťovna. Nicméně pouhá kontrola jednou za rok nestačí. Člověk by se měl prohlížet i sám, a to minimálně třikrát do roka. Víte, jak správně postupovat?

  • Nachystejte si veškeré potřebné pomůcky. Obstarejte si velké zrcadlo, kapesní zrcátko a dostatečně osvětlenou místnost. Pokud máte poblíž i druhou osobu, tím lépe.
  • Pozorně prohlédněte přední i zadní část těla. Zvedněte ruce nahoru a zaměřte se na boky a podpažní jamky.
  • Ruce zkontrolujte ze všech stran. Nevynechejte předloktí, dlaně, ramenní a loketní část.
  • Sedněte si před zrcadlo a prohlédněte vnitřní i vnější stranu lýtek a stehen. Zaměřte se na chodidla a prostor mezi prsty.
  • Znaménka se často vytváří i na intimních partiích a hýždích, proto na ně při kontrole nezapomeňte. Na špatně viditelná místa použijte kapesní zrcátko.
  • Zaměřte se i na pokožku hlavu. Zvedněte si vlasy a oblast okolo uší a týlu prohledejte malým zrcátkem. Případně si přivolejte na pomoc dalšího člověka. Pročešte vlasy po pramenech a zjistěte, jestli nenarazíte na podezřelé znaménko.