Praktického lékaře mít nemusíte, počítejte ale s komplikacemi

30.9.2020

Zákon mluví jasně: mít praktického lékaře není vaše povinnost ale právo. Pokud se u žádného lékaře nezaregistrujete, nikdo vám vaše rozhodnutí nemůže vymluvit. Musíte však počítat s řadou problémů – v lepším případě skončíte u pár telefonátů, v tom horším ale může přijít i pokuta.

Praktický lékař je spojkou mezi pacienty a specialisty

Praktický lékař je spojkou mezi pacienty a specialisty 

Praktický lékař slouží jako první kontakt v případě, kdy potřebujete lékařskou pomoc. Důležitý je ale také proto, že má na starost administrativu, kterou jen stěží vyřídíte jinde a sami.

Co patří k pracovní náplni praktika?

  • Provádí preventivní prohlídky a základní vyšetření.
  • Aplikuje očkování.
  • Vydává žádanky ke specialistům.
  • Předepisuje léky.
  • Vede lékařskou dokumentaci.
  • Vydává posudky o zdravotní způsobilosti (ke studiu, práci s dětmi).
  • Vydává potravinářské průkazy.
  • Vydává žádosti o lázeňské pobyty, o řidičské a zbrojní průkazy nebo o invalidní důchod.
  • Nařizuje karanténu a testování na covid-19.

Administrativa je každodenní rutinou praktických lékařůAdministrativa je každodenní rutinou praktických lékařů

Nárok versus povinnost – zvládnu to i bez praktika? 

Jako občan České republiky máte díky Listině základních práv a svobod nárok na poskytování bezplatné zdravotní péče. Právní řád ale automaticky počítá s tím, že máte svého registrujícího lékaře, který vám tuto péči zprostředkuje – poradí vám, objedná vás ke specialistovi, nebo vám napíše doporučení, díky kterému se dostanete na řadu dřív.

ZAJÍMAVOST: Mezi tzv. registrující poskytovatele patří praktický lékař, praktický lékař pro děti a dorost, zubař a gynekolog. Ti všichni jsou první kontaktní osobou při zdravotních problémech v jejich oboru a vedou o svých pacientech lékařskou dokumentaci.

Registrující lékař vám poradí a navede vás ke specialistůmRegistrující lékař vám poradí a navede vás ke specialistům

Pokud si tedy zvolíte, že praktického lékaře nechcete, cestu ke zdravotní péči si zkomplikujete. V akutních případechpovinnost vás ošetřit každý lékař, problém ale nastává, když váš případ akutní není. Ordinace odborných lékařů jsou často plné a léčba se navíc může protáhnout, protože specialista nebude mít přístup k informacím o vašem zdravotním stavu, předchozích nemocech a léčbě. Může se stát i to, že výběr specialisty špatně odhadnete, a budete tak muset celé kolečko absolvovat znovu.

Na preventivní prohlídky musíte 

Co naopak zákon udává jako povinnost, je pravidelně chodit na preventivní prohlídky. Zákon o veřejném zdravotním pojištění totiž říká, že pokud na preventivní prohlídku ani po vyzvání opakovaně nedorazíte, může vám vaše zdravotní pojišťovna uložit pokutu ve výši až 500 Kč.

Zákon ale má jednu mezeru – neurčuje, kdo má pacienta k návštěvě lékaře vyzvat. V případě, že praktického lékaře nemáte a zdravotní pojišťovna vás k prohlídce nevyzve, pravidla neporušujete.

Ignorování preventivních prohlídek může vaši peněženku mrzet
Ignorování preventivních prohlídek může vaši peněženku mrzet

Praktický lékař = zdržení a složitá domluva? 

Může se zdát, že praktický lékař je jenom zbytečným krokem navíc. Důležité je ale pochopit, že slouží zejména jako rozcestník, který má za úkol efektivně poradit a ušetřit vám čas i nervy.

Navíc už dávno neplatí, že domluva s praktickým lékařem je složitá a zdlouhavá – na návštěvy, na které si musíte brát volno v práci, můžete zapomenout. U MOJE AMBULANCE se můžete registrovat i objednávat online nebo v mobilní aplikaci. Ordinace najdete v devatenácti městech po celé republice a otevřeno mají dvanáct hodin denně, takže můžete přijít klidně až večer po práci.