Posviťte si na rakovinu tlustého střeva a konečníku

15.1.2023

Víte, že v České republice onemocní každým rokem přibližně 8000 lidí nádorem tlustého střeva a konečníku a že zhruba 5000 občanů ČR na toto onemocnění každý rok zemře? Z článku zjistíte nejen míru svého rizika, ale i tipy na prevenci, kterou byste neměli zanedbávat. 

Včasné odhalení rakoviny střev

Včasné odhalení rakoviny střev = úplné vyléčení 

Z těchto alarmujících čísel vyplývá, že každý Čech má v průběhu svého života 5% pravděpodobnost, že onemocní rakovinou tlustého střeva. Jinými slovy – onemocnění se vyvine u každého dvacátého obyvatele. Tak vysokou četností výskytu a úmrtností na nádory tlustého střeva a konečníku se nemůže „pochlubit“ žádná jiná země. 

Je tragickou skutečností, že rakovina tlustého střeva způsobuje tak velké ztráty, a přitom se jedná o onemocnění, které je téměř 100% vyléčitelné, když se zjistí včas. Kromě toho existuje vyšetřovací metoda, která dokonce dokáže vzniku rakoviny zabránit. 

 Prevence nádorů tlustého střeva?

V čem spočívá princip prevence nádorů tlustého střeva? 

  1. 90 % nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká z polypů (slizniční výrůstky). Tyto polypy je potřeba odhalit a odstranit. 

  2. Kolonoskopie (endoskopické vyšetření střeva) je metoda, která spočívá v zavedení tenké ohebné hadičky konečníkem do tlustého střeva. Pomocí kolonoskopu lékař ve střevě nalezne případné polypy, které ještě v průběhu vyšetření bezbolestně odstraní. Pokud se žádný polyp ve střevě nenajde, opakuje se kolonoskopie za 10 let. 

  3. Polypy tlustého střeva ztrácejí červené krvinky, které se dají prokázat ve stolici tzv. papírkovou zkouškou (Haemocult testem). Pokud se přítomnost krvinek neprokáže, opakuje se test v 1‑2letých intervalech. V případě pozitivního testu následuje kolonoskopické vyšetření. Tento postup je volen u osob s nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Polypy totiž nemusí v době, kdy je test prováděn, krvinky ztrácet. Kolonoskopické vyšetření tlustého střeva je mnohem citlivější metoda a u osob s vyšším rizikem by měla být upřednostněna. 

Jak velké je riziko vzniku polypů u vás? 

Podívejte se na diagram a zjistěte, kdy byste měli začít s prevencí a jakou metodu zvolit. Pozor, diagram je určen pouze pro osoby, které nemají žádné potíže. 

Diagram - rakovina tlustého střeva

Vyšlo vám:

  1. Nízké riziko – nezapomeňte, že od 50 let už bude středně vysoké. 

  2. Středně vysoké riziko (věk nad 50 let) – navštivte svého lékaře a požádejte o Haemocult (papírková zkouška na zjišťování přítomnosti krvinek ve stolici), případně se můžete objednat na konzultaci nebo přímo na vyšetření tlustého střeva. 

  3. Vysoké nebo velmi vysoké (nádory a polypy v příbuzenstvu) – je nutno myslet na prevenci zpravidla od 40 let věku. V tomto případě doporučujeme další postup konzultovat s lékařem

Trpíte chudokrevností nebo některým z těchto příznaků – přítomnost krve na stolici, nezvyklé bolesti břicha, nechtěné hubnutí? A je vám více než 40 let? Je nutné co nejdříve podstoupit vyšetření tlustého střeva. 

Vzácně se v některých rodinách vyskytují nádory tlustého střeva společně s jinými druhy nádorů u většího počtu příbuzných. Při podezření na tento tzv. „rodinný výskyt rakoviny“ je nutno prevenci zahájit ve věku o 10 let nižším, než je věk nejmladšího postiženého příbuzného (např.: prarodič onemocněl v 60 letech, otec v 50 letech a teta (sestra otce) ve 40 letech, prevence tedy musí být zahájena ve 30 letech). 

 Rakovina tlustého střeva: základem je včasná diagnóza

Každý člověk má odlišnou míru rizika, která závisí na věku nebo výskytu rakoviny u příbuzných. Nicméně ve věku nad 40 let je prevence zásadní. Samozřejmostí je také vyvážený životní styl, pohyb a pestrý jídelníček