Jste připraveni na chřipkové období?

11.8.2020

A je to zase tady. Léto je nenávratně pryč, venku se ochlazuje a fouká studený vítr. Máme tady podzim a blíží se zima – a s ní chřipková sezóna. Jste na ni připraveni? A víte, kdy se nechat očkovat proti chřipce?

Jste připravení na chřipkové období?

Nepříjemné příznaky

Ročně lékaři evidují kolem milionu nemocných s chřipkou. Projevy jsou vždy podobné:

  • horečka
  • zimnice
  • bolest hlavy
  • bolest svalů a kloubů
  • zvýšená citlivost pokožky
  • malátnost
  • suchý kašel

Horší je průběh u starších lidí a dětí – u seniorů může chřipka vyvolat zápal plic, u dětí zánět středního ucha. Přenašečem přitom může být kterýkoliv nakažený, a to 3 až 5 dní po propuknutí. A přitom je tak snadné chřipce předejít.

Kdy a jak se nechat očkovat?

Způsob předcházení onemocnění chřipkou a komplikacím s ním spojenými je jednoduchý: očkování. Očkování proti chřipce je třeba provádět jednou ročně, chrání nás po dobu 6 až 12 měsíců. Ideální doba je právě nyní, tedy na konci září a začátku října.

Další přeočkování je nutné proto, že se virus chřipky neustále mění, takže na něj tělo nemusí být připravené ani po „staré“ vakcíně. Proto je dobré dbát na pravidelné přeočkování, zvlášť u dětí, seniorů a lidí se zhoršeným zdravotním stavem.

Kolik očkování stojí?

Peníze jsou jedním z důvodů, proč někteří lidé proti chřipce nenaočkují. Náklady přitom nejsou vůbec vysoké a pomůže vám s nimi i vaše pojišťovna. Seniorům nad 65 let a lidem se specifickým onemocněním hradí pojišťovny očkování proti chřipce v plné výši, ostatním pacientům přispívají v rámci programů prevence a očkovacích balíčků.

Přijďte se k nám nechat přeočkovat proti chřipce a buďte připravení na chřipkové období. Letos vás chřipka nepřekvapí!