Máte zdravotní obtíže? Byl/a jste v kontaktu s pozitivně testovanou osobou? Potřebujete informaci týkající se odběru COVID? 

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy týkající se onemocnění COVID-19. Pokud zde nenaleznete odpověď na svou otázku, neváhejte nás kontaktovat a rádi doplníme.

V případě zdravotních obtíží, jako je bolest břicha, neustupující zvracení, dušnost, velmi silná bolest hlavy, světloplachost a jiné, kontaktujte během ordinační doby svou pobočku. Prosím o trpělivost, i když se snažíme vzít opravdu každý hovor, linky jsou z důvodu zhoršující se situace v ČR přetížené. Pokud se vám opakovaně nedaří se dovolat, napište nám prosím e-mail a my vám zavoláme zpět. 

Jak postupovat ...

 • při horečce?
  Při horečce (tělesně teplotě nad 38 °C) je vhodné srážet teplotu, pokud nemáte alergii na následující léky, střídavě Paralenem (lze i 1 tbl. a 6 hodin) a Ibuprofenem (lze i 1 tbl. a 8 hodin) a pít dostatek tekutin (ideálně černý čaj oslazený trochu cukrem, vhodné jsou i minerálky bez příchutě). Pokud se nedaří teplotu srazit léky, chlaďte pomocí studených obkladů čelo, spánky a zápěstí (studené zábaly celého těla nedoporučujeme). V případě, že se teplotu nedaří srazit ani po delší době (3 dny) nebo se objeví nějaké další závažné příznaky, kontaktujte svoji pobočku. 
   
 • kašli?
  V případě, že kašel je suchý, použijte Stoptussin (lze i při vlhkém kašli na noc), pokud je vlhký (hlenovitý) ACC long nebo Mucosolvan (tyto léky se berou pouze přes den, nejpozději do 17 hodin). Léky na kašel jsou volně prodejné. 
   
 • průjmu?
  Při průjmu je důležité nezapomínat na dostatek tekutin - hodně pijte vodu, černý čaj slazený bílým cukrem nebo vybublinkovanou sladkou Coca-Colu, jezte pouze piškoty, rozvařenou rýži, suchary, dokud se stav nezlepší. Jakmile se začne stav zlepšovat, je možné postupně přidávat další potraviny. 

Potřebuji karanténu z důvodu kontaktu s COVID pozitivní osobou (bez potíží) nebo neschopenku (mám potíže).

Pokud jste byli v kontaktu s pozitivní osobou a nemáte zdravotní potíže, kontaktujte krajskou hygienickou stanici. V opačném případě, kdy po kontaktu s pozitivní osobou máte zdravotní potíže, ihned kontaktujte svého praktického lékaře (pobočku). Jak hygienická stanice, tak i praktický lékař vás poučí o dalším postupu a vystaví neschopenku. 

Mám příznaky a potřebuji vystavit žádanku na odběr COVID-19.

Kontaktujte prosím pobočku a žádanka vám bude vystavena elektronicky. Před samotným odběrem si pozorně přečtěte instrukce zvoleného odběrového místa (někde může být vyžadováno objednání na konkrétní čas). Místo odběru si můžete vybrat bez omezení. Na odběr si nezapomeňte kromě roušky a rukavic vzít s sebou doklad totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny.

Výsledek testu vám bude doručen formou SMS, e-mailu nebo kombinací obou (dle zvyklostí daného odběrového místa). Prosíme o jeho okamžité nahlášení pobočce.

Jak se mám chovat ve společné domácnosti s COVID pozitivní osobou?

 • Pozitivní osoba by měla být v izolaci, mít pro sebe vyčleněný pokoj, ze kterého by měla vycházet jen v nezbytných případech (toaleta, hygiena). Pokoj by měl být často větraný a vybaven ochrannými pomůckami pro nezbytný pohyb v bytě či domě. 
   
 • Oblečení skladujte v igelitových pytlích a perte na nejvyšší možnou teplotu (ideálně 60 °C a více). Místa, která přišla do kontaktu s věcmi nakaženého, je třeba následně vydenzifikovat. Vyprané oblečení následně vyžehlete na nejvyšší možnou teplotu.

 • Do koupelny vstupovat jako poslední, mít vlastní kartáček, mýdlo a další (ostatní členové domácnosti by neměli s těmito věcmi přijít do kontaktu) a následně je nutné místnost vydenzifikovat. 
   
 • Neustále nosit ve společné domácnosti s nakaženým roušku. 
   
 • Odpad v domácnosti s potvrzenou nákazou se netřídí a odkládá se v uzavřených pytlích do příslušných popelnic. 

Přišel mi pozitivní výsledek testu.

Kontaktujte svoji pobočku telefonicky nebo e-mailem. Pravděpodobně vás bude kontaktovat i Krajská hygienická stanice. Zkuste si vzpomenout, kde jste v posledních dnech byli a s kým jste se potkali. Pokud to je možné, informujte tyto lidi o výsledku vašeho testu. Nadále zůstaňte v izolaci dle domluvy s lékařem.