Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe

30.9.2021

Ačkoliv se může zdát, že chřipka není ve stínu covidu tak velkým strašákem, opak je pravdou. Praktici považují letošní očkování proti chřipce za důležitější než kdy jindy.

Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe

Každoroční přeočkování proti chřipce doporučuje nejen Česká vakcinologická společnost, ale i Evropské centrum pro kontrolu nemocí a Světová zdravotnická organizace. Očkování je doporučováno všem, nejen osobám s rizikovými faktory. Zvláště po roční „covidové“ pauze ve výskytu chřipky lze očekávat zvýšenou vnímavost populace k těmto virům, což se může projevit na zvýšené nemocnosti ve všech věkových skupinách. Vloni nás ochránily lockdowny, respirátory, zavřené školy a další omezení, která šíření viru chřipky velmi omezila. V letošním roce už se na toto nelze spoléhat.

CHŘIPKA JE VYSOCE NAKAŽLIVÉ ONEMOCNĚNÍ

Virem chřipky se může nakazit každý, i úplně zdravý jedinec. Nejrizikovější je pobyt v prostorech s velkou kumulací osob, a to především pro děti, seniory a chronicky nemocné.

Chřipka není běžné nachlazení. Virus chřipky spouští v organismu intenzivní zánětlivou reakci, což může mít napledek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, gravidních žen a seniorů. Mezi takové komplikace se řadí akutní zhoršení stávajícího chronického onemocnění (např. chronického zánětu průdušek, astmatu, diabetu, cévních chorob aj.) nebo bakteriální zánět plic (např. pneumokokový).

PROČ SE OČKOVAT

Očkováním proti chřipce chráníte nejen sebe, ale i své příbuzné a osoby, jež nemohou být očkovány (např. ze závažných zdravotních důvodů).

První ataky chřipkové epidemie přichází do republiky okolo vánočních svátků. Neočkovaní jedinci tak často tráví Vánoce v posteli, namísto toho, aby si užívali tyto dny s rodinou.

OBJEDNEJTE SE NA OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE JEŠTĚ DNES!

Cena vakcíny proti chřipce Vaxigrip Tetra včetně aplikace je 450 Kč.


Objednat se můžete snadno prostřednictvím online formuláře, e-mailem, přes mobilní aplikaci Online Ambulance nebo telefonicky.

Nejohroženější osoby, tedy senioři nad 65 let a chronicky nemocní lidé, mají toto očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkování je vhodné také pro těhotné ženy, nebo ženy, které plánují otěhotnět v období epidemie, pro obézní lidi nebo kuřáky.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování pro rok 2021.