Očkování Dominikánská Republika

17.5.2013

 


Povinné a naléhavě doporučované očkování


Hepatitida A

Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Ostatní očkování


Břišní tyfus

Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Hepatitida B

Vzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.

Záškrt

Pokud bylo základní očkování proti záškrtu provedeno v dětství, tj. před více než 20 lety a existuje zvýšené riziko záškrtu (např. během humanitární pomoci, pracovního pobytu apod.), lze očkovat od počátku třemi dávkami dospělé vakcíny proti záškrtu (tj. se sníženou koncentrací vakcinační látky) v měsíčních intervalech nebo ve schématu 0-6 týdnů-6 měsíců nebo podat posilující (booster) dávku 10-15 let po předešlém očkování proti záškrtu. Kompletní očkování by mělo být ukončeno nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus

Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky

Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Malárie

Riziko malárie se vyskytuje na většině území, zejména v uvedených oblastech: podél hranice s Haiti v následujících městských a venkovských oblastech: celá provincie Monte Cristi; celá provincie Dajabon; provincie Elias Pina: samosprávná obec Banica, Comendador a El Llano; provincie Independencia: samosprávná obec Jimani; provincie Barahona: samosprávné obce Barahona a Cabral; provincie Pedernales: samosprávná obec Pedernales. Případy malárie byly hlášeny ze všech částí země, včetně rekreačních oblastí. Antimalarická profylaxe se doporučuje cestovatelům při pobytu ve shora uvedených oblastech sousedící s Haiti nebo cestují-li po venkovských oblastech v celé zemi. Poslední propuknutí se objevilo v letoviskách v provincii Altagracia (Punte Cana, Bavero).

Osoby na dovolené v letovisku Puerta Plata, San Pedro de Macoris atd. by se měly chránit před komáry zejména od šera do svítání. Města Santo Domingo a Santiago jsou bez výskytu malárie.

Výskyt malárie v nižších nadmořských výškách než je 400 m.

Dominující období výskytu: leden-prosinec

Vektor:

A.albimanus: Komáři v pobřežních oblastech centrální a severní části Jižní Ameriky; líhnou se ve slunné vodě, loužích, jezerech a lagunách. Mohou napadat člověka za šera až do půlnoci; přebývají venku ve stinných místech.

Incidence malárie způsobené parazitem Plasmodium falciparum (nejnebezpečnější forma malárie pro člověka): 99% a incidence malárie způsobené ostatními třemi parazity (Plasmodium vivax, ovale a malariae); benigní forma malárie: 1%

Profylaxe:

Podle CDC je vhodná antimalarická profylaxe: chloroquin, atovaquon/proguanil, doxycyklin nebo mefloquin.

U cestovatelů při organizované cestě, ubytování v hotelu, se nepožaduje žádná antimalarická profylaxe, je možné zvážit pohotovostní léčbu (chloroquin) v rizikových oblastech, celoročně.U ostatních cestovatelů je možné v případě průměrného rizika zvážit antimalarickou profylaxi (chloroquin) nebo antimalarika pro pohotovostní léčbu (chloroquin). Stejná pohotovostní léčba je vhodná v případě nízkého rizika expozice malárie.

Ostatní zvláštní infekční rizika


Leishmaniáza, kožní

Horečka dengue

Leptospiróza

Venerické infekce

 

 

Zdroj: http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/dominikanska.htm