Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je PREVENCE! Chraňte se!

24.5.2018

Z dlouhodobého hlediska se řadí naše země v rámci EU k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. Preventivní opatření jako repelent, dlouhé nohavice a rukávy, a samotná prohlídka těla jsou sice důležitá, ale neposkytují úplnou jistotu. V posledních letech se navíc jak u nás, tak i v sousedním Slovensku objevily nákazy nepasterizovaným mlékem.

Co je to vlastně klíšťová encefalitida?
Jedná se o infekční virové onemocnění napadající nervový systém, proti jemuž původci neexistuje lék, je nutno čekat a sledovat další vývoj nemoci. Nejhorším možným scénářem vývoje jsou trvalé následky jako chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy, obrna svalů v obličeji, obrna končetin atd.

Nejúčinnější prevencí je očkování proti klíšťové encefalitidě.
Základní očkovací schéma jsou 3 dávky, kdy ochrana nastupuje přibližně 14 dní po druhé z nich. Na toto očkování v rámci svých balíčků prevence apod. přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

Proočkovanost české populace neroste,
je nutné si hlídat platnost svého očkování!

I když se oblasti s výskytem infikovaných klíšťat neustále rozšiřují, proočkovanost populace se nezvedá. Platným očkování je v tuto chvíli chráněna necelá čtvrtina obyvatel, z nichž převážnou část tvoří mladá generace. Nejvíce rizikovou skupinou jsou ale osoby nad 50 let, u nichž je každoročně hlášeno nejvíce případů.

Nezapomínejte na to, že očkování proti klíšťové encefalitidě není na celý život, je nutné jej co 3 až 5 let obnovit. Toto přeočkování se již provádí pouze jednou dávkou.

Akční nabídka MOJE AMBULANCE!
Očkovací vakcína vč. aplikace 840 Kč

 

REGISTRACE