Analýza: Nejvíc praktických lékařů chybí na Novojičínsku a v okolí Karviné

7.12.2022

Nedostatek praktických lékařů v Moravskoslezském kraji nejvíc pociťují obyvatelé okresů Nový Jičín a Karviná, naopak v Ostravě je dle statistik jejich mírný přebytek. Vzhledem k vysokému věku praktických lékařů (40 % je ve věku vyšším než 55 let) hrozí Moravskoslezskému kraji v dalších pěti až deseti letech zásadní problémy v poskytování tzv. primární péče. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti MOJE AMBULANCE se sídlem v Třinci.

„Největším problémem Moravskoslezského kraje je nerovnoměrná dostupnost praktických lékařů. Ve velkých městech jich je dostatek, v odlehlých částech kraje počet obyvatel výrazně převyšuje potřebné počty lékařů. V okrese Nový Jičín jich aktuálně chybí 22, v okrese Karviná osm, v okrese Opava pět. Celorepublikový průměr je statisticky 1600 pacientů na jednoho lékaře, pokud budeme počítat jen skutečně aktivní a ordinující lékaře, mluvíme o dvou tisících. To znamená, že jen na Novojičínsku se ke kvalitní zdravotní péči nemůže dostat přibližně 44 tisíc lidí, na Karvinsku pak 16 tisíc pacientů,“ říká člen vedení společnosti MOJE AMBULANCE Petr Žižka.

Analýza vychází z aktuálních dat České lékařské komory a z posledních dat o počtech obyvatel Českého statistického úřadu. MOJE AMBULANCE ve své analýze srovnává počty obyvatel v jednotlivých okresech Moravskoslezského kraje s počty registrovaných praktických lékařů. Tato čísla je pak nezbytné ještě korigovat, neboť v oficiálních statistikách je řada registrovaných lékařů, kteří přestali své praxe vykonávat, například kvůli odchodu do důchodu. Reálná čísla lékařů poskytujících péči jsou tak v praxi ještě o cca 20 % nižší.

„Alarmující je vysoký věk praktiků. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky je 40 % praktických lékařů starších 55 let a v dalších pěti až deseti letech začnou odcházet do důchodu. Lékařské fakulty však nezvládnou vychovat tolik nových lékařů. Budeme závislí na lékařích, kteří k nám přijdou pracovat ze zahraničí, ale ani to stačit nebude,“ odhaduje budoucí vývoj Petr Žižka s tím, že pacienti budou muset se snižujícím se počtem lékařů dojíždět za ošetřením na stále větší vzdálenosti a počítat s delším čekáním, než se k lékaři dostanou. Dalším trendem, který se projevuje už dnes, bude hledání praktiků nikoliv v místě bydliště, ale v místě, kam lidé jezdí do práce. 

Okres

Počet obyvatel*

Počet praktiků**

Počet obyvatel
na 1 praktika po korekci***

 Bruntál 89 547 44 2 544
 Opava 173 753 82 2 649
 Nový Jičín 149 919 53 3 536
 Karviná 240 319 112 2 682
 Ostrava 312 104 194 2 011
 Frýdek-Místek 212 347 117 2 269
* Údaje dle ČSÚ za rok 2021.    
** Dle údajů České lékařské komory.    
*** V oficiálních statistikách je řada registrovaných lékařů, kteří přestali své praxe například kvůli odchodu do důchodu vykonávat. Reálná čísla lékařů poskytujících péči jsou tak v praxi ještě o cca 20 % nižší.

 

Nejhorší je situace na venkově

Ve městech Moravskoslezského kraje je počet obyvatel na jednoho praktického lékaře vyšší než na venkově, a tak je stále častější, že i staří a nemocní lidé musí za svým lékařem cestovat. „Je to dobře vidět na statistice Bruntálska. Tabulkově zde na celý okres chybí sice jen jeden lékař, ale jen díky tomu, že v samotném Bruntále jich je registrováno dvacet tři. Ale když se podíváme na počty lékařů v malých obcích na Bruntálsku, zjistíme, že je tu osm tisíc pacientů na jednoho lékaře. V praxi to nemůže stačit, a tak ti, co mohou, dojíždí za lékaři do Bruntálu, Krnova, Rýmařova nebo Vrbna pod Pradědem,“ komentuje konkrétní situace Petr Žižka.

Že lidé odchází od venkovských lékařů do lépe vybavených ordinací ve městě, je trend poslední doby, který souvisí i s vybavením malých ordinací. „Pryč jsou doby střediskových vesnic, sami se setkáváme s tím, že praktický lékař ordinuje ve vesnické ordinaci někdy i jen pár hodin týdně, zdravotní dokumentace pacientů je ve velkých papírových kartách a tyto ordinace nebývají vybavené moderní technikou, kterou dnes pacienti po svém lékaři vyžadují.  Jasně v MOJE AMBULANCE vidíme, že pacienti jdou za těmi praktickými lékaři, kteří umí komunikovat on‑line, u nichž se objednají na konkrétní čas, protože nemají možnost půl dne čekat, než na ně vyjde řada, a kteří mají v ordinaci potřebné přístroje,“ říká Petr Žižka s tím, že je však velmi těžké si dnes mimo města vybírat, a často je pacient rád, že svého lékaře vůbec má. Základem by mělo být POCT vybavení na měření CRP, přístroje na kontinuální měření krevního tlaku, glukometry, standardem už jsou i přístroje na měření EKG.

Důvodem, proč lidé také mění lékaře, bývá ordinační doba. Lékaři, kteří umí nabídnout ošetření i cestou z práce nebo dětem poté, co je rodiče vyzvednou ze školy či školky, mívají zpravidla nejvíc zájemců o registraci. MOJE AMBULANCE má dnes v Moravskoslezském kraji osm poboček. Čtyři přímo v Ostravě, po jedné pak v Opavě, Karviné, Havířově a Frýdku-Místku. V Moravskoslezském kraji se MOJE AMBULANCE stará o 39 435 pacientů a její provoz zde zajišťuje 15 lékařů a přes 40 sester.
 

* V oficiálních statistikách je řada registrovaných lékařů, kteří přestali své praxe například kvůli odchodu do důchodu vykonávat. Reálná čísla lékařů poskytujících péči jsou tak v praxi ještě o cca 20 % nižší.

 

MOJE AMBULANCE je moderní lékařské zařízení, které poskytuje služby praktických lékařů pro dospělé napříč celou republikou. V současné době společnost provozuje 31 poboček v 19 městech České republiky a stará se o téměř 200 000 pacientů. Přístup společnosti MOJE AMBULANCE spočívá mimo jiné v tom, že pracuje v týmech, v nichž rozděluje administrativní úkony a starost o zdraví pacienta, a funguje 12 hodin denně. Lékaři se věnují výhradně pacientům, administrativu řeší další pracovníci. Ordinace MOJE AMBULANCE má otevřeno vždy od 7 či 8 hodin až do večerních 19 hodin. MOJE AMBULANCE je projektem fondu Potysz health zaměřeného na investice a strategický rozvoj portfolia společností aktivních v oblasti zdravotnictví.

 

Kontakt pro novináře:

Petr Novotný 
telefon +420 724 616 698
e-mail petr.novotny@mojeambulance.cz