Evidujeme vysoký nárůst akutního virového onemocnění a na vzestupu je počet pacientů s chřipkou

29.1.2009

Lékaři v síti společnosti Moje ambulance téměř v celé zemi zaznamenávají nárůst akutního virového onemocnění a také chřipek. Zajímavé je, že se procenta nemocných liší například i v rámci jednoho města.

Ve srovnání s minulým týdnem evidují o 30 – 50% vetší nárůst respiračních nemocí v Karlových Varech, začíná se objevovat také chřipka. Dvacetiprocentní nárůst respiračních nemocí zaznamenávají v Praze. Také tady je na vzestupu chřipka, kdy minulý týden nebylo prakticky nic a do pátečního rána registrovali zhruba 30 případů. Chřipka se zatím vyhnula pacientům, kteří jsou registrovaní v pobočce v Mladé Boleslavi, kde jsou respirační nemoci spíše výjimečné, pouze pět pacientů tady vyhledalo lékařskou pomoc. Respirační infekty jsou plně na vzestupu až o 50% v olomoucké metropoli, lehce na vzestupu je chřipka. Havířovská ambulance hlásí pouze drobně zvýšený počet pacientů s virovým onemocněním, chřipku zatím neměli. Zajímavá je situace v Ostravě, kde v porubské pobočce evidují značný počet lidí s respiračními diagnózami (zhruba stovka tento týden) a také chřipek, zatímco v centru se více než obvykle objevují nachlazení bez teplot a v hojné míře angíny. Zatím se vyskytl pouze jeden případ chřipky u mladé dívky.

Typickými příznaky chřipky jsou vysoká horečka 39-40 st.C, bolesti svalů a kloubů, celková schvácenost organizmu, vodnatý výtok z nosu, překrvené sliznice nosní a v dutině ústní. Ohrožené jsou zejména děti, staří a jinak nemocní a vyčerpaní jedinci. „U těchto skupin se dají s vysokou pravděpodobností předpokládat četné komplikace (záněty průdušek a horních cest dýchacích, zápaly plic). Komplikace mohou být rozšířením virové infekce na jiná závažná místa (plíce) nebo nasednutím bakteriálního zánětu na oslabené sliznice,“ vysvětluje hlavní lékař sítě Moje ambulance MUDr. Jiří Šoukal. Chřipku je třeba vyležet, radí lékaři. Podávají se léky na odstranění bolesti a na snižování teploty: „Důležitý je klidový režim, zvýšený přísun tekutin a vitamínů. Pouze u komplikovaných případů nebo u zvláště ohrožených osob se užívá lék Tamiflu. Pokud se vyskytnou bakteriální komplikace, pak nastupují antibiotika a léky na usnadnění odkašlávání,“ uzavírá hlavní lékař.

Obecná prevence: dobrá fyzická a psychická kondice, pravidelný režim s dostatkem spánku, zvýšený přívod vitamínu C. Lidé by se raději měli vyhýbat uzavřeným prostorům s větší koncentrací lidí a zvýšené možností kapénkové nákazy (kina, divadla, úřady, čekárny zdravotnických zařízení…) a vyčerpávajících aktivit. Specifická prevence: očkování v podzimních a prvních zimních měsících. V současnosti probíhajících chřipkových infekcí už očkování prakticky nemá smysl.

Síť praktických lékařů společnosti Moje ambulance registruje v současné době téměř padesát tisíc klientů v rámci celé ČR.

Zdroj: Mgr. Simona Součková, tisková mluvčí, mobil 724 148 092, 721 484 448